Godziny wydarzenia
11.10 - 12.10
Gorące nowości na bibliotecznych półkach niedługo po wydaniu. Ciekawe zajęcia dla starszych i młodszych. Książkomat, do którego można zamawiać i zwracać niemal wszystkie zbiory z Biblioteki Głównej (poza grami planszowymi).
Poszukiwacze niezapomnianych opowieści od najmłodszych do najstarszych mogą poczuć się u nas jak w bajce. Wspaniałe historie dla dzieci możecie czytać po polsku, angielsku i ukraińsku. Młodzieży oferujemy książki polskie, angielskie, niemieckie i ukraińskie.
Beletrystyka dla dorosłych jest dostępna po polsku, jak i również w językach zagranicznych - angielskim, niemieckim, francuskim, hiszpańskim, włoskim, rosyjskim, ukraińskim.
Jeśli wolicie literaturę popularnonaukową będziecie zadowoleni - nasze półki oferują zarówno nowości, jak i starsze, wartościowe pozycje. Możecie także poczytać tę literaturę po angielsku zarówno w wersji dla dorosłych jak i dzieci.
Miłośnicy komiksu w każdym wieku na pewno znajdą u nas coś dla siebie. Posiadamy także bogaty zbiór mangi oraz komiksy w języku angielskim dla dorosłych i dzieci.
Słuchowcom polecamy szeroki wybór audiobooków, w tym tytuły po angielsku oraz rozrastający się dział muzyki.
Na kinomanów czekają filmy oraz seriale, w tym także pozycje dla dzieci.
Ci, którzy lubią spędzać czas w towarzystwie pokochają nasz zbiór gier planszowych dla graczy od 0 do 100+ lat.
Fanom prasy oferujemy szeroką gamę tytułów w papierze, jak i e-wydania.
Tym którzy wolą e-papier oferujemy dostęp do bibliotecznych ebooków oraz kody Legimi.
Lubicie kulturę? My także, dlatego nie będziecie się u nas nudzić! Warsztaty, Dyskusyjny Klub Książki, spotkania autorskie dla dzieci i dorosłych, zajęcia muzyczno-literackie, Filmowe wtorki, pikniki, wystawy, teatrzyki, Magiczny Dywan i wiele więcej czeka na Was w naszych placówkach.
Zainteresowani? Zapraszamy na naszą stronę, gdzie znajdziecie aktualną ofertę wydarzeń i zbiorów.
https://www.bibliotekawilanowska.pl/
11.10 - 12.10
Gra "5 sekund z literaturą" - ul. Kolegiacka 3
Nieważne, ile masz lat i jaką literaturę lubisz czytać. 11 października zachęcamy Cię do wspólnej zabawy. Zmierz się z pytaniami o niezapomnianych bohaterów, znane i lubiane lektury czy wiedzę, którą można poszerzać dzięki książkom. Nasza zabawa to nie tylko sposób na sprawdzenie tego, co wiesz, ale także inspiracja do poznawania świata. Zestawy pytań przygotowaliśmy zarówno dla dzieci jak i dorosłych.
godz. 16:30 Warsztaty Grupy Poznaj Świat “Afryka bryka” - ul. Radosna 11
Z czym kojarzy się Wam Afryka? Z Saharą? Buszem? A może z rzeką Nil? Poznajcie lepiej kontynent afrykański i niezwykłe ciekawostki. Wczujcie się w klimat Czarnego Lądu dzięki strojom i rekwizytom. Nauczcie się przedstawiać po etiopsku i bawić w afrykańskiego berka lub zabawy z Tunezji.
Na warsztatach będziecie mogli dotknąć jajka krokodyla, róży pustyni, kongijskiej lalki czy bębna. Przymierzycie stroje z różnych krajów i dowiecie się, jakie zabawy są popularne wśród dzieci mieszkających w Afryce.
godz. 17:30 Warsztaty literackie "Każdy z nas jest wielki" z Anną Czerwińską-Rydel - ul. Kolegiacka 3
Byli tacy jak Wy. Chodzili do szkoły, mieli przyjaciół, rozwijali swoje pasje. Zapisali się na kartach historii jako wybitne osobistości. Dokonywali wielkich odkryć w dziedzinie fizyki, chemii, astronomii. Dzięki ich pracy, możemy korzystać z komputerów. Zdobywali najwyższe szczyty gór - Alp i Himalajów. Walczyli o niepodległość naszego kraju. Ratowali ludzkie życie w najtrudniejszych czasach.
