Nasza historia w Nocy Bibliotek
2023
Informacje o bibliotece

Biblioteka Publiczna jest samodzielną jednostka organizacyjną w formie samorządowej instytucji kultury i poprzez prowadzenie 26 filii i oddziałów, tworzy sieć w zakresie usług bibliotecznych, informacyjnych i kulturalnych dla mieszkańców Pragi Południe.

Biblioteka działa na podstawie statutu nadanego Uchwałą Rady Miasta Stołecznego Warszawy z dnia 1 lipca 2004 roku.

Dzielnicową sieć biblioteczną tworzą:
Czytelnia Naukowa
Wypożyczalnia Zbiorów Obcojęzycznych
Wypożyczalnia Książki Mówionej i Multimediów
15 Wypożyczalni dla Dorosłych
8 Bibliotek dla Dzieci
Dział Komputeryzacji i Edukacji Informatycznej
Sieć bibliotek jest rozmieszczona na terenie Dzielnicy Pragi Południe w dosyć dużym rozproszeniu, ale tak zorganizowanym, aby zapewnić łatwy dostęp do zbiorów i usług bibliotecznych.
Każda filia Biblioteki Dzielnicy działa podobnie, ale każda ma trochę inny charakter, rodzaj zbiorów i zakres oferowanych usług. Filie mogą się nawzajem uzupełniać w swojej działalności, współpracować ze sobą i dostarczać większą i różnorodną ofertę dla czytelników na terenie dzielnicy.

Misja Biblioteki
Misją Biblioteki jest wspieranie edukacji kulturalnej i społecznej mieszkańców w Dzielnicy Praga Południe m.st. Warszawy na wszystkich poziomach wiedzy, poprzez efektywne zaspokajanie potrzeb i oczekiwań informacyjnych aktualnych i potencjalnych użytkowników placówek bibliotecznych w mieście, z uwzględnieniem optymalnego wykorzystania bogatych zbiorów pochodzących z bieżącej produkcji wydawniczej, dostosowanych do wymagań wiekowo, kulturowo i socjalnie zróżnicowanych grup społecznych. Równie ważne jest promowanie kultury i tradycji regionu i kraju, która stanowi o poziomie świadomości mieszkańców i ich identyfikacji z małą ojczyzną i Polską.

Dla realizacji tej misji, Biblioteka stawia przed sobą następujące cele:
Promowanie książki i czytelnictwa
Lepszą, zindywidualizowaną obsługę klientów
Pomoc w zdobywaniu wykształcenia, zapewnienie dostępu do wiedzy i informacji
Tworzenie warunków do kulturalnego spędzenia czasu
Utrzymywanie i rozwój źródeł informacji oraz infrastruktury informatycznej i technicznej
Tworzenie jednolitego systemu informacyjno-bibliotecznego dla bibliotek Dzielnicy
Stworzenie modelu współpracy bibliotek warszawskich
Współpracę z instytucjami kultury i innymi instytucjami działającymi na terenie dzielnicy i kraju
Stosowanie międzynarodowych standardów bibliotecznych
Opracowanie i realizację planu pozyskiwania środków finansowych
Zapewnienie właściwej organizacji pracy i zarządzania
Zapewnienie stabilnego finansowania Bibliotece i jej Oddziałów, pozwalającego na dalszy rozwój i modernizację sieci bibliotek
Wizja Biblioteki
Biblioteka przystępna i wygodna dla pracy, odpoczynku i samorealizacji, a także popularyzująca kształcenie się przez całe życie.

Usatysfakcjonowani użytkownicy są najlepszymi rzecznikami Biblioteki

Godziny wydarzenia

10-11.10.2024

Plan wydarzeń

Noc Bibliotek na Pradze-Południe w tym roku rozpoczynamy już 10 października. We czwartek w trzech lokalizacjach: siedzibie głównej przy ul. Jana Nowaka-Jeziorańskiego 24, filiach przy ul. Egipskiej 7 oraz punkcie bibliotecznym Grochoteka, zlokalizowanym przy ul. Grochowskiej 297, odbędą się eliminacje Turnieju Gier Planszowych. Gracze, po wypełnieniu formularza zgłoszeniowego, będą mieli okazję zagrać w jedną z dwóch gier: Osadnicy Catanu oraz Dixit.
Finał rozrywek pomiędzy zwycięzcami eliminacji odbędzie się w Noc Bibliotek, 11 października w godz. 19:00-21:00 w siedzibie głównej biblioteki.

Sam piątek, 11 października, obfitować będzie w moc atrakcji w 5 z naszych filii.
Od 16:30 w placówkach mieszczących się przy ul. Egipskiej 7, zapisane grupy będą brały udział w escape roomie. Zabawa potrwa aż do 21:00.
O godz. 17:00 w Wypożyczalni dla Dorosłych i Młodzieży nr 3, zlokalizowanej przy al. Waszyngtona 2b, rozpocznie się spotkanie "Poświatowska. Dwa oblicza - Tak bardzo Cię kocham", poświęcone postaci oraz twórczości poetki w 57. rocznicę śmierci. Wiersze Poświatowskiej zinterpretuje poetka Katarzyna Nowak. Spotkaniu towarzyszyć będzie wernisaż malarstwa Małgorzaty Omelańczuk-Pawluk, inspirowanego wierszami Poświatowskiej.
Fanów kinematografii zapraszamy o 17:30 do, mieszczącej się przy ul. Rozłuckiej 11a, Wypożyczalni dla Dorosłych i Młodzieży nr 90. Podczas spotkania "Czy można wyprodukować film za 1$?", Rafał Barnaś będzie prezentować swój 20 minutowy film fabularny - stworzony jako koncept "Czy można wyprodukować film za 1$". Sceny kręcono w Izraelu, Mauritiusie, Algierii, na wyspie Koh lipe, w irackim Kurdystanie, Indiach i Kirgistanie.
Od godz. 19:00 do 21:00 w dwóch lokalizacjach: siedzibie głównej przy ul. Jana Nowaka-Jeziorańskiego 24 oraz w punkcie bibliotecznym Grochoteka (ul. Grochowska 297) odbędą się rozgrywki finałowe Turnieju Gier Planszowych.
Zapraszamy do udziału w wydarzeniach!
Patronami medialnymi Nocy Bibliotek na Pradze-Południe są: Polskie Radio RDC, Radio Kampus oraz gazeta "Dzielnica pragapld".

Typ biblioteki
Dane podstawowe
  • Miejscowość

    Warszawa

  • Kod pocztowy

    03-982

  • Adres

    Jana Nowaka-Jeziorańskiego 24

  • Strona

    http://www.bppragapd.pl