Godziny wydarzenia
12.00-15.00, 17.00 - 21.00
Aktualny księgozbiór biblioteki liczy ponad 63 tys. woluminów i ponad 4 tys. woluminów oprawionych czasopism. Czytelnicy korzystają z dostępu do elektronicznego katalogu OPAC WWW obejmującego zbiory Biblioteki. W czytelni online mają dostęp do ponad 7 tys. tytułów książek w wersji elektronicznej w bazie IBUK Libra oraz do cyfrowych zbiorów Biblioteki Narodowej Academica.
Od lat podejmujemy współpracę z przedszkolami i szkołami działającymi nie tylko w Suwałkach, ale też w obrębie sąsiadujących powiatów. Promując książkę i czytelnictwo organizujemy spotkania autorskie (m.in. z twórcami lokalnymi), konkursy czytelnicze, prowadzimy zajęcia czytelnicze dla dzieci przedszkolnych i lekcje biblioteczne dla uczniów szkół podstawowych, bierzemy udział w ogólnopolskich akcjach czytelniczych. Prowadzimy też Sieć współpracy i samokształcenia nauczycieli bibliotekarzy „Co TIKa w bibliotece?” zajmującej się wymianą doświadczeń, nabywaniem wiedzy i umiejętności związanych z promocją i rozwojem czytelnictwa oraz wykorzystaniem nowych aplikacji w rozwijaniu pasji czytelniczych dzieci i młodzieży. Organizujemy wystawy tematyczne i okolicznościowe popularyzujące literaturę. W ramach prowadzonego przez Bibliotekę systemowego wspomagania szkół i placówek, wspieramy szkoły w diagnozowaniu ich potrzeb, tym w zakresie rozwoju czytelnictwa dzieci i młodzieży.
12.00-15.00, 17.00 - 21.00
Noc Bibliotek w naszej bibliotece odbędzie się pod hasłem "GrajNocka, czyli podróże z pasją" . Będzie to wydarzenie, którego tematem przewodnim są podróże.
Program wydarzenia:
Poczytalnia z mocą (korytarz przy bibliotece) – miejsce dostępne przez cały czas trwania wydarzenia; tutaj będzie można wypełnić “polecajki z mocą”, które umieścimy na drzewie Książkowych Smakowitości
18.00 – 19.45 Filmolandia ( sala nr 14) – filmowa podróż z mocą wzmacniająca mózg i mięśnie dla dzieci w wieku 11+ – projekcja filmu familijnego ,, Mój brat ściga dinozaury” (film wyświetlony zostanie tylko raz i rozpocznie się punktualnie o 18:00)
17.00 – 21.00 aktywności w poszczególnych salach, czyli tzw. zadaniowe przystanki:
Językolandia . Moc rąk (sala nr 4)
Język migowy: nauka podstawowych zwrotów w języku migowym. Klocki Lego – zwroty mocy w różnych językach: poznawanie zwrotów związanych z mocą i siłą w różnych językach.
Kodolandia. Moc kodowania (sala nr 14)
Kodowanie z kodami państw Europy: zajęcia z kodowania, gdzie uczniowie będą używać kodów państw Europy.
Podróżolandia. Moc podróży (sala nr 102)
Podróże po Europie i świecie: interaktywne zajęcia geograficzne, gdzie uczniowie będą odkrywać różne kraje Europy.
Fortunolandia. Moc fortuny (czytelnia Biblioteki Pedagogicznej)
Loteria fantowa: zabawa z nagrodami, gdzie uczniowie mogą wygrać różne fanty odgadując zagadki.
Plastolandia. Eliksir mocy (sala nr 103)
Tworzenie własnych słoików mocy: zabawy plastyczne z mocą.
Gofrolandia – (kącik słodkości przy bibliotece) – Moc słodkości na wilczy apetyt.
Uwaga!
“Bilet wstępu” – zachęcamy do przyniesienia książki, którą będzie można wymienić na inną na naszym Przystanku mocy – (półka z książkami na wymianę).
