Nasza historia w Nocy Bibliotek
2023
Informacje o bibliotece

Biblioteka Publiczna im. Ireny Zarzyckiej w Ożarowie Mazowieckim jest samodzielną instytucją kultury, która realizuje swoje cele statutowe poprzez trzy placówki - w siedzibie głównej w Ożarowie Mazowieckim (Wypożyczalnia dla dorosłych oraz Oddział dla dzieci i młodzieży), Filii Nr 1 w Józefowie i Filii Nr 2 w Święcicach. Oprócz funkcji książnicy miejskiej, na mocy porozumienia pełni zadania biblioteki powiatowej dla Powiatu Warszawskiego Zachodniego, co oznacza opiekę merytoryczną nad pracą bibliotek publicznych w gminach Błonie, Izabelin, Kampinos, Łomianki, Stare Babice i Leszno.
W Bibliotece funkcjonuje elektroniczny system Mateusz.
Księgozbiory wszystkich placówek liczą ponad 50 tys. woluminów, ponad 3 tys. multimediów (audiobooki i filmy), ponad 600 e-booków i blisko 300 gier planszowych. Biblioteka od 2019 r. jest członkiem Konsorcjum Legimi i od początku 2020 r. udostępnia czytelnikom darmowe kody do bazy e-książek. Na pobliskim placu zabaw funkcjonuje, obsługiwana przez Bibliotekę i ciesząca się dużą popularnością, bibliobudka. W 2023 r. przy ożarowskim Dworcu PKP oraz na dużym osiedlu stanęły dwa samoobsługowe książkomaty.
Działalność kulturalna ożarowskich placówek bibliotecznych jest różnorodna i skierowana do wszystkich grup wiekowych. Oprócz spotkań autorskich, czytania dzieciom i konkursów odbywają się warsztaty, spotkania Dyskusyjnych Klubów Książki, kursy oraz szkolenia. Biblioteka bierze czynny udział w dużych wydarzeniach promujących kulturę i czytelnictwo, jak np.: Tydzień Bibliotek, Narodowe Czytanie, Noc Bibliotek, Ogólnopolskie Czytanie „Jeżycjady”® Małgorzaty Musierowicz, Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom, Akcja edukacyjna Muzeum POLIN „Żonkile”, Mądrzy Cyfrowi, akcja bookstartowa Instytutu Książki „Mała książka – wielki człowiek” i inne, a także w akcjach lokalnych – Lato i Zima w mieście. Od kilku lat Biblioteka prowadzi także działalność wydawniczą i wystawienniczą. W 2020 r. wydana została książka regionalna autorstwa Barbary Mierzwy i Ewy Hrynczyszyn „Józefów. Takie były początki”, opisująca nieznaną i fascynującą historię Józefowa i ludzi, którzy tworzyli to miejsce. W 2021 r. ukazała się publikacja dla młodzieży, napisana przez uczniów Szkoły Podstawowej im. Marszałka J. Piłsudskiego w Święcicach, pt.: „Projekt pandemia”. W 2022 r. zakończone zostały prace nad wystawą regionalną „Spacer dawną Poznańską”, którą mieszkańcy mogli podziwiać w dwóch odsłonach: stacjonarnej w siedzibie Biblioteki głównej i mobilnej, pojawiającej się w różnych lokalizacjach na terenie miasta. W 2023 r. opracowane zostały dwie wystawy jubileuszowe: „15 lat Biblioteki powiatowej dla PWZ” i „75 lat Biblioteki Publicznej w Ożarowie Mazowieckim”.
W ramach działalności instrukcyjno-metodycznej, skierowanej do bibliotek Powiatu Warszawskiego Zachodniego, Biblioteka corocznie organizuje Powiatowy Dzień Bibliotekarza, przyznaje honorowy tytuł „Lider Promocji Czytelnictwa Powiatu Warszawskiego Zachodniego” (1. edycja w 2019 r.), przygotowuje i prowadzi doskonalenie zawodowe oraz pomoc merytoryczną dla wszystkich bibliotek publicznych PWZ. Powiatowy charakter ma także coroczny konkurs pn. „Czytanie to latanie”, w którym za wykonanie pracy promującej czytelnictwo, można otrzymać wartościowe nagrody, takie jak: lot w tunelu aerodynamicznym, lot samolotem, a nawet balonem.
Biblioteka jest laureatem nagród świadczących o docenieniu pracy Zespołu na szerokim, nie tylko ożarowskim, forum: Nagroda ,,LEADER – lider zmian 25 lat Samorządu Województwa Mazowieckiego” za innowacyjny projekt ,,Zakup książkomatów dla Biblioteki Publicznej w Ożarowie Mazowieckim w celu poszerzenia oferty dla użytkowników ze specjalnymi potrzebami”, Nagroda im. Kierbedziów, ustanowiona przez Bibliotekę Publiczną m.st. Warszawy – Bibliotekę Główną Województwa Mazowieckiego w kategorii: działalność instrukcyjno-metodyczna 2021, nagroda główna oraz wyróżnienia w konkursach na najlepiej przeprowadzoną kampanię społeczną „Cała Polska czyta dzieciom” w latach 2014-2023, nagrody za przeprowadzenie ogólnopolskiej Nocy Bibliotek 2020 i 2021 i inne, które nie tylko są powodem do dumy i satysfakcji z wykonywanej pracy, lecz także impulsem do podejmowania nowych wyzwań.
W roku 2023, będącym rokiem Jubileuszu 75-lecia istnienia Biblioteki Publicznej w Ożarowie Mazowieckim, Uchwałą Rady Miejskiej nr LXXII/665/23 placówce nadane zostało imię patronki – Ireny Zarzyckiej.

