Godziny wydarzenia
godz. 19.00-20.00
ponad 30 000 książek, około 2000 roczników czasopism (w tym z XIX w.)
Działalność kulturalno edukacyjna:
spotkania autorskie, wieczory poetycko-muzyczne, prelekcje, Punkt Cyfrowego Wsparcia Seniora, zajęcia edukacyjne dla klas szkolnych, turnieje szachowe, gry planszowe
godz. 19.00-20.00
godz. 19.00
Gala wieńcząca projekt „Mowa nie trawa – pielęgnujmy ogród języka ojczystego”
Podczas gali podsumujemy realizację projektu, m.in. rozmawiając o nim z pisarką i ilustratorką Agnieszką Kazałą, która przeprowadziła cykl warsztatów literacko-plastycznych, a także wyświetlając film. Odbędzie się również premiera e-booka z nadesłanymi przez czytelników łamańcami językowymi. Laureaci otrzymają nagrody książkowe. Wszyscy uczestnicy spotkania otrzymają pendrive’y z e-bookiem.
Więcej informacji o projekcie „Mowa nie trawa – pielęgnujmy ogród języka ojczystego”: https://www.multibiblioteka.waw.pl/projekty/mowa-nie-trawa-pielegnujmy-ogrod-jezyka-ojczystego/
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Ojczysty – dodaj do ulubionych. Edycja 2024.
Warszawa
03-291
św. Wincentego 85
https://www.multibiblioteka.waw.pl/
Gala wieńcząca projekt „Mowa nie trawa – pielęgnujmy ogród języka ojczystego”
Urlop na Karaibach czy Noc Bibliotek na Targówku? Phi, pytanie retoryczne…
Małgorzata Urszula Laska mogła 11 października 2024 r. cieszyć się ciepłem karaibskiego słońca, odpoczywając pod palmami, ale… zrezygnowała i zamiast tego wyruszyła ze swojego domu we Frankfurcie nad Menem do Warszawy, by wziąć udział w gali wieńczącej projekt „Mowa nie trawa – pielęgnujmy ogród języka ojczystego”. – Nie chciałabym być teraz w żadnym innym zakątku świata. Tu, w Czytelni Naukowej nr I, jest najcudowniej – podkreślała podczas głównego wydarzenia Nocy Bibliotek, odbierając ufundowaną przez Wydawnictwo Literackie Białe Pióro nagrodę za I miejsce w zabawie facebookowej, polegającej na stworzeniu utworu z łamańcami językowymi. Nie, nagrodą w tej zabawie nie był ani samochód, ani 100 tys. zł, tylko coś znacznie cenniejszego… Książki! Dzięki nim relaks w domu, na Karaibach czy gdziekolwiek indziej z pewnością będzie jeszcze wspanialszy.
A jak przebiegała gala?
Swoją obecnością w Czytelni Naukowej nr I im. Janiny Englert zaszczycili nas znamienici goście! Prowadząca galę Zastępczyni Dyrektora Biblioteki Publicznej na Targówku Anika Strzelczak-Batkowska przeprowadziła arcyciekawe rozmowy o języku polskim z pisarką i ilustratorką Agnieszką Kazałą – główną realizatorką projektu, a także z I Zastępczynią Burmistrza Dzielnicy Targówek Dorotą Kozielską oraz Radną Dzielnicy Targówek Anetą Wyczółkowską.
Agnieszka Kazała opowiadała o cyklu warsztatów literacko-plastycznych, które prowadziła od maja 2024 r. w bibliotekach i podczas wydarzeń plenerowych na Targówku. Celem zajęć było doskonalenie umiejętności posługiwania się językiem polskim tak, aby słowa stały się niczym kwiaty, promieniejące pięknem; aby tworzyły barwny bukiet zdań, wręczanych rozmówcom albo adresatom wszelakich wiadomości pisemnych. Część plastyczna warsztatów stanowiła dopełnienie, wzmacniając pragnienie piękna polszczyzny.
