Godziny wydarzenia
10.10 ; 15.10
Biblioteka w Międzyrzeczu wraz z filiami w Bukowcu, Kaławie i Kursku stanowi główne centrum informacji, edukacji i kultury na terenie gminy. To nie tylko miejsce dla działań czysto bibliotekarskich polegających na gromadzeniu, przechowywaniu i udostępnianiu zbiorów. Aktualnie to prężna instytucja realizująca wiele ciekawych przedsięwzięć o znaczeniu ponadlokalnym, mających na celu integrację jednostek samorządu terytorialnego, organizacji pozarządowych i innych instytucji działających na rzecz osób niepełnosprawnych i stanowiących ważny czynnik w przełamywaniu stereotypu osoby z niepełnosprawnością, jako mniej wartościowej i niezdolnej do twórczych działań artystycznych wśród lokalnej społeczności. Od kwietnia 2001 pełni również zadania biblioteki powiatowej. Gwarantuje oraz zapewnia mieszkańcom możliwość uczestnictwa w wydarzeniach kulturalnych, bogatej ofercie działań, dowartościowaniu i wypełnieniu czasu wolnego, wyrównywaniu szans w dostępie do informacji, edukacji i szeroko pojętej aktywności. Do stałych form należą: Dyskusyjny Klub Książki, Piknik Literacki, Biblioteczna Gra Miejska, Noce z Baśniami, Tydzień Bibliotek, Ferie i Wakacje z Biblioteką. Szczególną uwagę zwraca na pracę z najmłodszymi organizując cykliczne zajęcia w Kąciku Malucha pt. Z bajką spotkanie na drugie śniadanie oraz zapraszając przedszkola do udziału w różnych formach pracy z dzieckiem, pobudzającymi ich rozwój.
10.10 ; 15.10
Podczas tegorocznej odsłony międzyrzeckiej NOCY BIBLIOTEK przygotowaliśmy kilka wydarzeń kulturalnych, które będą się odbywać w 4 blokach: 10 października - 2 i 15 października - 2
Wszystkie działania odbędą się w Bibliotece Publicznej w Międzyrzeczu. Wstęp wolny!!!
10.10.2024
I. Czy NOC BIBLIOTEK 🌜ma MOC przepędzania RAKA?
Tego można się dowiedzieć już w najbliższy czwartek odwiedzając - 10.10.2024r w Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy Międzyrzecz .
Wygraj walkę o siebie i dołącz do wyjątkowego wydarzenia organizowanego przez niezwykłe KOBIETY z międzyrzeckiej biblioteki oraz PSSE Międzyrzecz.
Panel "Moc Bibliotek. Moc Kobiet. Moc zdrowia: Wygrać walkę o siebie", zorganizowany wspólnie z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Międzyrzeczu w ramach akcji "Różowy październik - Miesiąc Świadomości Raka Piersi.
Panel prowadzić będą: Ewa Butkiewicz i Aleksandra Gomuła z PSSE w Międzyrzeczu oraz Renata Dyla (moderator DKK) z Biblioteki Publicznej w Międzyrzeczu.
II. Biblioteka z duchami, czyli otwartość i zaangażowanie literatury regionalnej w sprawy lokalne.
W programie: mini wykład poświęcony literaturze regionalnej - Renata Dyla, opowieści o regionalnych duchach: Paweł Pawlak - prac. muzeum i Michał Kubik - prac. Starostwa Międzyrzecz
Spotkanie odbędzie się w ramach realizacji programu Instytutu Książki: Certyfikat dla Małych Księgarni.
Współorganizatorem tej części Nocy Bibliotek 2024 jest Księgarnia "Bestseller" Międzyrzecz Tadeusz Taborowski
15.10.2024
I. Wernisaż prac malarskich lokalnej historyczki Katarzyny Sanockiej-Tureczek pt. "Chwile".
Jak sama mówi: "Uwielbiam malować. Nie istnieje wtedy czas, a herbatę mylę z terpentyną. Wokół szumi wiatr, zapachy z łąk i lasów zatykają nozdrza. Śpieszę się, by jak najszybciej zmaterializować te CHWILE. Życzę każdemu takiej pasji..."
