Nasza historia w Nocy Bibliotek
2023
Informacje o bibliotece

Gminna Biblioteka Publiczna w Raszówce działająca na terenie gminy wiejskiej Lubin. Główna siedziba znajduje sie w Raszówce, pozostałe to filie w Chróstniku, Księginicach, Miłoradzicach, Niemstowie i Oborze oraz Punkt Biblioteczny w Zimnej Wodzie. Biblioteka udostępnia księgozbiór, książki elektroniczne, audiobooki oraz prowadzi szeroką działalność kulturalną.

Godziny wydarzenia

3 godziny

Plan wydarzeń

Spotkanie skierowane do dorosłych czytelników, ze szczególnym uwzględnieniem seniorów. Zaplanowano spotkanie autorskie ze Sławomirem Gortychem. Uroczystość organizowana wspólnie z Filią w Niemstowie od pierwszej edycji. 

Chętnie przyjmiemy do księgozbioru

Powieści dla dorosłych i dzieci.

Typ biblioteki
Dane podstawowe
  • Miejscowość

    Raszówka

  • Kod pocztowy

    59-307

  • Adres

    Kolejowa 2A

  • Strona

    https://biblioteka-raszowka.pl/

Podziel się
Relacja

Mieszkańcy gminy Lubin świętowali Noc Bibliotek w Niemstowie, gdzie uroczystość przygotowały wspólnie Gminna Biblioteka Publiczna w Raszówce wraz z filią w Niemstowie.

Wydarzenie rozpoczęto od przeczytania wiersza Małgorzaty Strzałkowskiej pt. „Moc bibliotek”, o wielkim znaczeniu bibliotek, napisanego na okoliczność Nocy Bibliotek 2024 r., który przeczytała dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Raszówce Wioletta Olech wspólnie z radnym Niemstowa Andrzejem Olkiem.

Wyjątkowym gościem wieczoru był młody pisarz Sławek Gortych, autor bestsellerowych kryminałów, których akcja rozgrywa się w Karkonoszach. Autor pochodzi z Bolesławca, z zawodu jest stomatologiem, ale od najmłodszych lat zgłębia sekrety Karkonoszy i związane z nimi legendy i historie. Jest wielkim miłośnikiem gór, a w wolnych chwilach prowadzi w formie poradnika – blog „Zagubiony w Karkonoszach”, z którego można zasięgnąć wiele informacji.

Zadebiutował książką pod tytułem „Schronisko, które przestało istnieć”, następnie napisał „Schronisko, które przetrwało” oraz „”Schronisko, które spowijał mrok”, za które zdobył kilka nagród i które cieszą się wielkim uznaniem czytelników.

Autor opowiadał o sobie, swojej pasji i kulisach powstawania jego książek, odpowiadał na pytania publiczności. Jest niezwykle empatycznym, utalentowanym młodym człowiekiem, który nawiązuje wspaniałe relacje z czytelnikami, którzy ze spotkania wychodzili zachwyceni dzieląc się wrażeniami. Wszystkie książki przywiezione przez autora rozeszły się niczym "ciepłe bułeczki, a autografom i dedykacjom nie było końca.

Kolejnym punktem wieczoru były warsztaty tkackie prowadzone przez pana Mariusza Kośmickiego-Żórawskiego (przy współpracy z Wydawnictwem Kurza Stopka), podczas których uczestnicy mieli okazje spróbować swoich sił w tworzeniu tkanin przy użyciu splotów i tradycyjnych krosien. Wykonali małe wzorniki – zakładki do książek, wykorzystując stare tkaniny.

Uczestnicy spotkania dowiedzieli się o towarzyszącej Nocy Bibliotek akcji „PoMoc bibliotek – pokażmy razem moc pomocy!”.

Spotkanie w Niemstowie zakończyło się tradycyjnie pizzą, po części ufundowaną przez Pizzerię Pan Cogito z Lubina - sponsora, który Nocy Bibliotek w Niemstowie towarzyszy od samego początku. W przygotowaniach Nocy Bibliotek pomagali również sołtys Józef Kostanowicz, radny Andrzej Olek, rada sołecka oraz czytelniczki, które przygotowały pyszne ciasta. Spotkanie w Niemstowie było miejscem rozmowy o literaturze, miejscem kreatywności oraz wspólnego odkrywania „mocy bibliotek”.