Godziny wydarzenia
10:00-22:00
Centralna Biblioteka Statystyczna została założona w 1918 roku. Pełniąc obowiązki głównej biblioteki statystyki publicznej sprawuje również funkcję publicznej biblioteki naukowej. Gromadzi dzieła naukowe i popularnonaukowe z zakresu statystyki, demografii, nauk społeczno-ekonomicznych i wieku innych dziedzin. Księgozbiór liczący 500 tys. woluminów jest najstarszą i największą tego typu specjalistyczną kolekcją w Polsce. Zawiera wszystkie wydawnictwa GUS od początku jego powstania w 1918 roku. Biblioteka posiada też najbogatszy w kraju zbiór polskich i zagranicznych wydawnictw statystycznych bieżących i retrospektywnych. Wśród nich szczególne znaczenie mają roczniki statystyczne poszczególnych krajów oraz instytucji międzynarodowych, takich jak: ONZ, OECD, Eurostat. Wydawnictwa te wpływają do CBS z około 100 państw i organizacji. Centralna Biblioteka Statystyczna jest otwarta dla wszystkich. Dostęp do publikacji możliwy jest w czytelni jak również za pomocą w znajdującej się na stronie internetowej Biblioteki Cyfrowej.
Biblioteka organizuje również wystawy, spotkania oraz lekcje biblioteczne i wykłady.
10:00-22:00
8:00
Uruchomienie nowego wirtualnego spaceru po Centralnej Bibliotece Statystycznej
10:00
Inauguracja wystawy fotografii prezentującej piękno bibliotek z różnych części świata
12:00-14:00
Wykład dr Bożeny Łazowskiej „Stan badań i perspektywy badawcze nad historią Generalnego Gubernatorstwa w liczbach (1939-1944)” – wykład transmitowany również na kanale YouTube Głównego Urzędu Statystycznego
www.youtube.com/c/GłównyUrządStatystycznyGUS
15:00-16:00
Spotkanie koła SBP w Centralnej Bibliotece Statystycznej
20:00
Transmisja uroczystości inauguracyjnej X Nocy Bibliotek w Pałacu Rzeczypospolitej na placu Krasińskich w Warszawie
10:00-22:00
Prezentacja zbiorów, historycznych źródeł informacji oraz zwiedzanie magazynów Centralnej Biblioteki Statystycznej
Warszawa
00-925
Niepodległości 208
https://cbs.stat.gov.pl/
Centralna Biblioteka Statystyczna wzięła udział w Nocy Bibliotek po raz pierwszy. W ramach akcji w Centralnej Bibliotece Statystycznej zorganizowany został wykład Stan badań i perspektywy badawcze nad historią Generalnego Gubernatorstwa w liczbach (1939-1944). Wykład był bardzo interesujący. Słuchacze mogli poznać zarówno historię oraz realia życia w Generalnym Gubernatorstwie jak i posłuchać o źródłach historycznych, zarówno tych dobrze znanych jak i dopiero poznawanych przez badaczy. Wykład był również transmitowany drogą internetową.
Swoją inaugurację miała także wystawa zdjęć pt. Moc Bibliotek. Prezentuje ona piękno budynków oraz wnętrz wielkich, małych, znanych i nieznanych bibliotek z różnych części świata.
W czytelni CBS prezentowane były publikacje pokazujące różnorodność zbiorów biblioteki oraz najstarsze książki z naszych zasobów, pochodzące z XVIII i XIX wieku.
Przygotowana została również wystawa znajdujących się w zbiorach Centralnej Biblioteki Statystycznej wydawnictw informacyjnych. Można na niej zobaczyć najróżniejszego rodzaju informatory, przewodniki, vademeca, wydawane przez polskie organizacje, stowarzyszenia i instytucje państwowe. Zaprezentowane zostały zarówno wydawnictwa pochodzące sprzed stu jak i współczesne.
Tego szczególnego dnia w naszej bibliotece zainaugurowało też swoją działalność koło Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich a na stronie internetowej pojawiła się nowa edycja wirtualnego spaceru.
W obchodach Nocy Bibliotek wzięły udział również mieszczące się w tum samym budynku Główny Urząd Statystyczny oraz Zakład Wydawnictw Statystycznych, które przygotowały na tę okazję własne stanowiska informacyjne.
Dziękujemy serdecznie wszystkim, którzy pomogli zorganizować nam po raz pierwszy Noc Bibliotek oraz tym którzy uczestniczyli w niej, odwiedzając bibliotekę osobiście lub dzięki połączeniu internetowemu. Zapraszamy do uczestnictwa w kolejnych organizowanych przez nas akcjach a także do odwiedzania nas na co dzień oraz korzystania z naszych bogatych zbiorów.