Godziny wydarzenia
8 godzin
Biblioteka, jako otwarta dla wszystkich przestrzeń usługowa stara się nadążać za zmieniającą się rzeczywistością i odpowiadać na nowe potrzeby i oczekiwania społeczeństwa. Realizując zaplanowane założenia jej rozwoju kieruje swe różnorodne działania do szerokiego kręgu odbiorców, przywiązując dużą wagę do dzieci i młodzieży oraz do osób 60+. Obserwacje i regularny kontakt z tymi grupami wskazują, że dysponują ona wolnym czasem, w przypadku osób 60+ zauważono, że nie umieją one zarządzać swoim czasem i spędzać go kreatywnie/rozwijająco/twórczo.
Zdunach, w małym mieście i w wiejskich Filiach Bibliotecznych w Baszkowie i Konarzewie (gmina liczy ok. 7 tysięcy mieszkańców), . Poza środowiskami, będącymi siedzibami bibliotek w gminie jest 10 wiosek i tzw. przysiółków, w których nie ma żadnych instytucji, a tym samym nikt nie organizuje zajęć, warsztatów czy spotkań dla mieszkających tam dzieci, młodzieży czy Seniorów. Taka osoba wtedy się nudzi, nie rozwija, nie doświadcza nowych wrażeń, nie nawiązuje kontaktów, nie bywa nigdzie, a tym bardziej nie sięga po książki dla przyjemności i zainteresowań. Biblioteka główna wraz z filiami skupia dzieci, młodzież i seniorów, a także osoby dorosłe stosownie do warunków, specyfiki miejscowości i zainteresowań jego mieszkańców. W Zdunach i Baszkowie osoby 60+ lubią spędzać czas w bibliotece w godzinach przedpołudniowych w wybrany dzień tygodnia, natomiast w Konarzewie Seniorzy częściej odwiedzają bibliotekę po południu.
8 godzin
Spotkanie autorskie, show dla dzieci i gry planszowe.
mangi, książki dla dzieci (detektywistyczne bądź przygodowe) literaturę piękną dla dorosłych: powieści obyczajowe i kryminały oraz wielkie litery.
Zduny
63-760
Sienkiewicza 9
http://biblioteka.zduny.pl/?p=0
12 października 2024 roku odbyła się Zdunowska Noc Bibliotek. Tegoroczna edycja odbyła się pod hasłem „Moc czytania”.
Gościem wszystkich trzech naszych bibliotek był Pan Poeta, który dzięki swojemu show rozbudził dziecięcą ciekawość i wyobraźnię. Spotkania z Panem Poetą odbyły się kolejno: w Filii Bibliotecznej w Konarzewie, następnie w Bibliotece Publicznej w Zdunach oraz w Filii w Baszkowie. Ponad dwieście rekwizytów do kreatywnych zabaw i prawie dwumetrowy Pan Poeta z żółtą walizką pełną niespodzianek i wielkim workiem kolorowych balonów, a nawet... morzem! Dzieci poznały kurę, która była na diecie, kaczkę co miary nie znała i sowę. Monotonne czytanie może być nudne, lecz nie tym razem, kiedy historię opowiada Pan Poeta. Dzieci zaciekawione i zachwywcone postacią Pana Poety chętnie brały udział w zabawach, słuchały fragmentów książek i chętnie odpowiadały na pytania. Po wspólnej zabawie był czas na zdjęcia i zdobycie autografu.
W Zdunach Noc Bibliotek trwała dalej. O godz. 16.00 rozpoczęły się rozgrywki gier planszowych. Bogata oferta biblioteki zachęcała mieszkańców w każdym wieku do emocjonujących potyczek.
W ramach Nocy Bibliotek odbyło się również spotkanie autorskie z Robertem Prospektorem, autorem książek takich jak: „Sprawa” czy trylogii o Robercie Porto. Podczas rozmowy Pan Roman Piaczyński, bo tak brzmi prawdziwe nazwisko autora, opowiedział jak powstały Jego książki i jak prawdziwe historie, postacie i miejsca stają się inspiracją dla twórczości. Zdradził w jaki sposób godzi pisanie z życiem rodzinnym. Mówił o bohaterkach swoich powieści, uwikłanych w trudne relacje miłosne, rodzinne, zawodowe i społeczne. Roman Piaczyński to osoba o wielu pasjach i talentach. Szczególnie interesuje się historią starożytną, chemią i fizyką, a z zawodu jest matematykiem. Przygodę z pisaniem rozpoczął już na emeryturze, kiedy to miał więcej czas na spełnienie swoich marzeń.
Zachęcamy do zapoznania się z książkami autorstwa Pana Poety oraz Roberta Prospektora dostępnymi w naszych bibliotekach!
Noc Bibliotek to wielkie święto bibliotek i czytania – ogólnopolska akcja w niekonwencjonalny sposób zachęcająca do korzystania z zasobów bibliotek jako najbardziej otwartych i dostępnych instytucji kultury z ofertą dla osób w każdym wieku, miejsc wspólnych, łączących ludzi, lokalnych centrów żywej kultury i edukacji.