Nasza historia w Nocy Bibliotek
2023
Informacje o bibliotece

Korzenie biblioteki sięgają już okresu międzywojennego, kiedy to na terenie Murowanej Gośliny działało Towarzystwo Czytelni Ludowych. Po wojnie w roku 1947 p. Mikołaj Siwak zaczął organizować Bibliotekę. Zaapelowano do mieszkańców o przekazywanie książek.Zebrane książki stały się zalążkiem Biblioteki, która została powołana 15 grudnia1948 roku jako Miejska Biblioteka Publiczna, której Kierownikiem został miejscowy nauczyciel i organizator p. Mikołaj Siwak. Biblioteka mieściła się początkowo w budynkach pp. Połczyńskich i Bielawskich przy PL. Powstańców WLKP, następnie została przeniesiona do budynku komunalnego przy ul. Jana Kochanowskiego. W 29.11.1975 r. w czasie zmian administracyjnych w kraju Biblioteka zmieniła nazwę na Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy. W roku 1977 oddano do użytku nowo wybudowany budynek przy ul. Poznańskiej w którym, znalazł siedzibę Miejsko Gminny Ośrodek Kultury i Sportu i na piętrze Biblioteka. W roku 2000 zapadła decyzja o przeniesieniu znów na Plac Powstańców. Tym razem do reprezentacyjnego miejsca w Ratuszu. W trakcie przygotowań do przeprowadzki 13 lutego 2003 roku w pomieszczeniach wybuchł pożar, który strawił prawie całkowicie książki z oddziału dla dzieci i młodzieży. Po przeprowadzce do Ratusza, czekała nas mozolna i trudna praca „odbudowy” oddziału dla dzieci. Dzięki ofiarności społeczeństwa, tym razem nie tylko z Murowanej Gośliny, ale również z Poznania, gdzie na apel w lokalnych gazetach, zaczęto zbierać dla nas książki. Dużym wsparciem były dary od Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu. I tak już we wrześniu 2003 roku nastąpiło oficjalne otwarcie Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Ratuszu, przy Placu Powstańców Wlkp. 9. W 2015 roku nastąpiła zmiana siedziby Biblioteki, zarządzeniem Burmistrza MiG Dariusza Urbańskiego powróciliśmy na ulicę Poznańską 16.

Godziny wydarzenia

16:00 do 23:00

Plan wydarzeń

16:00 Otwarcie wypożyczalni
17:00" Warsztaty z Rodziną Obrabków”
18:00 “Czarowne warsztaty z Anią Wieczorek”
18:00 ,,Warsztaty dla dzieci ze Strzygą i Mokszą" (dzieci w wieku od 10 lat, zapisy),
19:15 Spotkanie z Marcinem Mortką dla dzieci (bezpłatne wejściówki),
21:00 ,,Wianki i inne cuda z natury" warsztaty dla dorosłych (zapisy)

Ponadto: nowości wydawnicze, koło fortuny
z nagrodami, tematyczne zakładki do książek,
kącik z literaturą słowiańską

Chętnie przyjmiemy do księgozbioru

Chętnie przyjmiemy książi z literatury blstrystycznej (kryminały, powieści obyczajowe) oraz ksiazki dla dzieci wydane po 2015 roku. 

Typ biblioteki
Dane podstawowe
  • Miejscowość

    Murowana Goślina

  • Kod pocztowy

    62-095

  • Adres

    Poznańska 16

  • Strona

    https://biblioteka.murowana-goslina.pl/

Podziel się
Relacja

Co to była za noc! Kolejna Noc Bibliotek za nami i MOC atrakcji dla czytelników i mieszkańców naszej miejscowości. Wszytko rozpoczęła się o godzinie 16: 00 otwarciem wypożyczalni. Na odwiedzających czekał cały ogrom nowości wydawniczych oraz specjalnie wydzielony kącik z literaturą słowiańską, w którym nie mogło zabraknąć gorących tytułów ostatnich miesięcy. Zorganizowane zostały również warsztaty dla dzieci i młodzieży z Rodziną Obrabków oraz słowiańskie warsztaty, że Strzygą i Mokoszą, na których uczestnicy wykonywali mi. in bransoletki mocy i naszyjniki z różnymi ziołami. Dla najmłodszych odbyły się Czarowne warsztaty z Anią Wieczorek uczestnicy których wykonali niesamowite obrazy na drewnie. Gościem wieczoru był znany pisarz książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych Marcin Mortka. Odbyły się również warsztaty dla dorosłych podczas których, Panie wykonał zakładki do książek barwione naturalnymi roślinami oraz przepiękne jesienne wieńce. Podczas trwania „Nocy” Czytelnicy otrzymywali autorskie zakładki do książek zaprojektowane specjalnie na tą okazję oraz jubileuszowe zakładki X edycji akcji Noc Bibliotek. Dla dzieci odbył się quiz z pytaniami dotyczącymi mitologii słowiańskiej oraz drobnymi upominkami. Całości dopełniał nietuzinkowy wystrój holu biblioteki oraz przepięknie ubrane panie bibliotekarki.