Godziny wydarzenia
17.00 - 20.30
Nasz księgozbiór liczy ponad 23.000 vol. Gromadzimy literaturę z różnych dziedzin wiedzy, ale głównie z zakresu pedagogiki, psychologii, metodyki nauczania. W naszych zbiorach są oczywiście publikacji z literatury pięknej , w tym lektury szkolne. Posiadamy także w ofercie audiobooki i e-booki. Katalog online zapewnia dostęp do naszych zbiorów przez całą dobę. Zapewniamy także dostęp do Legimi i Ibuk Libry. Swoim zasięgiem działania obejmujemy powiat pajęczański. Współpracujemy z placówkami oświatowymi z jego terenu. Prowadzimy lekcje biblioteczne dla uczniów wszystkich etapów kształcenia, zajęcia edukacyjne dla dzieci przedszkolnych, organizujemy konkursy czytelnicze, plastyczne, literackie, spotkania z ciekawymi ludźmi. Bierzemy udział w akcjach dla środowiska lokalnego jak np. Narodowe Czytanie, Bookcrossing. Obecnie realizujemy NPRCz, a w przyszłym roku zadanie w ramach Budżet Obywatelski "Łódzkie na Plus" 2025.
17.00 - 20.30
17.00 - 20.30
Podziel się książką ! - akcja pod hasłem "Podaruj książkę bibliotece, a damy jej drugie życie"
Adresat: środowisko lokalne
17.30 - 19.00
Biblioteczny escape room ph. Zagadki rozwiążemy, klucz znajdziemy, z magazynów bibliotecznych wyjdziemy!
Adresat: uczniowie szkoły podstawowej w wieku 12-15 lat.
19.15 - 20.30
Spójrz w niebo! - spotkanie z Panem Rafałem Dziadakiem - miłośnikiem nieba i gwiazd na dziedzińcu przed lokalem biblioteki, połączone z obserwacją nieba z wykorzystaniem profesjonalnego sprzętu .
Adresat: dzieci, młodzież, zainteresowane osoby dorosłe
Drogi Czytelniku!
Półki pełne? Brak miejsca? Może pora na mały remanent?
Jeżeli tak - to zapraszamy do podarowania książek ze swoich zbiorów bibliotece, u nas znajdą drugie życie!Chętnie przyjmiemy książki z literatury pięknej, lektury szkolne, poradniki ! Czekamy w godz. 17.00 - 20.30!
Pajęczno
98-330
ul. Wiśniowa 7
http://filiapajeczno.bpsieradz.pl
UCZESTNICY: uczniowie w wieku 12-14 lat, opiekunowie, zaproszony gość – 23 osoby
PRZEBIEG:
ETAP I: Przygotowanie
Placówka została oficjalnie zgłoszona do organizatora akcji. Nawiązano współpracę z gościem spotkania P. Rafałem Dziadakiem. W ramach akcji reklamowej opracowano plakat informujący o Programie Nocy Bibliotek w filii. Plakat wraz z informacją został zamieszczony na portalu społecznościowym Fb. Po otrzymaniu zgłoszeń uczniów przygotowano zestawy zadań dla poszczególnych zespołów i dokonano odpowiedniej aranżacji lokalu. Zostały także zaprojektowane i wydrukowane okolicznościowe dyplomy i podziękowania.
Etap II : Realizacja
I części spotkania :
Godz. 17.30 – 19.00 – Biblioteczny escape room
O godz. 17.00 do lokalu naszej Biblioteki Pedagogicznej przybyli uczniowie z klas V-VII ze Szkoły Podstawowej im. Stefana Żeromskiego w Zamościu, wraz z opiekunami - Panią Justyną Mielczarek i Panią Andżeliną Klekotką oraz jeden uczeń ze Szkoły Podstawowej Nr 2 im. Polskich Noblistów w Pajęcznie. Przybyli goście zostali uroczyście powitani w naszej bibliotece – wyjaśnienie idei akcji Noc Bibliotek, zapoznanie z hasłem i wprowadzenie w przebieg akcji. Uczniowie wysłuchali wiersza małgorzaty Strzałkowskiej pt. "Moc bibliotek", a następnie wzięli udział w grze - biblioteczny escape room. Po wylosowaniu składu 5 zespołów otrzymali magiczne teczki, a w nich zestawy zadań do wykonania. Oj, nie było łatwo! Uczniowie musieli wykazać się spostrzegawczością, umiejętnością logicznego myślenia, znajomością treści książek i wiedzą ogólną, a przede wszystkim umiejętnością pracy w zespole. Udało się wykonać wszystkie zadania! Dla wzmocnienia ciał i umysłów przygotowano dla uczestników zabawy słodki poczęstunek.
II część spotkania:
Godz. 19.00 – 20.30 spotkanie z Panem Rafałem Dziadakiem pt. "Spójrz w niebo!".
Pan Rafał, pasjonat tajemnic nieba, przybył do nas z ogromnym teleskopem. Niestety, co prawda nie było deszczowo, ale ciemne ciężkie chmury zakryły wszystkie gwiazdy i planety. "Obserwacji" nieba dokonaliśmy w lokalu biblioteki. Pan Rafał zademonstrował jak działa teleskop, każdy mógł zajrzeć do jego wnętrza i zabawić się w obserwatora gwiazd. Pan Rafał przekazał uczniom także wiele ciekawych informacji nt. planet. Było to bardzo interesujące spotkanie. Na koniec naszej Nocy Bibliotek poprosiliśmy uczniów o jej podsumowanie. Oceny były bardzo pochlebne!
W godz. 17.00 – 20.30 trwała akcja „Podziel się książką.”
W jej ramach i jako formę podziękowania nasza placówka wzbogaciła swoje zbiory o książkę Julii Rozumek pt. „Grudzień” otrzymana od uczniów ze SP w Zamościu, od innych czytelników otrzymaliśmy 10 książek, które także wzbogacą nasz księgozbiór.
ETAP III: Podsumowanie akcji – informację o przebiegu akcji wraz z fotorelacją zamieszczono na portalu społecznościowym Fb biblioteki i stronie www.