Ich działania inspirują następne pokolenia. Znana i lubiana pisarka Anna Czerwińska-Rydel opowie Wam o niezapomnianych postaciach i tym, jak z podobnych do Was dzieci stali się bohaterami historii w różnych dziedzinach. Będziemy rozmawiać o tym, jaką drogę obrać, by osiągnąć sukces. Przekonacie się również, że każdy może być w czymś wielki.
Warsztaty sfinansowane ze środków z Budżetu Obywatelskiego 2024.
godz. 18:30 Spotkanie autorskie z Tomkiem Michniewiczem - ul. Kolegiacka 3
Dał się poznać jako doskonały autor reportaży i niestrudzony podróżnik podążający za prawdą i ważnymi tematami. Pokazywał, jak miejsce, gdzie się urodziliśmy zmienia perspektywę i daje lub odbiera szanse na start. Jednocześnie akcentował, że silna wola może przeciwstawić się największym trudnościom, a ciężka praca owocuje sukcesem.
Spotkał się z poszukiwaczami skarbów, którzy odsłonili czytelnikom świat, wydaje się, istniejący tylko w powieściach przygodowych.
Z wielką szczerością i z różnych punktów analizował to, co działo się w czasie pandemii. Pokazywał, jak reagowaliśmy na zamknięcie. Wypunktowywał błędy i pokazywał ich konsekwencje.
Teraz sięga po prozę. W pierwszej powieści pisze o tym, co bliskie każdemu z nas. Pogoń za marzeniami, codzienne zmaganie się z oczekiwaniami, stracone szanse, towarzysząca nam nerwowość i świadomość upływającego czasu.
O poszukiwaniu swojego miejsca w świecie, podróżach i najważniejszych lekcjach życiowych porozmawiamy z Tomkiem Michniewiczem.
Spotkanie sfinansowane ze środków z Budżetu Obywatelskiego 2024.
12.10 , godz. 12:00 Przedstawienie Teatru pod Orzełkiem "Czarne i białe" - ul. Kolegiacka 3
Przenieśmy się do dwukolorowego świata, w którym poeta Pan Czarny i malarka Pani Biała tworzą książkę o swoim miasteczku. Wyjątkowym, bo podobnie jak wszyscy jego mieszkańcy pełnym tylko czerni i bieli. Ale sami przekonacie się, że i bez kolorów może być ciekawie. Czaka Was pełno przygód Białego Niedźwiedzia, Sroki-Kłamczuchy, Czarnego i Białego Kota, rodziny Tralalińskich oraz Białego Kruka.
Odwiedźcie z nami to wyjątkowe miejsce i dajcie się ponieść poetycko-kabaretowej opowieści w ciekawym wydaniu i wpadającej w ucho muzyce. Czekamy na Was na Kolegiackiej 3 w samo południe, w sobotę 12 września.
Przedstawienie zorganizowane w ramach dofinansowania z Budżetu Obywatelskiego 2024.
Warszawa
02-960
Kolegiacka 3
https://www.bibliotekawilanowska.pl/
Tegoroczna edycja Nocy Bibliotek odbyła się pod hasłem „Moc Bibliotek” - a zatem moc dobrych wydarzeń, świetnych zbiorów, moc czytania i zabawy, o czym mogli przekonać się czytelnicy Wilanowskiej Biblioteki Publicznej.
11 października rozpoczęliśmy obchody spotkaniem z mocą, która przyszła do nas prosto z gorącej Afryki. Na warsztatach Grupy Poznajemy Świat na ul. Radosnej 11 prowadzący przybliżyli nam kulturę Czarnego Lądu. Dzięki nim dowiedzieliśmy się, w co bawią się afrykańskie dzieci. Jakie gry są u nich najpopularniejsze i czym różnią się od naszych. Mieliśmy okazję poprzymierzać stroje z różnych krajów i poznać kilka słów w nowych językach. Nie zabrakło oczywiście muzyki, bez której nie wyobrażamy sobie tego kontynentu. Poczuliśmy klimat i już nie możemy doczekać się kolejnego spotkania.
