Nasza historia w Nocy Bibliotek
2023
Informacje o bibliotece

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Polkowicach jest publiczną, samorządową instytucją kultury powołaną w celu rozwijania i zaspakajania potrzeb czytelniczych, kulturalnych i informacyjnych mieszkańców miasta i gminy Polkowice oraz służącą upowszechnianiu wiedzy, realizującą jednocześnie zadania biblioteki powiatowej. Naszym zadaniem jest wspieranie rozwoju społeczności lokalnej poprzez otwarty, bezpłatny dostęp do informacji i wiedzy przede wszystkim poprzez bogatą ofertę zbiorów, technologie komunikacyjne i informacyjne oraz wybrane działania z obszaru kultury, edukacji i integracji społecznej. Dążymy do tego, aby Biblioteka była stale rozwijającą się instytucją kultury, otwartą na wyzwania przyszłości, która adaptuje się do przemian kulturowych i technologicznych, jednocześnie pozostając wierną tradycjom i potrzebom lokalnej społeczności. Biblioteką będącą nie tylko ulubionym miejscem spotkań mieszkańców, ale przede wszystkim przestrzenią, w której użytkownik znajdzie sprzyjające warunki, aby realizować swoje zainteresowania: czytelnicze, informacyjne, edukacyjne oraz artystyczne, a bibliotekarz będzie dla niego doradcą, przewodnikiem i partnerem. Instytucją przyjazną, przeciwdziałającą wykluczeniu, otwartą na potrzeby lokalnej społeczności, rozwijającą wiedzę i poszerzającą horyzonty swoich użytkowników. Biblioteka adresuje swoją ofertę i działania zarówno do mieszkańców Polkowic, jak i z terenów wiejskich Gminy Polkowice oraz powiatu polkowickiego. Każdy mieszkaniec naszej gminy i powiatu może zapisać się do biblioteki i nieodpłatnie korzystać z bogatej oferty zbiorów bibliotecznych m.in. książek, płyt, czasopism, książek elektronicznych (Legimi, Ibuk Libra) oraz z równie atrakcyjnej oferty kulturalnej m.in. spotkań autorskich, warsztatów, działań kulturalnych, spotkań klubów (np. Dyskusyjny Klub Książki, Klub Szaradzisty, Klub Poetycki), spotkań tematycznych, lekcji bibliotecznych, spotkań edukacyjnych (np. Edukacja czytelnicza, Edukacja międzykulturowa, Edukacja medialna), akcji czytelniczych (np. Mamo, tato zapisz mnie do Biblioteki, Mała Książka, Wielki Człowiek, Narodowe Czytanie) adresowanych zarówno do dzieci, młodzieży jak i osób dorosłych, w tym seniorów. W szczególności na rzecz społeczności wiejskiej działają dwie filie polkowickiej Biblioteki w Jędrzychowie i Tarnówku. Obie filie: udostępniają bogaty księgozbiór dla dzieci i dorosłych z wolnym dostępem do półek; umożliwiają korzystanie na miejscu z zasobów biblioteki (książek, czasopism, gier planszowych); umożliwiają użytkownikom korzystanie ze stanowisk komputerowych z bezpłatnym dostępem do Internetu oraz zapewniają możliwość skanowania, drukowania i kopiowania dokumentów; organizują liczne działania kulturalne, promujące czytelnictwo, aktywizujące i integrujące społeczność lokalną wokół biblioteki, książki i słowa.

Godziny wydarzenia

Od godz. 10:00 do godz. 21:00

Plan wydarzeń

11.10.2024 r. (piątek)

1. "Bajkowa podróż" - zabawy czytelnicze dla dzieci w wieku przedszkolnym.
2. "Kalkografia" - warsztaty plastyczne dla Podopiecznych Warsztatu Terapii Zajęciowej w Polkowicach.
3. "Litografia" - warsztaty dla dorosłych.
4. "Mozaika diamentowa" - warsztaty manualne dla dorosłych w ramach projektu "Piękny umysł nie ma
wieku czyli Trening umysłu".
5. "Magia czytania" - 2 pokazy iluzjonisty pełne magii, dotyczące wartości płynących z czytania,
skierowane do osób w każdym wieku z uwzględnieniem osób z niepełnosprawnością.
6. "Moc krzyżówek"- spotkanie dla dorosłych.
7. "Podziel się książkami" - zbiórka książek przeczytanych.
8. "Tajemnicza moc zagadek" - strefy kreatywnej zabawy.
9. Rozstrzygnięcie zabawy krzyżówkowej "Wakacje z Enigmą" - wręczenie nagród.

12.10.2024 r. (sobota)
1. "Czasopismo i kawa" - akcja skierowana do wszystkich zainteresowanych, by w przyjaznej przestrzeni Czytelni spędzić czas, odpocząć, popracować, czy przeczytać prasę, pijąc aromatyczną kawę.

