Informacje o bibliotece

Biblioteka nr LIV jest biblioteką publiczną. Użytkownikami biblioteki są przede wszystkim rodzice z małymi dziećmi, starsze dzieci, młodzież szkolna, a także seniorzy. Biblioteka posiada w swoich zbiorach literaturę piękną ( z rozszerzonym działem Fantastyka), literaturę popularną, literaturę w języku angielskim oraz niemieckim lektury szkolne, varsaviana, bogaty dział komiksów oraz mang ( dla dzieci, młodzieży i dorosłych), a także audiobooki oraz gry planszowe. Biblioteka prenumeruje również czasopismo „Kumpel” i „Świerszczyk”.
Bibliotekę wyróżnia bogaty zbiór komiksów i mang.

Godziny wydarzenia

17:00 - 20:00

Plan wydarzeń

1. Teatrzyk kamishibai pt.: "Noc w bibliotece".
2. "Z bajki w bajkę" - biblioteczne podchody.
3. Rebusy książkowe.

1. Na początek dzieci wysłuchają i obejrzą teatrzyk o krasnoludku, który zgubił swoją bajkę. Akcja dzieje się w bibliotece nocą, po tym jak pani Emilka zgasiła światło i zamknęła drzwi. Bohaterowi pomagają różne postacie z bajek, a szczególnie Pinokio, który podpatrzył, jak pani bibliotekarka szuka książki w wielkiej bibliotece. W tej bajce jest wszystko to, czego mały czytelnik powinien dowiedzieć się o funkcjonowaniu biblioteki.

2. Podchody biblioteczne pt.: "Z bajki w bajkę" są przedłużeniem wcześniej przeczytanego teatrzyku.
Czasem zdarza się tak, że w pewną szczególną noc bajki mogą się wymieszać. Wtedy bajkowi bohaterowie proszą o pomoc dzieci.
Na początku dzieci dostaną tajemniczą skrzynię, w której znajdują się skradzione przez Kapitana Haka rzeczy z różnych bajek. Ich zadaniem będzie dopasowanie danego przedmiotu do odpowiedniej bajki (np. muszelki do bajki o syrence).
Następnie dzieci przeniosą się do bajki o Kocie w butach. Ich zadaniem będzie rozpoznanie rzeczy po dotyku, które zostały zabrane przez myszy i ukryte w wielkim serze (zrobionym z kartonu).
Dalej dzieci udadzą się do Stumilowego Lasu, w którym przygotują pocztówki dla Kłapouchego.
Kolejną bajką do której dzieci ,,przeskoczą" będzie ,,Jaś i Małgosia". Pod nieobecność Baby Jagi będą tworzyć magiczne eliksiry w jej chatce.
Później udamy się nad jezioro Złotej Rybki, gdzie dzieci będą łowić ryby za pomocą wędek z magnesem.
Ostatnią bajką w podchodach jest ,,Czerwony Kapturek". Dzieci będą musiały pomóc jej rozpoznać różne dźwięki wydawane przez nocne zwierzęta, aby mogła bez strachu wrócić do babci.
Po wykonaniu wszystkich zadań każdy z uczestników dostanie dyplom uczestnictwa w Nocy Bibliotek.

3. Na zakończenie zapraszamy uczestników Nocy Bibliotek na rebusy książkowe i słodki poczęstunek. Czytelnicy i czytelniczki będą musieli odgadnąć tytuły popularnych książek zapisane za pomocą emotikonek. Świetna zabawa gwarantowana!

Typ biblioteki
Dane podstawowe
  • Miejscowość

    Warszawa

  • Kod pocztowy

    00-780

  • Adres

    Ludowa 4

Relacja

W Nocy Bibliotek BD LIV przy ul. Ludowej 4 w Warszawie wzięło udział około 50 czytelników - małych i dużych. Najmłodsi wysłuchali z wielką uwagą teatrzyku kamishibai pt. ,,Noc w bibliotece".
Starsze dzieci uczestniczyły w podchodach bibliotecznych pt.: ,,Z bajki do bajki".

