Nasza historia w Nocy Bibliotek
2023
Informacje o bibliotece

Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Wola to biblioteka wyjątkowa. Zarówno poprzez różnorodne usługi i bogate zbiory biblioteczne (książki, prasa oraz e-prasa, audiobooki, e-booki wypożyczane wraz z czytnikami, gry planszowe, muzyka oraz filmy, a także dostęp do specjalistycznych platform internetowych), ale także poprzez wzajemne oddziaływanie z Użytkownikami. Cały czas pracujemy nad wysokim standardem obsługi i wsłuchujemy się w sugestie i pomysły naszych Użytkowników.

Jesteśmy otwarci na potrzeby społeczności lokalnej i nie tylko, staramy się być nowoczesnym centrum informacji, ale chcemy także kształtować dobre nawyki czytelnicze w atrakcyjnych, komfortowych i przyjaznych wnętrzach.

Biblioteka na Woli to 10 wypożyczalni dla dorosłych, 8 placówek dla dzieci, Czytelnia Naukowa, Czytelnia Młodzieżowa i Wypożyczalnia Zbiorów Obcojęzycznych „Poliglotka”. Każda z nich posiada wyspecjalizowany, często sprofilowany, księgozbiór oraz nowoczesne stanowiska komputerowe z dostępem do internetu, skanerów i drukarek.

Zasoby Biblioteki wciąż powiększają się o nowe publikacje i materiały biblioteczne, które odpowiadają na potrzeby Użytkowników szukających dobrej literatury z różnych gatunków, inspiracji i wiedzy. Ale oferujemy także rozrywkę: w naszych przestrzeniach obok książek i czasopism można znaleźć gry planszowe, muzykę, filmy na DVD, PlayStation VR2, PlayStation 5 wraz z goglami VR, roboty edukacyjne: Ozoboty i Photony, dzięki którym nasi młodsi czytelnicy uczą się podstaw programowania.

Wszystkie wolskie placówki biblioteczne to małe centra kultury, które organizują różnorodne aktywności dla dzieci, młodzieży i dorosłych: spotkania, interaktywne warsztaty, zajęcia literackie i manualne, naukę programowania dla najmłodszych ale i kursy komputerowe dla seniorów, sesje gier planszowych, wieczory tematyczne, wspólne rozmowy na tematy ważne i te mniej ważne oraz szereg innych atrakcji integrujących lokalną społeczność. Nie zapominamy o studentach i osobach poszukujących komfortowych warunków do pracy i nauki – zapraszamy do naszej klimatycznej Czytelni, oferującej miejsca do pracy cichej. Jesteśmy otwarci na nowe pomysły i formy współpracy z naszymi Użytkownikami. Oferujemy także przestrzeń do rozwijania pasji i poznawania świata bez względu na wiek.

W Bibliotece na Woli czytamy, rozmawiamy, dyskutujemy, ćwiczymy, dzielimy się wiedzą i doświadczeniem, uczymy się, śmiejemy, dobrze bawimy i nawiązujemy znajomości. Zachęcamy, aby sprawdzić to osobiście.

Godziny wydarzenia

17:00-22:00

Plan wydarzeń

PROGRAM IMPREZY

PARTER, Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży nr 32

17:30 – Wręczenie nagród zwycięzcom Konkursu „Minecraft Pamiętamy ’44”

17:00-17:30 – Swobodna gra w „7 Cudów Świata” [nowa edycja] – rozgrzewka przed głównym turniejem

18:00 – Turniej „7 Cudów Świata” [nowa edycja]
Zagraj w kultową planszówkę i zgarnij nawet 200 zł na nowe gry. Zapraszamy do wspólnego grania w nową edycję gry „7 Cudów Świata” – to jeszcze większe karty cudów, bardziej przejrzyste umiejscowienie ikon, uwspółcześnione grafiki oraz punktowanie za poszczególne elementy.
Czekamy na zgłoszenia pod adresem: zapisy[at]bpwola.waw.pl.
18:30-19:00 – Swobodna gra w „Magic: The Gathering” – rozgrzewka przed głównym turniejem

19:00 – Turniej Magic: the Gathering – Pauper Night
Weź udział w epickim turnieju najpopularniejszej i największej gry karcianej na świecie.
Wciel się w potężnego czarodzieja, który za pomocą zaklęć, magicznych artefaktów oraz przywołanych groźnych stworzeń walczy o dominację i pokonanie przeciwnika. Każda decyzja może przesądzić o Twoim triumfie lub porażce. Turniej rozegramy w formacie Pauper. Nie ma wpisowego, a udział w turnieju jest całkowicie bezpłatny. Możesz korzystać z własnych gotowych talii. Turniej poprowadzi sędzia MTG, który zadba o przestrzeganie zasad i sprawiedliwą rywalizację.
Czekamy na zgłoszenia pod adresem: zapisy[at]bpwola.waw.pl.