Chętnie przyjmiemy do księgozbioru

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Polkowicach zaprasza wszystkich, którzy mają ciekawe, przeczytane i niezniszczone książki do podarowania ich naszej Bibliotece. Drodzy Państwo dzieląc się książkami sprawicie radość nam i naszym czytelnikom.

Typ biblioteki
Dane podstawowe
  • Miejscowość

    Polkowice

  • Kod pocztowy

    59-101

  • Adres

    Skalników 6

  • Strona

    https://www.mgbp.pl/

Relacja

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Polkowicach już po raz kolejny wzięła udział w ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek. Hasło tegorocznego X jubileuszowego wydania, które odbyło się w polkowickiej Bibliotece 11 i 12.10.2024 r. brzmiało „MOC BIBLIOTEK”. Biblioteki to serca lokalnych społeczności i lokalne centra żywej kultury i edukacji z ofertą dla osób w każdym wieku, zawsze warto je odwiedzać. Dziękujemy serdecznie Wszystkim, którzy tak licznie wzięli udział w wydarzeniach przygotowanych przez naszą Bibliotekę. W dniach 11 października od godz. 10:00 do godz. 21:00 i 12 października od godz. 9:00 do godz. 14:00. działo się bardzo dużo, działo się bardzo twórczo, działo się magicznie! ZAPRASZAMY DO RELACJI!
11.10.2024 r. (piątek)
Rozpoczęliśmy o godz. 10:00 w Dziale Multimedialnym zabawą czytelniczą: „Bajkowa podróż” dla dzieci z Przedszkola Nr 5 w Polkowicach. Przedszkolaki – grupa Skrzaty słuchały bajek, rozwiązywały zagadki literackie, a także brały udział w ćwiczeniach rytmicznych.
Punktualnie o 13:00 w Czytelni – rozpoczęły się warsztaty plastyczne dla Podopiecznych Warsztatu Terapii Zajęciowej w Polkowicach „Kalkografia”. Warsztat składał się z dwóch etapów. Podczas Etapu 1 metodą wydzieranki uczestnicy tworzyli symbol drzewa, etap 2 polegał na odbijaniu papierowych matryc kalką biurową przy pomocy żelazka. Warsztat poprowadziła Elżbieta Kochan plastyk, pedagog.

W niecałe dwie godziny później, o 15:00 w Sali Audiowizualnej, wystartowały 2 pokazy iluzjonisty
(pierwszy o 15:00, drugi o 16:30) „Magia czytania”. Wydarzenie pełne magii, dotyczące wartości płynących z czytania, skierowane do osób w każdym wieku z uwzględnieniem osób
z niepełnosprawnością poprowadził profesjonalny iluzjonista Piotr Szumny.

Równorzędnie o godzinie 15:00 w Dziale Multimedialnym ruszyły warsztaty manualne „Mozaika Diamentowa” w ramach projektu „Piękny umysł nie ma wieku czyli Trening umysłu”. Warsztaty polegały na tworzeniu trójwymiarowej mozaiki pełnej kolorów i pozwoliły rozwinąć wyobraźnię oraz zdolności manualne.

O 16:30 w Czytelni - rozpoczęły się warsztaty dla dorosłych „Litografia”, które składały się z trzech etapów. Etap 1 polegał na przygotowaniu rysunku do linorytu – wykonaniu projektu, etap 2 to przygotowanie matrycy. Uczestnicy warsztatów otrzymali małe płytki linoleum, na które przenosili lustrzane odbicie swoich projektów, następnie dłutami do linorytu wykonywali matrycę. Podczas etapu 3 odbijane były matryce, kolorowe odbitki-linoryty. Warsztaty poprowadziła Elżbieta Kochan plastyk, pedagog.

Ostatnie z wydarzeń, które odbyło się tego dnia to „Moc krzyżówek” - spotkanie dla miłośników gier
i rozrywek różnego rodzaju. Rozwiązywanie krzyżówek, granie w gry planszowe oraz w grę wielkoformatową połączone z rozstrzygnięciem zabawy krzyżówkowej „Wakacje z Enigmą”.

12.10.2024 r. (sobota)

Tego dnia od godziny 9:00 do godziny 14:00 miała miejsce akcja „Czasopismo i kawa” skierowana do wszystkich zainteresowanych, by w przyjaznej przestrzeni Czytelni spędzić czas, odpocząć, popracować, czy przeczytać prasę, pijąc aromatyczną kawę.

W naszej Bibliotece, przez cały czas trwania Nocy Bibliotek towarzyszyły dodatkowe akcje:
„Podziel się książkami” – zbiórka książek przeczytanych - 11 i 12 października zaprosiliśmy wszystkich, którzy lubią czytać i chcą się dzielić książkami z innymi, do przynoszenia przeczytanych nowości wydawniczych - dzieliliśmy się książkami, dając im drugie życie. Odzew był bardzo pozytywny!!

„Tajemnicza moc zagadek” – 2 strefy utworzone w Dziale Dziecięco-Młodzieżowym i Dziale Multimedialnym. Specjalnie przygotowane przestrzenie służyły kreatywnej zabawie i cieszyły się dużym powodzeniem.