Chętnie przyjmiemy publikacje z zakresu dydaktyki, wychowania, psychologii oraz literaturę popularnonaukową i piękną (w tym literaturę dla dzieci i młodzieży).
Suwałki
16-400
ul. Mikołaja Reja 67B
https://cen.suwalki.pl/
W dniu 10 października 2024 roku w Centrum Edukacji Nauczycieli w Suwałkach odbyło się wyjątkowe wydarzenie „GRAJNOCKA – podróż z mocą” w ramach ogólnopolskiej akcji Nocy Bibliotek pod hasłem: Mam tę moc!
Spotkanie oferujące bogaty program pełen atrakcji edukacyjnych miało dwie odsłony. Przed południem gościliśmy dzieci z nauczycielami ze Szkoły Podstawowej nr 11 w Suwałkach, a wieczorna część przyciągnęła zarówno dzieci, jak i dorosłych. Do akcji dołączyli nauczyciele konsultanci i bibliotekarze z naszej placówki. W trakcie trwania wydarzenia uczestnicy mieli możliwość wzięcia udziału w licznych aktywnościach rozlokowanych w różnych salach, tworzących tzw. „zadaniowe przystanki”: Poczytalni, Kodolandii, Językolandii, Podróżolandii, Obrazolandii, Plastolandii, Fortunolandii. Każdy z przystanków oferował inną formę zabawy oraz nauki, w której dzieci zdobywały nowe umiejętności, wiedzę oraz inspiracje. Jedną z atrakcji wydarzenia była również możliwość wymiany książek. Każdy, kto przyniósł książkę, mógł ją wymienić na inną, na specjalnie przygotowanej półce z książkami na wymianę - Przystanek mocy. To działanie promowało rozwijania czytelnictwa wśród uczestników naszego spotkania. W korytarzu przy bibliotece przez cały czas trwania wydarzenia można było uczestniczyć w inicjatywie „Polecajki z mocą”. Uczestnicy wpisywali swoje rekomendacje książek, które zostały umieszczone na „Drzewie Książkowych Smakowitości”, co umożliwiło dzielenie się literackimi inspiracjami Książek z Mocą.
Dzieci mogły wziąć udział w interaktywnych zajęciach, podczas których odkrywały różne kraje Europy i świata wszystkim zmysłami. Zajęcia rozbudziły ciekawość uczestników i pozwoliły na rozwinięcie wiedzy o innych państwach. Dzieci mogły także poznać podstawowe zwroty w języku migowym, rozwijając tym samym świadomość komunikacji niewerbalnej. Dodatkowo, dzięki klockom Lego, poznawały zwroty związane z „mocą” i „siłą” w różnych językach świata. Na zajęciach z kodowania, z użyciem kodów państw Europy, uczestnicy mieli szansę nauczyć się podstaw kodowania, nawiązując do różnych krajów europejskich, co było świetnym połączeniem nauki i zabawy. Podczas zabaw plastycznych dzieci mogły stworzyć kreatywne obrazy inspirowane twórczością Picassa, a wieczorem powstawały ich własne „słoiki mocy”. Ta kreatywna forma aktywności rozwijała wyobraźnię uczestników, każdy mógł zabrać także ze sobą swój własnoręcznie wykonany „eliksir mocy”. Zagadki dotyczące krajów europejskich pojawiły się również w loterii fantowej. Była to idealna okazja, by sprawdzić swoją wiedzę i refleks. Fanty do zdobycia i pyszne gofry okazały się przyciągającą propozycją nie tylko dla najmłodszych uczestników.
Kolejne takie wydarzenie, na stałe goszczące już w naszym kalendarzu, dostarczyło uczestnikom nie tylko rozrywki, ale również inspiracji, edukacji oraz szansy na rozwijanie swoich zainteresowań. Dzięki różnorodnym atrakcjom zarówno młodsi, jak i starsi uczestnicy - nauczyciele i opiekunowie - mogli znaleźć coś dla siebie. Atmosfera była pełna emocji, a liczba uczestników świadczyła o dużym zainteresowaniu tym wyjątkowym wydarzeniem.