W pewną szczególną noc bajki mogą się wymieszać. Wtedy bajkowi bohaterowie proszą o pomoc dzieci. Tej nocy pierwszy przyszedł Piotruś Pan i zostawił tajemniczą skrzynkę, związanego Kapitana Haka i list z prośbą o pomoc. W liście Piotruś Pan napisał, że Kapitan Hak pokradł przedmioty z różnych bajek i teraz dzieci mają za zadanie dopasować odzyskane rzeczy do odpowiedniej bajki. Uczestnicy podchodów pogrozili Kapitanowi Hakowi, a później wykonali zadanie.
Następnie uczestnicy odnieśli czerwone buty do bajki o Kocie w butach. W tej bajce zadaniem dzieci było rozpoznanie rzeczy po dotyku, które zostały zabrane przez myszy i ukryte w wielkim serze (zrobionym z kartonu). W jednej z dziur był ukryty list od Kłapouchego, w którym pisał o swoich zbliżających się urodzinach i prosił, aby wysłać mu pocztówkę z życzeniami.
Dzieci ,,przeniosły się" do Stumilowego Lasu i stworzyły pocztówki, zgodnie z prośbą Kłapouchego. W tym samym lesie stała z boku chatka Baby Jagi. Zadaniem dzieci było stworzenie magicznych eliksirów pod jej nieobecność. Było przy tym dużo śmiechu i zabawy. Przykładowy przepis wyglądał tak:

,,Eliksir rozweselający

Szczypta esencji z promieni słonecznych
Olejek z cytryn rosnących na Hawajach
Orzech od Wiewióra z Epoki Lodowcowej
Fioletowy pyłek z magicznych kwiatów

Należy ostrożnie wlać esencję z promieni słonecznych do słoika. Następnie dodać fioletowy pyłek z magicznych kwiatów i kilka kropel olejku cytrynowego. Na końcu trzeba wrzucić orzech od Wiewióra z Epoki Lodowcowej i wszystko delikatnie zamieszać. Stworzoną miksturę powinno umieścić się na miesiąc w piwnicy, aby nabrała wyrazistości".

Dzieci świetnie się przy tym bawiły, a jeszcze większą radość dała im możliwość zjedzenia pierniczków z domku Baby Jagi.
W samym domku była ukryta notatka od czarownicy i wędka z magnesem. W notatce była prośba, aby wyłowić wszystkie ryby z jeziora w bajce o Złotej Rybce.
Uczestnicy podchodów ,,przenieśli się" nad jezioro Złotej Rybki i wyłowili wszystkie rybki za pomocą wędek z magnesem. Po zakończonym łowieniu dzieci znalazły tajemniczy list w butelce, w którym Czerwony Kapturek pisał, że boi się wrócić do domku swojej babci. Słyszy różne dziwne odgłosy i nie wie, kto lub co je wydaje.
Dzieci wyruszyły do Ciemnego Lasu, w którym w całkowitych ciemnościach rozpoznawały różne dźwięki wydawane przez nocne zwierzęta, aby pomóc Czerwonemu Kapturkowi wrócić do babci. Niektóre odgłosy wydawane przez zwierzęta zaskoczyły nie tylko dzieci, ale też i rodziców. Dzięki odwadze dzieci i ich gotowości do pomocy każda z bajkowych postaci wróciła do swojej opowieści.
Po wykonaniu wszystkich zadań każdy z uczestników dostał dyplom uczestnictwa w Nocy Bibliotek.

Po zakończeniu podchodów na pytanie co najbardziej się podobało, większość dzieci odpowiadała, że wszystko. Niektórzy wyszczególnili niektóre zadania np. tworzenie magicznych eliksirów, łowienie rybek czy odgadywanie różnych przedmiotów ukrytych w wielkim serze. Podchody biblioteczne okazały się wielkim sukcesem.

Na zakończenie, przy słodkim poczęstunku, zarówno starsi jak i młodsi czytelnicy dzielnie głowili się nad rebusami książkowymi ukrytymi w emotikonkach. Wspólnie udało się odgadnąć wszystkie hasła.