Nasza historia w Nocy Bibliotek
2023
Informacje o bibliotece

W naszej szkole znajduje się biblioteka, w której zostało zgromadzonych ponad 11 000 woluminów, w tym bogaty księgozbiór podręczny. Prowadzimy prenumeratę 16 czasopism dla dzieci, młodzieży i nauczycieli. Nasi uczniowie korzystają z przestronnej czytelni multimedialnej, w której znajduje się 7 stanowisk komputerowych ze stałym dostępem do Internetu oraz wygodny kącik cichej nauki. W naszej bibliotece znajduje się również kącik czytelniczy. Służy on wszystkim uczniom, którzy podczas przerw, przed oraz po zajęciach szkolnych, mają chęć w ciszy poczytać książkę bądź po prostu odpocząć.
Zbiory gromadzone w bibliotece z zakresu metodyki, pedagogiki oraz psychologii, służą kształceniu ustawicznemu nauczycieli.
Od roku 2012 w bibliotece szkolnej działa Nauczycielski Klub Czytelniczy.
Strefa relaksu w bibliotece szkolnej to miejsce zaprojektowane do odpoczynku i regeneracji uczniów. Znajdują się tu wygodne sofy, poduszki, pufy. Uczniowie mogą tu czytać lub po prostu zrelaksować się przed lub po zajęciach. To stanowisko sprzyja również miłym rozmowom i budowaniu społeczności szkolnej, oferując uczniom chwilę spokoju w trakcie intensywnego dnia szkolnego. Strefa relaksu w bibliotece pełni ważną rolę nie tylko jako przestrzeń odpoczynku, ale również wspiera zdrowie psychiczne uczniów, umożliwiając im znalezienie chwili spokoju.

Godziny wydarzenia

Wydarzenie będzie trwało 2, 5 godziny.

Plan wydarzeń

Plan Zajęć Czytelniczych „Mogę na Okrągło Czytać”

1. Przywitanie uczniów i wprowadzenie do zajęć.
Krótkie wprowadzenie do wydarzeń „Mogę na Okrągło Czytać”, wydarzenia w ramach akcji Noc Bibliotek 2024 pod hasłem „Moc Bibliotek”.

Wyjaśnienie celu zajęć: promowanie czytelnictwa, odkrywanie wartości książek i wspólne celebrowanie ich mocy, radości ze wspólnego czytania, pokazanie dzieciom, że czas wolny z książką można spędzić w sposób kreatywny.

2. Moja ulubiona książka, uczniowie dzielą się swoimi ulubionymi książkami, by zachęcić innych do czytania.
Każdy uczeń ma możliwość podzielenia się swoją ulubioną książką i krótkim opisem, dlaczego warto po nią sięgnąć.
Celem tej części jest zachęcenie innych do odkrywania nowych, wartościowych lektur.

3. Wysłuchanie historii Michaliny.

Czytanie książki Emmy Perry cz. „Nie lubię czytać książek. Koniec kropki.”
Po otrzymaniu tej historii, która odbędzie się, krótka rozmowa na temat książki i refleksje uczniów.

4. Dyskusja: Moc książek, jaką moc mają książki.

Moderowana dyskusja na temat mocy książkowej. Tematy do omówienia:
Jak książki rozwijają wyobraźnię?
W jaki sposób wzbogacają dostęp do świata?
Jakie wartości można uzyskać dzięki czytaniu?
Jak książka dotyczy innych ludzi i empatię?
Dlaczego czytanie może być relaksujące?
Jakie nowe światy można odkryć przez książkę?

5. Bajkowe koło fortuny.

Moc zabawy i współpracy - uczniowie kręcą kołem fortuny, wylosowana cyfra odpowiada bajkowej zagadce. Podczas tej zabawy uczniowie sprawdzają swoją znajomość z bajek, ale również uczą się współpracy, wspierania drugiej osoby, ponieważ, jeżeli ktoś nie zna odpowiedzi inna osoba z grupy może pomóc.

