X Noc Bibliotek – o wydarzeniu

X jubileuszowe wydanie ogólnopolskiej Nocy Bibliotek odbędzie się w piątek 11 października 2024 r. w tysiącach bibliotek w całej Polsce. Skierujmy wspólnie światło na biblioteki, pokazując wspierającą moc literatury i siłę lokalnej społeczności.

Trwają zgłoszenia bibliotek: nocbibliotek.pl/rejestracja

Tegoroczne hasło ogłosimy w maju 2024.

Zapraszamy wszystkie biblioteki: szkolne, publiczne, pedagogiczne, wyższych uczelni, parafialne, klasztorne, muzealne, wojskowe, szpitalne, więzienne, społeczne, instytutów naukowych, rozmaitych instytucji i organizacji. Od najstarszych książnic po „szafy” z książkami. 

Noc Bibliotek to wielkie święto bibliotek i czytania – ogólnopolska akcja w niekonwencjonalny sposób zachęcająca do korzystania z zasobów bibliotek jako najbardziej otwartych i dostępnych instytucji kultury z ofertą dla osób w każdym wieku, miejsc wspólnych, łączących ludzi, lokalnych centrów żywej kultury i edukacji. 

Biblioteki w całej Polsce przy wsparciu – promocyjnym i merytorycznym – organizatorów, przygotowują dla czytelników specjalne wydarzenia.

Bądźcie z nami!

Regulamin akcji


Materiały inspirujące do niekonwencjonalnych działań w ramach Nocy Bibliotek znajdziecie na Półce z pomysłami.

Noc Bibliotek to ogólnopolska akcja przekonująca do czytania poprzez promocję lokalnych bibliotek jako najbliższych miejsc spotkań z kulturą, z różnorodnymi zasobami i bezpłatną ofertą dla społeczności, sprzyjających wymianie idei i integracji.

Centrum Edukacji Obywatelskiej akcję zainicjowało i rozwija pod patronatem Biblioteki Narodowej, z udziałem współorganizatorów – Fundacji ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom oraz Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, a także licznych partnerów i patronów.

Nocy Bibliotek towarzyszy akcja „Podziel się książkami” – zachęcająca czytelników do przynoszenia do bibliotek przeczytanych nowości wydawniczych, klasyki i lektur oraz innych poszukiwanych książek.

Biblioteki, które zorganizują najciekawsze wydarzenia, nagrodzimy sprzętem i zestawami książek w konkursie Nocy Bibliotek i Platona.

Bądźcie z nami!

https://www.facebook.com/nocbibliotek/videos/579227056069672

Październik to miesiąc bibliotek szkolnych – zapraszamy wszystkie szkolne biblioteki do niekonwencjonalnego rozpoczęcia roku podczas imprezy literackiej, która pokaże, jak ciekawym, przyjaznym i otwartym na wszystkich uczniów i uczennice miejscem jest biblioteka! (ze względów organizacyjnych wydarzenie może się odbyć również w piątek). 

Akcję Noc Bibliotek zainicjowaliśmy w 2015 roku. Co roku wyznaczamy termin, ogłaszamy hasło, tworzymy inspirujące materiały dla bibliotek, przyjmujemy zgłoszenia i tworzymy interaktywną mapę bibliotek w akcji.

Kilkaset pomysłów na Nocne działania czytelnicze zamieszczamy dla Was w zakładce Półka z pomysłami – sięgajcie i działajcie.


Inauguracja Nocy Bibliotek 2019 pod hasłem „Znajdźmy wspólny język”Poprzednie edycje akcji

2015 – I Noc Bibliotek pod hasłem „Groza nie czytać”

2016 – II Noc Bibliotek pod hasłem „Wolno czytać”

2017 – III Noc Bibliotek pod hasłem „Czytanie porusza”

2018 – IV Noc Bibliotek pod hasłem „RzeczpospoCzyta”

2019 – V Noc Bibliotek pod hasłem „Znajdźmy wspólny język”

2020 – VI Noc Bibliotek pod hasłem „Klimat na czytanie”

2021 – VII Noc Bibliotek pod hasłem „Czytanie wzmacnia”

2022 – VIII Noc Bibliotek pod hasłem „To się musi powieść”

2023 – IX Noc Bibliotek pod hasłem „Absurd nie czytać”

Inauguracja Nocy Bibliotek 2018 pod hasłem „RzeczpospoCzyta”Zobacz więcej materiałów wideo

Polecamy