Kiermasz Książek
Zapraszamy do buszowania wśród książek – każdy znajdzie coś dla siebie To świetna okazja, by upolować ulubione tytuły, a może nawet odkryć nowe literackie perełki. Kiermasz to nie tylko możliwość nabycia książek w atrakcyjnych cenach, ale również sposób na wsparcie biblioteki. Wszystkie zebrane środki zostaną przeznaczone na zakup nowości książkowych.

I PIĘTRO, Biblioteka „Komiksowo”

18:00 – Spotkanie z Piotrem Pustelnikiem – legendą polskiego himalaizmu i alpinizmu
Zapraszamy na wyjątkowe spotkanie z Piotrem Pustelnikiem – jednym z najwybitniejszych polskich himalaistów. To niezwykła okazja, by posłuchać o życiu człowieka, który zdobył Koronę Himalajów i Karakorum, czyli wszystkie czternaście ośmiotysięczników – co udało się dotychczas jedynie garstce alpinistów na świecie.
Piotr Pustelnik opowie o swoich przygodach z ponad 40 lat eksploracji najwyższych gór świata, podzieli się refleksjami na temat wyzwań, jakie napotkał, oraz o tym, jak wytrwałość i motywacja pomogły mu w przekraczaniu własnych granic.
Nasz gość poruszy także tematy związane z przygotowaniem psychicznym i fizycznym do tak wymagających przedsięwzięć oraz opowie, co go zainspirowało do realizacji swojego nowego projektu „Trzy Korony”, który zakłada zdobycie nie tylko Korony Ziemi, ale także drugich co do wysokości szczytów na wszystkich kontynentach.
Usłyszymy również o jego nowych pasjach, takich jak polarnictwo, które realizuje na swojej „emeryturze” himalajskiej.

20:30 – Koncert zespołu „Ciepły wieczór”
„Ciepły Wieczór” to wyjątkowy projekt muzyczny zapraszający słuchaczy w nostalgiczną podróż przez przedwojenne i powojenne piosenki o miłości. Utwory, które wypełniają program, nie tylko przywołują wspomnienia dawnych lat, ale również ukazują miłość w jej różnych odcieniach.
W skład zespołu wchodzą muzycy:
Honorata Kożuchowska (głos, instrumenty perkusyjne)
Piotr Aleksandrowicz (gitara, banjo)
Wojciech Pulcyn (kontrabas)
W repertuarze znajdują się niezapomniane piosenki takich artystów jak Mieczysław Fogg, Zofia Terne, Barbara Rylska, Wiera Gran, Kalina Jędrusik oraz słynny duet Starszych Panów.

II PIĘTRO, III Czytelnia Naukowa

18:30-19:30 – Kreatywne warsztaty LEGO® Education z robotyki
Warsztaty dla uczestników w wieku od 9 do 18 lat.
Marzysz o budowaniu własnych robotów i chcesz sprawdzić swoją kreatywność? Przyjdź do nas i weź udział w wyjątkowych warsztatach z robotyki LEGO® Education.
Obowiązują zapisy: zapisy[at]bpwola.waw.pl

20:00-22:00 – Teatr poważnych cieni. Moc (nie)poważnej dramy
Wejdź do świata kreatywności i dobrej zabawy. W Teatrze Cieni będziesz odgrywać sceny za pomocą światła i cienia, a inne osoby spróbują zgadnąć, co przedstawiasz. Zaskocz się swoją pomysłowością i stwórz niezwykłe obrazy, które pobudzą wyobraźnię całej grupy.
Masz też drugą opcję. Utwory literackie, ich fragmenty, bohaterowie, wybrane sytuacje lub tytuł staną się kanwą do stworzenia improwizacji, pantomimy, rzeźby czy stop klatki. Na nowo odkryjemy znaczenie tekstów za pomocą technik dramowych. Zrób to sam lub w grupie.

19:30-21:30 – Powiedz mi, co czytasz, a opowiem Ci, kim jesteś
Przyjdź do naszego tajemniczego miejsca i odkryj, co Twoje literackie wybory mówią o Tobie. Wróżka „Książwróżka”, zinterpretuje Twoje ulubione książki, odkrywając ukryte cechy Twojej osobowości. Podziel się tym, co aktualnie czytasz, a wróżka „Książwróżka” powie Ci, kim jesteś.

Typ biblioteki
Dane podstawowe
  • Miejscowość

    Warszawa

  • Kod pocztowy

    01-003

  • Adres

    al. Solidarności 90

  • Strona

    https://www.bpwola.waw.pl/