Nasza historia w Nocy Bibliotek
2023
Informacje o bibliotece

Biblioteka czy to tylko wypożyczalnia książek, czy może coś więcej?
A może czas bibliotek i książek już przeminął?
Czy Strzeszyn potrzebuje biblioteki?

Ponownie zadajemy sobie te pytania z okazji Nocy Bibliotek, zapraszamy Sąsiadów do uczestnictwa w spotkaniach i rozmowach wokół książek.

Od lat udowadniamy, że brak publicznej biblioteki nie przeszkadza w czytelnictwie. Razem z wieloma lokalnymi placówkami edukacyjnymi , instytucjami i grupami mieszkańców realizujemy działania w różnych częściach osiedla, promując czytanie książek, oglądanie rodzinnych filmów, spacerując po zabytkowych alejach czy spotykając się z autorami.
W Nocy Bibliotek braliśmy udział już kilka razy, otrzymując wyróżnienie w 2020 r.

Biblioteka Strzeszyńska to oddolna inicjatywa mająca na celu promocję czytelnictwa ale również zwrócenie uwagi na brak biblioteki i domu kultury na peryferyjnym osiedlu Poznania.
Pomimo braku biblioteki publicznej udowadniamy, że biblioteki tworzą przede wszystkim ludzie i są to miejsca nie tylko do wypożyczania książek ale też spotkań sąsiedzkich, kreowania inicjatyw i oddolnych działań.

Plan wydarzeń

—————- ▶️PIĄTEK 11.10.2024
👉GRY TRADYCYJNE i PODWÓRKOWE
W co grali nasi dziadkowie? Jak spędzały wolny czas dzieciaki lat 70-tych, 80-tych? Co my pamiętamy z naszego dzieciństwa?
Zapraszamy na gry tradycyjne i inspirowane zabawami podwórkowymi. Warsztaty poprowadzi Xenia Starzyńska popularyzująca m.in mankalę, ponoć najstarszy typ gry jaki istnieje i zachował się do naszych czasów.
❗Dla kogo? Zapraszamy dzieci wraz z rodzicami i dziadkami
Uczestnictwo dzieci do 10 roku życia, wyłącznie pod opieką osoby dorosłej!
Kiedy: 17.00 - 17.45
Gdzie: Szkoła Podstawowa nr 1, ul. Hezjoda 15 (plac przed szkołą)
Obowiązują zapisy: poprzez na email: projektzieleniakpoznan@gmail.com❗

👉PREMIERA "FERAJNA Z SEDANU czyli dzieciństwo na Strzeszynie"❗❗❗
Jak wyglądało kiedyś dzieciństwo na Strzeszynie? O czym opowiadają najstarsi mieszkańcy Strzeszyna? I co to jest ten Sedan?
Zapraszamy na przedstawienie opowieści stworzonej w technice papierowego teatru Kamishibai przez młodych uczestników warsztatów zrealizowanych pod koniec wakacji. Punktem wyjścia do stworzenia opowieści były wypowiedzi seniorów ze Strzeszyna, zestawione z historiami przytoczonymi przez obecne dzieci i młodzież.
Strzeszyńska opowieść, jak tez inne opowieści pełne mocy przedstawi Xenie Starzyńska z Sagan Sag, współtwórczyni opowieści.

Strzeszyńskiej opowieści towarzyszyć będzie mini wystawa przedstawiająca zdjęcia, stare mapy jak i wypowiedzi seniorów❗

❗Dla kogo? Dla każdego! W szczególności zapraszamy dzieci i młodzież wraz z rodzicami oraz seniorów
Kiedy: 18.00
Gdzie: Szkoła Podstawowa nr 1, ul. Hezjoda 15, sala 17, wejście od ul. Safony

—————- ▶️SOBOTA 12.10.2024
👉SEANS FILMOWY DLA DZIECI 11+ i RODZICE
"Mój brat ściga dinozaury" to film familijny inspirowany bestsellerową książką Giacomo Mazzarioli o tym samym tytule, którą w Polsce w czerwcu tego roku wydało wydawnictwo Widnokrąg.
Historia Jacka i jego brata Gio z triosomią 21 pokazuje, że prawda ma moc większą niż kłamstwo, a akceptacja i miłość są prawdziwymi supermocami.
Seans połączony z warsztaty na temat naszych lokalnych mocy:)

❗Dla kogo? Rodzice i dzieci powyżej 11 lat
Kiedy: 18.00- 20.00
Gdzie: Warsztatownia Artystyczna, ul. Wergilusza 45 a/a
(wejście od klatki schodowej) Strzeszyn Grecki
Obowiązują zapisy: poprzez na email: projektzieleniakpoznan@gmail.com ❗

—————- ▶️NIEDZIELA 13.10.2024
👉 SPOTKANIE STRZESZYŃSKIEGO DYSKUSYJNEGO KLUBU KSIĄŻKI
Tym razem temat niełatwy, ale ważny związany z końcem życia, odchodzeniem najbliższych, więzami rodzinnymi, pandemią i prawem do eutanazji.
❗Dla kogo? Dorośli
Kiedy: 19.00
Gdzie: Multigo, ul.Wergiliusza 45c

