Plan wydarzeń
głośne czytanie książek, wierszy, nocne wypożyczanie książek, wieczorne seanse filmowe, prace związane z przeczytaną wcześniej książką, zajęcia kulinarne, zajęcia kreatywne, teatrzyk, zajęcia kulinarne
Biblioteka Publiczna Gminy Kętrzyn z siedzibą w Czernikach powstała w 2004 roku. Biblioteka zapewnia mieszkańcom gminy dostęp do materiałów bibliotecznych, służy rozwijaniu potrzeb czytelniczych i informacyjnych. Placówka gromadzi księgozbiór z różnych dziedzin wiedzy, przeznaczony dla szerokiego kręgu czytelników. Księgozbiór biblioteki jest stale uzupełniany nowościami, oraz wznowieniami wydawniczymi dzięki zakupom ze środków z dotacji Wójta Gminy Kętrzyn jak i z dotacji celowej Ministra Kultury. W bibliotece można bezpłatnie korzystać z internetu, w celu poszukiwania informacji i materiałów niezbędnych w zdobywaniu wiedzy i samokształceniu. W strukturze Gminnej Biblioteki funkcjonuje Filia Biblioteczna w Wopławkach oraz 10 punktów bibliotecznych: Punkt Biblioteczny w Koczarkach, Nakomiadach, Łazdojach, Pręgowie, Mażanach, Nowej Różance, Nowej Wsi Kętrzyńskiej, Smokowie, Biedaszkach Małych oraz Karolewie
głośne czytanie książek, wierszy, nocne wypożyczanie książek, wieczorne seanse filmowe, prace związane z przeczytaną wcześniej książką, zajęcia kulinarne, zajęcia kreatywne, teatrzyk, zajęcia kulinarne
Kętrzyn
11-400
Czerniki 9
https://gok.gminaketrzyn.pl/
W przygotowanym programie specjalnie na tę noc na uczestników czekało moc atrakcji między innymi: głośne czytanie książek, wierszy, nocne wypożyczanie książek, wieczorne seanse filmowe, prace związane z przeczytaną wcześniej książką, zajęcia kulinarne, zajęcia kreatywne, teatrzyk, zajęcia kulinarne.
To była wyjątkowa noc! Zachęcamy do obejrzenia fotorelacji z tej bibliotecznej nocy.
• Punkt biblioteczny w Koczarkach przygotował przedstawienie na podstawie utworu pt "PODRÓŻ Z RÓŻOWYM BALONIKIEM" Anieli Cholewińskiej- Szkolik.
Na tę okoliczność przygotowaliśmy plakat, pacynki, a także stworzyliśmy piękną aranżację do naszej inscenizacji.
Brawo za to, że przenieśliście nas z czytanego opowiadania w realny świat, a postacie z książki stały się jak najbardziej rzeczywiste i prawdziwe.
Podczas spotkania w Punkcie bibliotecznym nie tylko czytaliśmy urywki książek, ale również bawiliśmy się i wymienialiśmy między sobą spostrzeżenia na temat książek oraz bibliotek.
• Punkt Biblioteczny w Pręgowie przystąpił ponownie do ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek. I tym razem propozycje promowania czytelnictwa skierowane były do różnych grup wiekowych.
Na dobry początek młodsi czytelnicy mieli możliwość stworzyć swój własny wiersz. Czy trudno zostać autorem wiersza? Okazuje się, że z wyzwaniem poradziliśmy sobie doskonale. Inspiracją byli dadaiści. Ich sztuka opierała się na spontaniczności i przypadkowości.
Przeczytaliśmy również opowiadanie "Bajeczny sen". Zadaniem było przypomnienie chłopcu tytuły zapomnianych bajek. I tu niestety mieliśmy małe kłopoty. Jednak nieznaczne podpowiedzi pozwoliły pozytywnie ukończyć zagadnienie. Z pozostałymi propozycjami poradziliśmy sobie już lepiej. Bez problemów rozwiązaliśmy rebusy na temat zawodów związanych z książką, odszyfrowaliśmy nazwiska znanych pisarzy, a z rozsypanych karteczek ułożyliśmy tytuły książek dla dzieci.