Jak się okazało, projekt o zasięgu międzynarodowym miał także wymiar terapeutyczny. Podczas wspólnych rozmów i tworzenia dzieł rękodzielniczych uczestnicy otwierali się, dzieląc się swoimi – czasem trudnymi i bolesnymi – przeżyciami, przemyśleniami, marzeniami. Wspierali się nawzajem, oferowali pomoc w różnych sprawach życiowych, dawali rady… Nawiązali niezwykle ciepłe relacje.
I Zastępczyni Burmistrza Dzielnicy Targówek Dorota Kozielska na co dzień przywiązuje wielką wagę do dbałości o język mówiony i pisany. Jest także orędowniczką upraszczania stylu urzędowego, występującego w pismach oficjalnych i dokumentach. Warto wspomnieć, że 13 października obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Prostego Języka, czyli takiego, który łatwiej zrozumieć. Wiemy niestety, jak to bywa z takimi pismami… Oj, przydałoby im się uproszczenie, aby stały się czytelniejsze!
Co więcej, I Zastępczyni Burmistrza Dorota Kozielska jest autorką polskich przekładów piosenek zespołu Studio Accantus. Jej kwieciste wypowiedzi podczas gali jeszcze bardziej upiększyły nasz biblioteczny ogród języka ojczystego.
Radna Dzielnicy Targówek Aneta Wyczółkowska wyrażała radość z tego, że Biblioteka Publiczna na Targówku rozkwita i tętni życiem kulturalnym. Entuzjazmowała się wysoką jakością projektu „Mowa nie trawa – pielęgnujmy ogród języka ojczystego”, którego zwieńczeniem była piątkowa gala. Zachęciła, aby ubogacać nasz język, czytając książki i uczestnicząc w różnorodnych wydarzeniach organizowanych przez instytucje kulturalne na Targówku: Bibliotekę, Centrum Kultury i Aktywności w Dzielnicy Targówek oraz Dom Kultury Świt i Dom Kultury Zacisze.
W trakcie gali zaprezentowaliśmy film podsumowujący realizację projektu.
Ogłosiliśmy także laureatów zabawy facebookowej polegającej na stworzeniu utworu z łamańcami językowymi.
I miejsce – Małgorzata U. Laska: „Podróże kształcą”
II miejsce – Jarek Gmitrzuk: „Językowe vademecum”
III miejsce – Ela Schmitz: „Koncert”
Utwór zwyciężczyni rewelacyjnie przeczytała I Zastępczyni Burmistrza Dzielnicy Targówek Dorota Kozielska. Tekst, który zajął II miejsce, przedstawił – również rewelacyjnie – jego autor, aktor Jarek Gmitrzuk. Laureatka III miejsca niestety nie mogła uczestniczyć w gali, ale… przekazała nam film, na którym czyta swój utwór! Po raz trzeci rozbrzmiały gromkie brawa.
Wszyscy uczestnicy wydarzenia otrzymali stylowe pendrive’y z e-bookiem „Łamańce językowe”, zawierającym teksty zgłoszone do zabawy facebookowej.
O jeszcze lepszy nastrój podczas gali zadbali muzycy. Tadeusz Melon (skrzypce) i Waldemar Trzeciak (akordeon) rozlali na sali Czytelni smakowite dźwięki (w ich własnej aranżacji muzycznej), do których kilkudziesięcioosobowa publiczność dodała apetyczne słowa. Rozbrzmiały wspólne śpiewy znanych i lubianych polskich piosenek, a przy mistrzowsko zagranym „Czardaszu” Vittorio Montiego atmosfera stała się wręcz taneczna!
– Na takie wydarzenia warto przybyć nawet z innego kraju! Nigdzie nie poczułabym większej mocy – podsumowała Małgorzata Urszula Laska, mistrzyni języka polskiego.
Dziękujemy za cudowną Noc Bibliotek! #Czytajmyrazem! Pielęgnujmy ogród języka ojczystego!
Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Ojczysty – dodaj do ulubionych. Edycja 2024.