Nasza historia w Nocy Bibliotek
2023
Informacje o bibliotece

Miejska Biblioteka Publiczna im. M. Dąbrowskiej pełni zadania biblioteki powiatowej. Jej bazą jest obiekt w centrum miasta, której część stanowi średniowieczna Baszta Bramy Kamiennej, potocznie zwana Barbakanem. Składa się z 3 działów: Oddział dla Dzieci, Wypożyczalnia dla Dorosłych i Czytelnia dla Dorosłych.

Godziny wydarzenia

17:00 - 23:00

Plan wydarzeń

Choszczeńska Noc Bibliotek, jak co roku, będzie miała związek z lokalnością, dlatego tegoroczne choszczeńskie hasło brzmi MOC CHOSZCZNIAN.

Wśród proponowanych imprez znajdą się;
- spotkanie dla wszystkich zainteresowanych historią Choszczna w pierwszych latach powojennych. Zaprezentowane będą relacje pierwszych osadników, który przybyli na ziemię choszczeńską w 1945 roku. Jest to premierowe odtworzenie zdigitalizowanych w ostatnim czasie taśm z nagraniami wspomnień nagranych w latach 60-tych ub. wieku.
- wystawa archiwalnych fotografii powojennego Choszczna połączona z konkursem "Zabaw się z nami w lokalnego historyka"
- wystawa promująca zbiór wycinków prasowych z lat 1945-1949 dotyczących Ziemi Choszczeńskiej
- inauguracyjne spotkanie Sympatyków Historii Lokalnej
- zbiórka dokumentów życia społecznego
- zabawowy quiz wiedzy o Ziemi Choszczeńskiej

Dla młodzieży przewidziano seanse filmu "Mój brat ściga dinozaury"

Chętnie przyjmiemy do księgozbioru

Książki dotyczące naszego regionu, a także dokumenty życia społecznego (fotografie, czasopisma itp)

Typ biblioteki
Dane podstawowe
  • Miejscowość

    Choszczno

  • Kod pocztowy

    73-200

  • Adres

    Wolności 13

  • Strona

    https://mbpchoszczno.pl/

Podziel się
Relacja

Kolejna Noc Bibliotek w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Marii Dąbrowskiej w Choszcznie już za nami! Po raz kolejny zaprosiliśmy Czytelników w październikowy wieczór, by zgłębić historię naszego miasta. Przewodnikami w tej wyprawie w przeszłość byli pierwsi mieszkańcy powojennego Choszczna.
Zanim uczestnicy Nocy Bibliotek poznali głównych bohaterów spotkania, które odbyło się pod hasłem "Moc choszcznian", mogli podziwiać dwie wystawy autorstwa Haliny Kluczewskiej. Na pierwszą z nich składa się zbiór wycinków prasowych dotyczących powiatu choszczeńskiego, w większości z lat 40-tych, pozyskanych ze zbiorów bibliotek cyfrowych z całej Polski. Druga to wystawa archiwalnych fotografii Choszczna, które w dużej części pochodzą od naszych Czytelników. Ta ekspozycja stwarza okazję, dzięki udziałowi w konkursie na „podpis” do zdjęcia, do sprawdzenia własnej wiedzy. Obie wystawy można nadal podziwiać w holu naszej biblioteki.
Główną część choszczeńskiej Nocy Bibliotek stanowiła premierowa prezentacja archiwalnych nagrań sprzed 60 lat, przygotowana przez Halinę Kluczewską. Z wielką uwagą i wzruszeniem wysłuchaliśmy relacji Weroniki Franczak – pierwszej choszczeńskiej nauczycielki. Jako kolejne usłyszeliśmy głosy radnej, sekretarza Rady Miejskiej i działaczki społecznej Joanny Piechnik, a także Jana Gromadzkiego – pierwszego burmistrza Choszczna.
Cieszy nas, że na sali znalazły się osoby, które osobiście znały bohaterów nagrań i mogły przybliżyć nam ich sylwetki. Dzięki nim udało się również rozpoznać głos tej osoby, która w latach 60. przeprowadzała wywiady z pionierami. Była to – jak poinformowała Pani Lucyna Cichorska – bibliotekarka naszej placówki, Regina Lemierzewicz.
Relacje pierwszych osadników choszczeńskich urozmaiciła prezentacja fotografii powojennego Choszczna przygotowana przez Annę Stetkiewicz. Dokumentacja fotograficzna z tego okresu wciąż jest bardzo uboga. Chętnie ją powiększymy, jeśli Czytelnicy udostępnią nam swoje zbiory. A o tym, jak wielu jest wśród mieszkańców Choszczna znawców lokalnej historii, mogliśmy się przekonać także podczas quizu przygotowanego przez Ewę Zajkowską.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom Nocy Bibliotek, przygotowanej przez pracownice Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Marii Dąbrowskiej w Choszcznie. Zapewniamy, że to nie ostatnie spotkanie z historią naszego miasta oraz ludźmi, którzy ją tworzyli!