Plan wydarzeń

W przygotowaniu.

Chętnie przyjmiemy do księgozbioru

Literatura dziecięca i młodzieżowa, z wyłączeniem encyklopedii, słowników, leksykonów, atlasów. Najchętniej książki wydane w ostatnich 10 latach.

Typ biblioteki
Dane podstawowe
  • Miejscowość

    Ożarów Mazowiecki

  • Kod pocztowy

    05-850

  • Adres

    Szkolna 2

  • Strona

    https://biblioteka.ozarow-mazowiecki.pl/

Podziel się
Relacja

Noc Bibliotek odbyła się w Bibliotece głównej w tym roku już po raz 9. Jak zwykle chętnie zaprosiliśmy naszych czytelników do udziału w tej ogólnopolskiej akcji promującej czytanie i korzystanie z lokalnych bibliotek, organizowanej od 2015 roku przez Centrum Edukacji Obywatelskiej, Fundację ABCXXI „Cała Polska czyta dzieciom” i Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, pod honorowym patronatem Biblioteki Narodowej.
Nasze tegoroczne wydarzenie było niezwykłe pod każdym względem. Zainspirowani hasłem „MOC Bibliotek” postanowiliśmy spotkać się po raz kolejny na nocy rodzinnej, a tuż po niej - po raz pierwszy - wyłącznie z młodzieżą. W części pierwszej korytarz Biblioteki zamienił się więc w pracownię statków kosmicznych, gdzie w małych zespołach pracowaliśmy nad wykonaniem pojazdów znanych z „Gwiezdnych Wojen” i prototypów, którymi chcielibyśmy polecieć w kosmos. Wypożyczalnia dla dorosłych i Oddział dla dzieci i młodzieży w tym dniu były natomiast „Kosmiczną Akademią”, w której młodzi Jedi (z pomocą rodziców i rodzeństwa oczywiście) rozwiązywali zagadki i rebusy, znajdujące się na bardzo odległych planetach. Wstępem do rozwiązywania zagadek było przeczytane głośno opowiadanie z tomu „Star Wars: krótkie opowieści na dobranoc”, dodające odwagi w zdobywaniu nowych umiejętności i w drodze ku jasnej stronie MOCY. Moc tego dnia była także z Bibliotekarzami, którzy mogli wykazać się niebywałą kreatywnością w działaniu, a mocnym wparciem był młodzieżowy wolontariat.
Nie dziwi więc, że po części rodzinnej oddaliśmy Bibliotekę młodzieży, która tak nam wcześniej pomagała. W specjalnie na tę noc przygotowanych warsztatach pt. „Nie musisz być grzeczny!”, prowadzonych przez Karinę Gaszczyńską i Martę Elward, młodzi ludzie poznawali siebie, m.in. dzięki zrozumieniu i opowiedzeniu o tym, co jest aktualne i ważne w ich życiu. Tematem przewodnim było opiekowanie się sobą, pojawiły się proste techniki na rozładowanie stresu i ćwiczenia oddechowo-wizualizacyjne, wydobywające i wspierające zasoby osobiste o MOCNE strony. Po ćwiczeniach relaksacyjnych, zdejmujących napięcia i lęki, nadszedł czas na wzmacniającą pizzę.
Noc Bibliotek 2024 przeszła już do historii… Pokazała jednak, że razem mamy wyjątkową MOC. Moc czytania, Moc pomagania, po prostu Moc bycia razem. Ta Moc zostaje z nami, tak samo jak dobre wspomnienia i dobre relacje. Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom Nocy, dziękujemy także Paniom z Koła Gospodyń Wiejskich „Galimatjas” z Piotrkówka Małego za przygotowanie dla wszystkich pysznych, słodkich Kul Mocy, a Urzędowi Miejskiemu w Ożarowie Mazowieckim za pamiątkowe upominki.
Do zobaczenia już wkrótce! W całkiem nieodległej Bibliotece :)