6. Tworzenie wspólnej historii.

Moc kreatywności - uczniowie wspólnie, zdanie po zdaniu tworzą opowiadanie wpisane w koło. By napisać i odczytać treść, należy kręcić kołem .

7. Tworzenie mandali związanych z książkami.

Moc twórczości - każdy uczeń może wykonać własną mandalę, inspirowaną książkami i czytaniem.

8. Zakończenie i podsumowanie zajęć.

Podkreślenie, że każdy z obecnych uczniów ma w sobie różnorodne moce (moc pomocy, moc empatii, moc współpracy, moc kreatywności i wiele innych mocy), które może wspierać w połączeniu z czytaniem książek. Każda historia uczy nas różnych wartości, umiejętności, z książek czerpiemy wiele wartości, które możemy przekładać na życie codzienne.

Typ biblioteki
Dane podstawowe
  • Miejscowość

    Stare Pole

  • Kod pocztowy

    82-220

  • Adres

    ul. gen. Józefa Bema 6

  • Strona

    http://szkola-starepole.pl/category/biblioteka/%20

Podziel się
Relacja

Sprawozdanie z zajęć czytelniczych „Mogę na Okrągło Czytać”

W naszej szkolnej bibliotece były wyjątkowe zajęcia czytelnicze pod hasłem „Mogę na Okrągło Czytać”, które zostały Przeprowadzone w ramach ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek 2024. Tegoroczna edycja akcji odbywała się pod hasłem „Moc Bibliotek”, co stworzyła wpisało się w tematykę naszych zajęć. Celem spotkania było promowanie czytelnictwa, wspólne odkrywanie wartości płynnych z książek oraz ukazanie tego, że czas dostarczony z literaturą może być wyjątkowy i wartościowy

1. Przywitanie i uczestnictwo do zajęć

Na samym początku powitaliśmy uczniów oraz wprowadziliśmy ich w tematykę spotkania. Wyjaśniliśmy, że „Moc Bibliotek” symbolizuje wpływ książek na naszą wyobraźnię, informacje i empatię. Podkreśliliśmy, że czytanie to nie tylko sposób spędzania wolnego czasu, ale także narzędzie rozwoju osobistego. Książki mogą uczyć nas wartości, relaksować, przenosić do innych światów, a także wzmacniać relacje międzyludzkie.

2. Prezentacja ulubionych książek - moc dzielenia się z innymi wartościowymi pozycjami książkowymi.

Każdy uczeń miał możliwość zaprezentowania przniesionej przez siebie ulubionej książki. Prezentacja ta miała na celu umożliwienie uczestnikom podzielenie się wrażeniami z przeczytanej książki, zachęcenie innych do jej przeczytania. Ta część miała również na celu pokazanie uczestnikom, że w szkole jest wielu uczniów, tak jak oni, którzy czytają książki, że czytanie jest przyjemnością, a nie nudnym obowiązkiem.

3. Wspólne wysłuchanie historii Michaliny, która nie lubi książek... - moc wspólnego czytania, łączenia się we wspólnocie wysłuchania opowiadania, wspólna moc przeżywania wysłuchanej historii.

Książka Emmy Perry cz. „Nie lubię czytać książek. Koniec kropki.” Opowiada historię dziewczynki, Michaliny, która jest bardzo sceptyczna wobec czytania, uważa, że książki są nudne i mogą służyć m.in. jako podpórka do drzwi, do zjeżdżania ze schodów. Kiedy okazuje się, że bohaterowie bajek nie mają ochoty spędzić z nią czasu, ponieważ ona nie chciała poświęcić czasu na przeczytanie ich historii, nie może brać w nich udziału, ponieważ nie zna ich początku. Z czasem Michalina odkrywa, że literatura może oferować wiele więcej, niż się spodziewała.