II. Spotkanie autorskie z Barbarą Wysoczańską - autorką historycznych powieści obyczajowych
Urodziła się w Nowej Soli w 1980 roku, obecnie mieszkanka Zielonej Góry. Absolwentka historii na Uniwersytecie Zielonogórskim.
Historyk z pasji i wykształcenia, miłośniczka dobrej literatury, muzyki i kina. Wrażliwiec kochający ludzi i życie.
Międzyrzecz
66-300
Os. Centrum 8
https://biblioteka-miedzyrzecz.pl/
MOC BIBLIOTEK - MOC KOBIET - MOC ZDROWIA
Podczas tegorocznej odsłony międzyrzeckiej NOCY BIBLIOTEK przygotowaliśmy kilka wydarzeń kulturalnych. Wszystkie działania odbywały się w Bibliotece Publicznej w Międzyrzeczu:
10 października 2024 - Działajmy Lokalnie
I panel : Wygrać walkę o siebie", zorganizowany wspólnie z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Międzyrzeczu w ramach akcji "Różowy październik - Miesiąc Świadomości Raka Piersi.
Prowadziły go Ewa Butkiewicz i Aleksandra Gomuła z PSSE w Międzyrzeczu oraz Renata Dyla z Biblioteki Publicznej w Międzyrzeczu moderator Dyskusyjnego Klubu Książki
II panel: Biblioteka z duchami, czyli otwartość i zaangażowanie literatury regionalnej w sprawy lokalne. W programie: mini wykład poświęcony literaturze regionalnej - Renata Dyla, opowieści o regionalnych duchach: Paweł Pawlak i Michał Kubik. Spotkanie odbyło się w ramach realizacji programu Instytutu Książki: Certyfikat dla Małych Księgarni. Współorganizatorem tej części Nocy Bibliotek 2024 była Księgarnia "Bestseller" Międzyrzecz Tadeusz Taborowski.
15 października 2024 : Niesmowite spotkanie nowosolanek
I panel: "Chwile" - wystawa malarska oraz wernisaż Katarzyny Sanockiej-Tureczek. Z wykształcenia i pasji historyczka, mieszka niedaleko Międzyrzecza. Ponadto uwielbia malować i jak sama mówi: "Uwielbiam malować. Nie istnieje wtedy czas, a herbatę mylę z terpentyną. Wokół szumi wiatr, zapachy z łąk i lasów zatykają nozdrza. Śpieszę się, by jak najszybciej zmaterializować te CHWILE. Życzę każdemu takiej pasji..."
II panel: spotkanie autorskie oraz promocja najnowszej książki Barbary Wysoczańskiej. Też wykształcenia i pasji historyczka. Tak jak poprzedniczka...i obie panie pochodzą z Nowej Soli!!! Jak tu nie wierzyć w przeznaczenie. Autorka historycznych powieści obyczajowych.
Tyle tytułem wstępu.
Relacje z naszych imprez pięknie opisała nasza klubowiczka -Pani Iwona Wróblak - na swoim blogu.: https://iwona-wroblak.blogspot.com/
Poniżej wybrane za zgodą autorki fragmenty:
I. Różowa wstążka
Wygrać walkę o Siebie. Mamy wpinane w ubranie różowe wstążki. „Różowy październik” to Miesiąc Świadomości Raka Piersi. W Bibliotece Publicznej Ewa Butkiewicz i Aleksandra Gomuła z z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Międzyrzeczu przygotowały prelekcję, jak dbać o swoje zdrowie.
Postęp idzie naprzód. Znane są skuteczniejsze, i mniej inwazyjne metody leczenia raka piersi. Cierpienie z powodu choroby dotyczy nie tylko chorej osoby, ale też jej rodziny. Nie musimy walczyć, zmagać się z chorobą, samotnie, w naszej Bibliotece jest sporo książek, relacji, wspomnień osób, które doświadczyły choroby.
