Godziny wydarzenia
25 października 18.00-22.00
Biblioteka jest przyjaznym miejscem dla wszystkich, w którym można poczytać, pouczyć się, odpocząć czy wziąć udział w konkursach, akcjach -wydarzeniach czytelniczych oraz akcjach charytatywnych....
25 października 18.00-22.00
W tym roku pod hasłem: Moc Bibliotek/Moc Czytania- u nas w szkole:
Moc mitów i wyobraźni..., by uczcić setną rocznicę wydania Mitologii Jana Parandowskiego.
Zaproszenie na uroczystość skierowane będzie do uczniów klas V, którzy zgodnie z programem omawiać będą wybrane mity.
Podczas wieczoru dla uczniów przygotowaliśmy kilka stacji zadaniowych, aby wszelkie umiejętności uczniów mogły zostać wykorzystane, a po wieczorze uczestnicy wyszli też ze sporą dawką wiedzy i w dobrym nastroju.
Stacje obejmują:
atrybuty bogów,
kwietną modę zw. z wybranymi mitami,
frazeologizmy,
poznaniem i przedstawieniem w pracy plastycznej Cerbera,
puzzle mitologiczne.
Uczniowie wymyślą i napiszą mit ( będzie dokończeniem otrzymanego tekstu)
Wszyscy uczestnicy poznają swoje prace oraz zostaną zaproszeni na "ucztę bogów".
Konstancin-Jeziorna
05-510
ul. Wojewódzka 12
https://zsnr1.szkola.pl/
W piątek 25 października po raz dziewiąty w naszej szkole odbyło się wieczorne spotkanie w ramach akcji Noc Bibliotek.
Hasło tegorocznej – jubileuszowej – akcji brzmiało: „Moc bibliotek”. W naszej szkole sparafrazowaliśmy je na: „Moc mitów i wyobraźni”, by uczcić setną rocznicę wydania „Mitologii” Jana Parandowskiego. W tym roku do wspólnego działania zostali zaproszeni uczniowie klas V, którzy zgodnie z programem na lekcjach języka polskiego będą omawiać wybrane mity.
Uczestnicy przenieśli się do świata antycznego, dzięki dekoracjom nawiązującym do sztuki greckiej wykonanym w bibliotece i szkolnym korytarzu. Prezentacja, która otworzyła spotkanie, przybliżyła sylwetkę Jana Parandowskiego oraz pojęcie mitu i mitologii.
Każdy z zespołów, na które zostali podzieleni uczniowie, miał możliwość poznania greckich bogów, ich atrybutów oraz ploteczek z nimi związanych. Uczestnicy układali mitologiczne puzzle, podążali po nitce do kłębka tropem związków frazeologicznych, których źródło odnaleźć można w mitach, poznali mityczne potwory i zastanawiali się, jakie kłopoty i nowe obowiązki wiązałyby się z udomowieniem trzygłowego psa Cerbera. Każdy mógł zaprojektować kwietną kreację i wykonać bransoletkę w sali „floramitycznych” opowieści. Uczestnicy spotkania zaznajomili się także z greckimi nazwami kwiatów, których powstanie tłumaczą mity, i mogli spróbować zapisać je greckim alfabetem. Kolejnym zadaniem była próba napisania własnej wersji mitu, tym razem nawiązującego do słowiańskich opowieści.
Zaproszeni uczniowie uczestniczyli też w boskiej uczcie – w czasie poczęstunku skosztowali „nektaru i ambrozji”, dzięki którym starczyło im sił na wykonanie kolejnych zadań.
Mamy nadzieję, że uczestnicy tegorocznej Nocy Bibliotek mogli poczuć siłę biblioteki, moc
książek i opowieści, a także wspólnego działania.