W Bibliotece Głównej z Anną Czerwińską-Rydel rozmawialiśmy o wielkich ludziach i ich historii. Próbowaliśmy znaleźć odpowiedź na pytanie, co czyni człowieka wielkim. Czy jest to sportowy sukces, polityczna kariera, naukowe dokonania, dziesiątki wydanych książek, a może coś jeszcze innego? Autorka opowiadała o tym, jak trafiła na dany temat i jak wyglądała jej praca nad biograficznymi opowieściami o Józefie Piłsudskim, Irenie Sendlerowej, Aleksandrze Fredrze, Heweliuszu, Marii Skłodowskiej-Curie. Uczestnicy spotkania poznali klucz do sukcesu pisania o innych – czyli przeniesienie się do miejsc bliskich opisywanej postaci, próba wejścia w „jej buty”, zrozumienia towarzyszących jej emocji. Pisarka udowadniała, że każdy ma jakiś talent i w swojej dziedzinie może osiągnąć wielkość. Podkreślała pozytywny aspekt tego, że różnimy się od siebie i jesteśmy wyjątkowi, każdy na swój sposób. Publiczność pytała o czas poświęcony na tworzenie danej fabuły, ulubioną postać oraz tę najtrudniejszą do stworzenia jej biografii.
Dorośli czytelnicy spotkali się z Tomaszem Michniewiczem. Podróżnik, reportażysta i dziennikarz przedstawił prawdziwą, daleką od naszych wyobrażeń stronę podróżowania jako pełnoetatowej pracy. Kary umowne, terminy, długie godziny pracy, zarwane noce, niesprzyjające lub wręcz niebezpieczne warunki. Często tak silne emocje, że nie sposób sobie tego wyobrazić. Bycie gościem we własnym domu, rozluźniające się więzi, to wszystko sprawiło, że pisarz osiadł i choć nie żałuje minionych lat, nie wróciłby już do swojego fachu. Rozmawialiśmy o poszukiwaczach skarbów, którzy zamiast opływać w znalezione bogactwa kończą w więzieniach czy kostnicach. Akcji rozbicia grupy handlującej kością słoniową i jej konsekwencjach. Wyprawach zorganizowanych przez autora „Swoją drogą” dla pewnych osób i motywacjach, które za tym stały. Mówiliśmy o tym, że lockdown niewiele nas nauczył w kwestii preperingu. Poznaliśmy kulisy powstawania „Chrobotu”, w którym autor przedstawił losy najzwyklejszych ludzi z różnych stron świata. Dowiedzieliśmy się, co stało się z rezerwatem Imire w Zimbabwe. Wysłuchaliśmy opowieści o tymi jak Tomasz Michniewicz został przyjęty do tamtejszego plemienia i zyskał swój totem. Poznaliśmy przyczynę, dla której nasz gość z reportażu przerzucił się na prozę. Mówiliśmy o wywołującym liczne emocje bohaterze „Przedświtu” i zastanawialiśmy się nad kondycją współczesnego człowieka, którego mimo licznych możliwości dotykają kryzysy.
W sobotnie południe spotkaliśmy się w Bibliotece Głównej na przedstawieniu Teatru pod Orzełkiem „Czarne i Białe”. Co stanie się, gdy Poeta Pan Czarny i Malarka Pani Biała zaczną spierać się, kto z nich, a co za tym idzie, który kolor jest ważniejszy? Na pewno przysłuchiwanie się ich przekomarzaniom będzie całkiem ciekawą rozrywką, zwłaszcza jeśli w akcję włączą się jeszcze inni mieszkańcy miasteczka. W kabaretowo-muzycznej opowieści swoje racje przedstawiało dwóch artystów, którzy co rusz stykali się z kolejnymi postaciami wciąganymi do ich sporu. Było bardzo zabawnie, nieszablonowo i muzycznie.