Bardzo ważna jest profilaktyka, samobadanie piersi, w jaki sposób to robić, pokazano na planszach. Można też poćwiczyć na fantomach. Zalecanie jest takie badanie raz na miesiąc. Rak piersi u polskich kobiet jest stale na pierwszym miejscu wśród chorób onkologicznych.
II. Duszki nasze lubuskie. I duchy...
Według starych map – Biblioteka Publiczna leży na terenie dawnego cmentarza ewangelickiego, podczas kopania fundamentów pod budynek znajdowano ludzkie kości... Na razie nie straszą.
W Bibliotece – a ma ona pokaźny księgozbiór, są też książki o duchach... Legendy nie zawsze są spisywane, dlatego w dokumentach, jak mówi Paweł Pawlak z Muzeum, nie ma zbyt wiele przekazów... Nie jest tajemnicą, że nie tylko w naszych czasach, dla promocji regionu – na potrzeby PR, tworzono duchy i legendy o zjawach. Ale też jest faktem, że kiedy ludzie interesują się spirytyzmem, jest tych zjawisk więcej, tak było np. na pocz. XX wieku. Coś, co jest obserwowane, istnieje bardziej... Tak twierdzą fizycy teoretycy.
Renata Dyla – literatura regionalna to edukacja, to tworzenie, wzmacnianie tożsamości lokalnej. Historia lokalna to – jak myślę, nie tylko wydarzenia spisane, ale nasze domysły, wyobraźnia, i pamięć genetyczna, to duchy przeszłości, i te symboliczne, i inne, wieczny, nieczasowy element niematerialny Kultury...
Odsłona druga. Biblioteka z duchami. Jak się okaże, mogą oddziaływać na nas... Opowie o tym Michał Kubik; o doświadczonej przez niego obecności osobo-energii w miejscach naznaczonych traumą tragicznych wydarzeń historycznych, ludzkiego cierpienia, nieukojonego bólu ofiar.
Antonina Zamorska z Kącika Twórczego działającego przy SP nr 2, napisała krótkie opowiadanie o Małgorzacie, wydane przed kilku laty w „Międzyrzeckiej szufladzie”; zdradzona miłość dziewczyny z zamku międzyrzeckiego do Henryka Walezego, który jednak wolał tron francuski od polskiego, i nie ożenił się z uwiedzioną Małgorzatą, Antonina próbuje się wczuć w psychikę tej dziewczyny z ubiegłych wieków, znaleźć z nią wspólne punkty, marzenia, oczekiwania.
Międzyrzecz jako miejsce, którego historia sięga tysiąclecia, przeżywał swoje dramatyczne chwile. Pan Pawlak snuje o tym, oparte na dokumentach, opowieści gościom odwiedzającym Muzeum, i nam podczas bibliotecznej Nocy z duchami. O nasz gród walczono wielokrotnie, był zdobywany, burzony, jego ludność mordowana. Naszych rodzimych – zapisanych - legend nie ma wiele... Biała Dama ukazała się na zamku w 1947 roku. Dwie-rzeki opływające gród międzyrzecki to przedchrześcijańskie kapłanki...
Michał Kubik, zaintrygowany postami jednego z blogerów, wybrał się do pałacu w Gorzycy, jako radnemu chodziło mu o promocję regionu... I doszedł do wniosku, że świat astralny istnieje - w kamerach na podczerwień, w podczujkach ruchu ten byt jest zauważalny. Pałac w Kursku to mroczna historia wojenna, gwałtowne śmierci, pokój z konkretnym numerem, gdzie odgłosy Innych są słyszalne; żal, smutek niemieckich kobiet gwałconych przez sowieckich żołnierzy. Wydarzenia potwierdził były właściciel majątku Kalckreuth. Inne byty – które, jak mówi Kubik – wyrządziły innym wiele zła, co może skłania je do czegoś w rodzaju pokuty, do uwewnętrzniania się poza miejscem (jakim?), . gdzie są istoty spokojne i pogodzone... Lub zemsty. Trzeba zacząć od tego, czy CHCEMY w nie uwierzyć. Kuchnia Obrzyc, dawnego Obrawalde, które było miejscem kaźni wielu tysięcy ludzi, Struga Jeziorna przy drodze na Pieski, gdzie życie w sposób gwałtowny stracili uciekinierzy przed wojną... Świat jest złożony, nie-linearny, jest wielowymiarowy, na inny byt można się natknąć, jeżeli się bardzo chce...