4. Rozmowa po przeczytanym tekście - moc dzielenia się przemyśleniami z innymi, moc książek.

Po wysłuchaniu tej opowieści wspólnie zastanowiliśmy się nad tym, jaką moc mają książki. W dyskusji pojawiły się różnorodne odpowiedzi, które uświadomiły nam, że książki:

Rozwijają wyobraźnię – przenoszą nas do fantastycznych światów, uczą myśleć kreatywnie,

Rozwijają wiedzę – wzbogacają naszą wiedzę o świecie, historii, nauce i wielu innych dziedzinach,

Czytanie nigdy się nie nudzi – każda książka to nowa przygoda, a ilość tematów, gatunków i historii jest nieograniczona. Czytanie dostarcza nieskończonych możliwości odkrywania nowych światów.

Pomagają zrozumieć innych – dzięki książkom możemy wczuć się w sytuacje innych ludzi, rozwinąć empatię,

Uczą wartości – poprzez historie bohaterów uczymy się o odwadze, przyjaźni, odpowiedzialności i uczciwości,

Pomagają się zrelaksować – czytanie książek może być doskonałym sposobem na odprężenie i ucieczkę od codziennego stresu.

Czytanie to podróż bez końca – każda książka jest jak podróż do nieznanych miejsc, do czasów, których nie przeżyliśmy, i kultur, które możemy poznać. To podróż, którą możemy odbywać na okrągło, bez ograniczeń.

Czytanie buduje wspólnotę – rozmowa o książkach łączy ludzi. Dzięki wspólnemu czytaniu możemy dzielić się swoimi doświadczeniami, poglądami i wrażeniami, co wzmacnia więzi międzyludzkie.

Książki nigdy się nie kończą – na świecie istnieją tysiące książek, które czekają, by je odkryć. Czytanie na okrągło oznacza, że zawsze znajdziemy coś nowego i fascynującego do przeczytania.

5. Bajkowe koło fortuny - moc zabawy i współpracy.

Podczas tej zabawy każdy uczeń kręcił kołem fortuny, wylosowana cyfra odpowiada bajkowej zagadce. Podczas tej zabawy uczniowie sprawdzają swoją znajomość z bajek, ale również uczyli się współpracy, wspierania drugiej osoby, ponieważ, jeżeli ktoś nie zna odpowiedzi inna osoba z grupy może pomóc.

6. Tworzenie opowiadania w kole - moc kreatywności.

Interaktywna zabawa, która zaangażowała wszystkich uczestników. Na początku uczniowie ustawili się w kręgu, w centrum znajdowało się duże, kolorowe koło. Każdy z uczestników według ruchu wskazówek zegara wymyśl, zapisuje kolejną część opowiadania, zdanie, które będzie kontynuacją opowieści.
Zabawa nie tylko rozwija kreatywność, ale wymagała również szybkiego myślenia – każde zdanie musiało być zgodne z tym, co zostało wcześniej opowiedziane, a następnie wprowadziło coś nowego.
Uczniowie wspólnie, zdanie po zdaniu stworzyli opowiadanie wpisane w koło. By napisać i odczytać treść, należało kręcić kołem .

7. Tworzenie mandali związanych z książkami - moc twórczości.

Na zakończenie każdy chętny uczeń mógł wykonać swoją własną mandalę, związaną z książkami i czytaniem. Tworzenie tych kolorowych prac plastycznych pozwoliło dzieciom wyrazić swoje uczucia związane z książkami w sposób kreatywny i artystyczny.

8. Wspólne czytanie i działania wokół książek nie tylko rozwijają wyobraźnię i wiedzę, ale przede wszystkim wzmacniają więzi w grupie, uczą współpracy i budują poczucie wspólnoty. Tegoroczne zajęcia miały uświadomić uczniom, że każdy z nich ma moc, każdy inną, dlatego są tak wyjątkowi. Dzięki temu, że każdy z nich ma inną moc, mogą się wspierać i uzupełniać jak robili to podczas zajęć.
Zajęcia te uświadomiły, że moc książek jest naprawdę nieograniczona – to nie tylko sposób na rozwój intelektualny, ale także doskonałe wzmocnienie relacji międzyludzkich i rozwijania empatii. Dzięki takim inicjatywom, jak „Mogę na Okrągło Czytać”, uczniowie mogą nie tylko zacieśniać więzi z literaturą, ale także z samymi sobą.