Nasza historia w Nocy Bibliotek
2023
Informacje o bibliotece

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Łapy posiada trzy filie: w Daniłowie Dużym, Płonce Kościelnej i Uhowie.

Zbiory Biblioteki obejmują:
- księgozbiór podstawowy dla dzieci i dorosłych,
-zbiory specjalne (audiobooki, płyty CD i DVD z filmami i muzyką, dokumenty życia społecznego, dokumenty elektroniczne),
-czasopisma bieżące i oprawne.

Placówka jest miejscem wydarzeń ważnych dla upowszechniania i rozwoju czytelnictwa oraz promocji kultury. Naszymi partnerami w działaniach popularyzujących książkę są biblioteki różnego szczebla, przedszkola i szkoły, instytucje użyteczności publicznej, przedsiębiorcy, organizacje pozarządowe, stowarzyszenia i fundacje. Biblioteka wspiera inicjatywy społeczne podejmowane na rzecz integracji i rozwoju lokalnego środowiska.

Prowadzone przez Bibliotekę działania skierowane są do osób w każdym wieku. Obejmują one szereg form służących rozwojowi edukacji i kultury oraz upowszechnianiu czytelnictwa.

Przy placówce działa Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego
Wieku w Łapach.

Plan wydarzeń

16:00- 17:30 Moc atrakcji dla dzieci
- wręczenie nagród w konkursie "Wakacyjne książkobranie"
- Rodzinna Parada Bajkowa
- Moc Bum Bum Rurek
- film MÓJ BRAT ŚCIGA DINOZAURY (czas trwania: 101 min.)
16:30 Wyciszenie i regeneracja: proste ćwiczenia relaksujące przed snem – prowadzi fizjoterapeuta Magdalena Skrouba
17:30 Co jeść przed snem, aby spać lepiej: porady dietetyczne – prowadzi dietetyk Adrianna Jarmoszko
18:00 przerwa kawowa
18:30 Makijaż wieczorowy krok po kroku – prowadzi wizażystka Monika Januszyk

Typ biblioteki
Dane podstawowe
  • Miejscowość

    Łapy

  • Kod pocztowy

    18-100

  • Adres

    Nowy Rynek 15

  • Strona

    https://bibliotekalapy.pl/

Podziel się
Relacja

11 października, podobnie jak tysiące bibliotek w całej Polsce, świętowaliśmy X jubileuszowe wydanie Nocy Bibliotek. To ogólnopolska akcja zachęcająca do czytania poprzez promocję bibliotek jako najbardziej dostępnych instytucji kultury posiadających bezpłatną ofertę dla osób w każdym wieku i sprzyjających integracji lokalnej społeczności. Tegoroczna edycja odbywała się pod hasłem “Moc bibliotek”.

Wydarzenie rozpoczęło powitanie przybyłych osób, podczas którego głos zabrała Dyrektor Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Łapy Małgorzata Roszkowska oraz Dyrektor Zespołu Szkół Mechanicznych im. Stefana Czarnieckiego w Łapach Dorota Kondratiuk. Pierwszym punktem na mapie imprezy była moc atrakcji przygotowanych specjalnie z myślą o najmłodszych. Wszystkich zebranych zachwycił występ uczniów ZSM. Zaprezentowali oni stylizacje inspirowane postaciami z literatury dla dzieci i młodzieży, odczytując jednocześnie fragmenty książek, z którymi ich stroje były związane. Następnie odbyło się podsumowanie konkursu “Wakacyjne książkobranie”. W dalszej części programu za sprawą Rodzinnej Parady Bajkowej przenieśliśmy się do zaczarowanej krainy bajek i baśni. Na przygotowanym na tę okazję wybiegu mogliśmy zobaczyć m.in.: Elsę z “Krainy lodu”, Pszczółkę Maję czy Harry’ego Pottera. Wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni gromkimi brawami za występ, piękne przebranie i wysiłek włożony w przygotowanie stroju. Kolejną propozycją przygotowaną dla dzieci były gry i zabawy z wykorzystaniem Bum Bum Rurek. Na zakończenie wszyscy zostali zaproszeni do obejrzenia filmu pt. “Mój brat ściga dinozaury”, będącego opowieścią o sile więzi rodzinnych, dorastaniu i odwadze bycia sobą.

Równolegle z zajęciami dla dzieci realizowany był program dla dorosłych. Rozpoczęło go spotkanie z fizjoterapeutą Magdaleną Skrouba, która przedstawiła zebranym skuteczne sposoby na wyciszenie przed snem. Zaprezentowała również ćwiczenia nakierowane na maksymalne zrelaksowanie i zapobieganie stanom chorobowym wynikającym z napięć nerwowych i mięśniowych.

W dalszej części imprezy wszyscy goście zostali zaproszeni do Czytelni dla Dorosłych na krótką przerwę i słodki poczęstunek. W międzyczasie każdy mógł zrobić sobie fotkę na specjalnie przygotowanej ściance, a także wybrać książkę jako prezent-niespodziankę w ramach akcji „Książka w ciemno”.

Kolejnym punktem wydarzenia był wykład dietetyka Adrianny Jarmoszko pt. “Co jeść przed snem, aby spać lepiej?”. W takcie spotkania omówione zostały różne zagadnienia m.in. zasady dotyczące wpływu diety i stylu życia na jakość snu, znaczenie suplementacji w utrzymaniu zdrowia oraz różnice pomiędzy suplementami a lekami. Wszyscy uczestnicy spotkania wzięli także udział w ćwiczeniu mającym za zadanie zwrócić uwagę na świadome i uważne spożywanie posiłków (ang. mindful eating).

Wieczór zakończył pokaz makijażu wieczorowego w wykonaniu wizażystki Moniki Januszyk. Podczas prezentacji przybliżone zostały nie tylko szczegóły makijażu. Można było uzyskać również wiele cennych informacji dotyczących właściwej procedury pielęgnacyjnej, produktów kosmetycznych oraz rodzajów przyborów wykorzystywanych do nakładania poszczególnych preparatów.

Serdeczne podziękowania kierujemy do wszystkich osób, z którymi wspólnie spędziliśmy ten wyjątkowy wieczór. Kolejne takie spotkanie już za rok!