III. CHWILE z malarką Katarzyną Sanocką – Tureczek
Noc Bibliotek – ciąg dalszy, istny maraton imprez... Nie, nie można powiedzieć, że w naszej Bibliotece Publicznej nic, czy mało, się dzieje...! Korytarze Biblioteki w Międzyrzeczu – znowu ozdobione twórczością lokalną. Katarzyna Sanocka - Tureczek jest nie tylko doktorem historii, której artykuły były publikowane np. w tomach „Ziemi Międzyrzeckiej w przeszłości”, także lubi malować. To – jak mówi – rodzinne. Jej mama też malowała...
Wrażenia, intuicje, uczucia – to jest tematem jej prac; pamięć uczuć, których się doświadcza oglądając naturę - blaski słońca, refleksy promieni słonecznych, prześwity między drzewami, te bezsłowne pamiętania pejzaży, chwile zachwycenia błękitem nieba, które ma tak wiele odcieni. Jak zieleń – od jasnej, świeżej, po odcienie ciemne, jesienne... Pani Katarzyna lubi kontrasty, barwy ostre, wyraźne. I ołówek, rysunki w tej technice, które nam jeszcze, mamy nadzieję, zaprezentuje kiedyś. Fotografuje na spacerach. Dojrzewają w myślach, potem transponowane są olejną farbą, też akwarelą, na obraz. Wyraziste pejzaże, uporządkowane kompozycyjnie. Stare domostwa zatopione w zieleni. Kolory natury; nieba i ziemi, i ich subtelny związek ze sobą, jako całość. Także szczegóły tej struktury materii-ducha, jak piękno ptaków, małych kwiatów, ich organiczne detale.
IV. Barbara Wysoczańska – widzieć w każdym wydarzeniu człowieka
Tydzień bogaty w wydarzenia kulturalne. Jednym z nich jest spotkanie z poczytną autorką literatury obyczajowej, romansu, powieści historycznej, absolwentką historii na Uniwersytecie Zielonogórskim, , której książki też ma w swoich zbiorach nasza Biblioteka Publiczna. Barbara Wysoczańska pisała od dziecka, pisanie jest u niej potrzebą, która wypływa i mocno domaga się realizacji. Książki są osadzone w historii, chociaż są literaturą fikcyjną. Historia, ciągle nieodkryta, inspiruje i pasjonuje, autorka sięga do materiałów historycznych, archiwalnych filmów, dla wczucia się w atmosferę epoki - do muzyki z lat np. 20. ubiegłego wieku, pamiętników będących skarbnicą wiedzy o tym, co ludzie przeżywali.
Silne kobiety doświadczane przez życie, okoliczności, w okrutny sposób, motywowała je miłość. Miłość jest ważna, nie ma w niej nic złego, pomaga, uskrzydla. Kobiety są uparte. Mają charakter, wewnętrzną siłę, której się nie wstydzą, mają dużo do przekazania światu, chcą być wysłuchane.
Kobiety doświadczające przemocy, bardzo nieszczęśliwe, samotne, Wysoczańska chce je pokazać. Pokazać silne kobiety...
Relacje filmowe z naszych wydarzeń można znaleźć na profilu HORYZONT TV Międzyrzecz: https://www.facebook.com/htv.miedzyrzecz/
1. Otwartość i zaangażowanie literatury regionalnej w sprawy lokalne - https://fb.watch/vjRw6RGOgl/
2. Moc Bibliotek Moc Kobiet Moc Zdrowia w międzyrzeckiej bibliotece - https://fb.watch/vjRGr0Co5n/
Z kolei fotoreportaże dokumentujące nasze działania podczas Nocy Bibliotek przygotowywali uczniowie z
Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Międzyrzeczu.