A czy poezją można się bawić? Na to pytanie odpowiedzieć mogą nasi starsi czytelnicy, którzy zmierzyli się z pustymi wierszami. Każdy uczestnik otrzymał inny tekst poetycki z wyciętymi pojedynczymi wersami. Ich zadaniem było uzupełnienie wg własnego pomysłu. A pomysłów było wiele...
• Dla dzieci i młodzieży z punktu bibliotecznego w Łazdojach udało się udowodnić, że biblioteka i czytanie posiadają wielką moc. Wśród książek wyszukaliśmy trzy książki, które zainspirowały nas do tegorocznych zajęć. Ich tytuły brzmiały: ,,Przepraszam", ,, Proszę" i ,, Dziękuję". Odbyło się głośne czytanie tych książek. Dzieci zaśpiewały piosenkę o takim samym tytule oraz nauczyły się pokazywania tych słów w języku migowym. Obejrzeliśmy filmy pt: ,, Bobiś i Magiczne Słowa" oraz ,,Mój brat ściąga dinozaury" proponowany na tegoroczną ,,Noc Bibliotek ". Wykonaliśmy również Jeża przyjaźni. A na zakończenie zrobiliśmy sobie watę cukrową.
• W Punkt bibliotecznym w Nakomiadach odbyły się zajęcia literacko - plastyczne. Było tworzenie prześlicznych zakładek do książek, a także kalambury tematyczne związane z postaciami z bajek i wata cukrowa dla najmłodszych czytelników.
• Punkt biblioteczny w Smokowie przygotował dla małych miłośników książek zabawy specjalnie na to wydarzenie. Była tajemnicza skrzynia skarbów z gadżetami związanymi z bajkami, baśniami. Odbyło się również głośne czytanie wierszy, bajek.
• Dzieci z Punkt bibliotecznego w Biedaszkach Małych stworzyły z masy solnej postacie z książki " Kubuś Puchatek i Przyjaciele". Odbył się również seans filmowy z głównym bohaterem Kubusiem Puchatkiem. Nie mogło zabraknąć głośnego czytania książki pt. " Najmilsze dni w roku z Kubusiem Puchatkiem". Po przeczytaniu wybranego fragmentu dzieci odpowiadały na zadawane pytania. Na zakończenie przyjaciel Kubusia Puchatka, Królik zaprosił swoich przyjaciół: Tygryska, Kubusia Puchatka, Kłapouchego i Prosiaczka na podwieczorek który wspólnie przygotowali.
• Biblioteka w Czernikach
W pierwszej części spotkania czytelnicy wzięli udział w grze - biblioteczny escape room. Musieli wykazać się znajomością książek, spostrzegawczością i wiedzą ogólną, a przede wszystkim umiejętnością pracy w zespole.
W dalszej części spotkania odbył się seans filmowy. W ramach Nocy Bibliotek mogliśmy obejrzeć film "Mój brat ściga dinozaury". "Opowieść o Giovannim, który uśmiecha się od ucha do ucha, uwielbia dinozaury, tańczy w miejscach publicznych i ma o jeden chromosom za dużo".
Podczas akcji była również moc gier, zabaw, książek, kolorowania, głośne czytanie, mali czytelnicy zamienili się w rolę bibliotekarza.
• Punkt biblioteczny w Nowej Wsi Kętrzyńskiej
Miłośnicy książek z tego punktu stworzyli film poklatkowy na podstawie wiersza Juliana Tuwima "Rzepka". Nadali moc ulepionym z plasteliny postaciom oraz zrobili własną scenografię.
• W Punkcie biblioteczny w Karolewie
działania zostały oparte na podstawie książki "60 nowych eksperymentów". Dzieci miały okazję do wspólnej zabawy, czytania oraz odkrywania wielu pasjonujących zjawisk m.in. sucha chusteczka pod wodą, zbudowanie mostu z jednej kartki i ułożenie na nim stosu książek, obieranie banana jedną ręką, rysowanie stopą, zbudowanie domu, który można zjeść, budowa piramidy, konstrukcja linoskoczka.
• Z okazji tego Dnia dzieci oraz młodzież ze Świetlicy Wiejskiej "Kuźnia" w Wopławkach przy Bibliotece publicznej Gminy Kętrzyn z filią w Wopławkach przygotowały przepiękne dwa przedstawienia pt: "Kraina Lodu-Piżama Party" i "Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków".
Ułożyliśmy również tekst piosenki oparty na Nocy Bibliotek. Odbyło się również wspólne nocowanie.