Typ biblioteki
Dane podstawowe
  • Miejscowość

    Poznań

  • Kod pocztowy

    60-461

  • Adres

    Eurypidesa 36A

Podziel się
Relacja

Hasłem przewodnim tegorocznego wydarzenia była Moc Bibliotek, stąd sprawdzaliśmy jak to jest z tą lokalną mocną.
W tym roku zaplonowaliśmy wydarzenia przez 3 dni.
—————- ▶️PIATEK
a.W piątek zaprosiliśmy dzieci i dorosłych do przyjrzenia się historii Strzeszyna z perspektywy dziecka i młodego człowiek
👉Zaczęliśmy od rozgrywki w kapsel bulle czyli kapslowej wersji gry w bulle, nawiązując do gry w jaką grały dzieci wychowujące się na Strzeszynie w latach 70-tych. Graliśmy też w jedną z najstarszych gier czyli Nim, ale zamiast kamieni wykorzystywaliśmy...fasolki:)
👉Następnie zaprosiliśmy na premierę "FERAJNA Z SEDANU czyli dzieciństwo na Strzeszynie" czyli papierowy teatr Kamishibai. Opowieść stworzona została na podstawie wspomnień seniorów , który urodzili i wychowali się na Strzeszynie. Ilustracje w technice nawiązującej do twórczości Eric Carla, przygotowane zostały przez dzieci i młodzież w trakcie warsztatów pod opieką merytoryczną Xenia Starzyńska z Sagan Sag
Opowieść przeniosła widzów do czasów gdy Strzeszyn nosił nazwę Sedan, następnie do przygód dziecięcych z lat 60-tych i 70 tych oraz dalej do lat 90-tych gdy osiedle intensywnie zaczęło się rozwijać. Ostatnie karty opowiadały współczesne historie przytoczone przez młodzież obecnie mieszkającą w tym miejscu.
A historie były niezwykłe tak jak niezwykły jest Strzeszyn. Tylko tu można było jeździć prawdziwym czołgiem, śpiewać na ulicy z śpiewaczką operową czy budować bazę na "cementarzu".
Okazuje się, że mimo upływu czasu miejsce ma swoją moc.
Opowieści towarzyszyła wystawa przedstawiająca spisane wypowiedzi seniorów, historyczne mapy i zdjęcia, które były kanwą do stworzenia ilustracji i tekstu opowieści.
Przygotowane materiały niebawem zostaną zamieszczone w Archiwum Społeczne Strzeszyna i okolic.

—————- ▶️SOBOTA
W sobotę sprawdzaliśmy jak wielka moc drzemie w prawdzie i akceptacji w ramach seansu rodzinnego "Mój brat ściga dinozaury".
Seans filmowy był możliwy dzięki uprzejmości Warsztatownii Artystyczna.

—————- ▶️NIEDZIELA
Wydarzenie zamknęło spotkanie z książką o niełatwej ale ważnej tematyce związanej z odchodzeniem najbliższych.
Uczestnicy rozmawiali o swoich przemyśleniach, doświadczeniach oraz sile jaka drzemie w więzach rodzinnych.
Spotkanie zorganizowane było w ramach cyklicznych spotkań Strzeszyńskiego Dyskusyjnego Klubu Książki w Multigo - Teacher Karolina Oszczyk

👉Warto dodać, że Noc Bibliotek na Strzeszynie jest oddolna inicjatywa tworzona przez lokalne instytucje i ludzi, którzy zabiegają od lat aby powstała publiczna biblioteka i dom kultury.
👉I jak co roku wydarzenie zrealizowaliśmy przy współpracy z lokalnymi placówkami edukacyjnymi, grupami mieszkańców i dzięki wsparciu wielu osób dobrej woli Koło Gospodyń Miejskich Strzeszyn, Strzeszyński Klub Seniora, Dobrochna Bartkowska-Nowak, Małgorzta Yrenka Kubska, Warsztatownia Artystyczna, Strzeszyński Dyskusyjny Klub Książki, Multigo - Teacher karolina oszczyk, Szkołą Podstawową nr 1, Strzeszyn dla Dzieci, Mankalowisko.

I jak co roku udowodniliśmy, że Biblioteka to przede wszystkim ludzie. I to ma właśnie ogromna moc.
-----
Prezentacja "FERAJNA Z SEDANU czyli dzieciństwo na Strzeszynie" stanowiła zakończenie projektu „Strzeszyńskie opowieści” finansowanego z budżetu Miasta Poznania w ramach zadania Regrantingowe Centrum Inicjatyw Osiedlowych 2024
#poznanwspiera
Projekcja filmy realizowana jest ze środków organizatora Nocy Bibliotek Centrum Edukacji Obywatelskiej.