Nasza historia w Nocy Bibliotek
2023
Informacje o bibliotece

W naszej Bibliotece każdy znajdzie coś dla siebie. Na małych czytelników czekają między innymi książeczki z ruchomymi elementami, 3D oraz te które same czytają bajki. Dorośli z pewnością znajdą coś dla siebie wśród naszej literatury polskiej i obcej, każdego gatunku. Mamy szeroką ofertę nie tylko książek ale i gier planszowych oraz puzzli. Biblioteka wyróżnia się bogatą ofertą zajęć i lekcji bibliotecznych oraz udziela się w mediach społecznościowych. Organizujemy liczne warsztaty, loterie oraz spotkania autorskie, mało tego bibliotekarze organizują wyjazdy dla dzieci do kina.

Godziny wydarzenia

18:00 - 01:00

Plan wydarzeń

Pełen zagadek, krzyżówek, rozdroży, listów i schowków scenariusz zostanie dopasowany do miejsca, czasu, lokalnych historii i wieku uczestników. Generalnie jednak cała zabawa w detektywów zasadzać się będzie na czterech etapach:

ETAP PIERWSZY - spotkanie

Całość rozpoczyna prezentacja "Detektyw z plecakiem" – opowieść o śledztwach prowadzonych przez Krzysztofa Petka na trzech kontynentach. Godzinna opowieść powiedzie przez zakątki Europy do Azji, na Syberię i Daleki Wschód, by podnieść temperaturę o sto stopni i rzucić uczestników nad Amazonkę, między Indian Peru i Brazylii. Opowieść ma pokazać, że śledztwo to poszukiwanie prawdy, także kulturowej, niekoniecznie tropienie złoczyńców z lupą i pistoletem. Ale i tu trzeba wykazać hart ducha i ciała.

ETAP DRUGI - szkolenia

Zanim detektywi wyruszą na poszukiwania skarbu, przejdą szybki kurs łamania kodów, szyfrowania, zapamiętywania szczegółów i ulubiony - samoobrony dla detektywów. Cały panel szkoleniowy trwa około godziny, jest dopasowany do percepcji uczestników i oczywiście absolutnie bezpieczny. Szkolenie samoobrony obejmuje wychwyty i techniki uwalniania oraz teorię unikania zagrożeń i reagowania w sytuacjach krytycznych. Ten etap działań kończy się kolacją – w formie cateringu lub własnych kanapek.

ETAP TRZECI - poszukiwania

Podzieleni na trzy grupy, uczestnicy wybierają spośród siebie dowódcę grupy. Otrzymują pełnoletniego opiekuna (wymóg prawny) i rozwiązują pierwszą zagadkę, której efekt decyduje o kolejności startu. Grupy idą indywidualnymi ścieżkami, od listu do zagadki, od informatora do książki. Część zadań wykonują w budynku, po niektóre zaś informacje muszą pójść w nieczęsto odwiedzane rejony. List w parku? Oczywiście. Informacja telefoniczna? Naturalnie. Przesyłka na cmentarzu? Zdarza się. Polecenia i wskazówki często bywają zaszyfrowane, zadania zaś logiczne, literackie, fizyczne... Ale mimo sporych odległości do przejścia, jest to wyścig mózgów, nie mięśni!

ETAP CZWARTY - podsumowanie, nagrody

Po ostatnią zagadkę uczestnicy przychodzą do sztabu akcji. Tutaj muszą się zmierzyć z bezwzględnym wyzwaniem. Nawet, jeśli najszybciej pokonali swoją ścieżkę, podanie błędnej odpowiedzi wyeliminuje ich z gry. Jeśli jednak dojdą do prawidłowego, logicznego rozwiązania, otrzymają ostateczną wskazówkę, prowadzącą do ukrytego skarbu. Jego odnalezienie i przyniesienie do biblioteki kończy zasadniczą grę. Zwycięzcy zostają nagrodzeni, prowadzący podsumowuje działania, a kto nie będzie śpiący, może posłuchać jeszcze opowieści o przygodach...

Chętnie przyjmiemy do księgozbioru

Chętnie przyjmujemy do naszego księgozbioru wszystkie czytadła dla dzieci, młodzieży i dorosłych oraz książki popularno-naukowe.

Typ biblioteki
Dane podstawowe
  • Miejscowość

    Somonino

  • Kod pocztowy

    83-314

  • Adres

    Ceynowy 1A

  • Strona

    https://www.somoninogok.pl/asp/biblioteki,31,,1

Podziel się
Relacja

X OGÓLNOPOLSKA NOC BIBLIOTEK

NOC DETEKTYWÓW

W sobotę, 5 października 2024 w naszej bibliotece w Somoninie świętowaliśmy X Ogólnopolską NOC BIBLIOTEK, w ramach której zorganizowaliśmy NOC DETEKTYWÓW. Wydarzenie dedykowane było dla młodzieży od 12 roku życia. Całość poprowadził Krzysztof Petek, dziennikarz, reportażysta, autor książek przygodowo-sensacyjnych, organizator wypraw i szkół przetrwania. Wspólna przygoda rozpoczęła się opowieścią o ciekawych miejscach, w których gość prowadził swoje „śledztwa kulturowe”. Przepiękne zdjęcia wyświetlane na ekranie zrobiły na wszystkich ogromne wrażenie. Pan Petek dosłownie zabrał nas w podróż do Rumunii, Brazylii, Peru, a nawet na Syberię i Kamczatkę. Młodzież z olbrzymią uwagą słuchała relacji podróżnika. Po zajęciach teoretycznych przyszedł czas na praktykę. Młodzi detektywi mieli wkrótce wyruszyć w teren, więc aby czuli się bezpiecznie pan Krzysztof nauczył ich kilku chwytów samoobrony.

Aby być w pełni sił zjedliśmy na kolację pyszną pizzę, a następnie po podzieleniu na trzy grupy i pod okiem bibliotekarzy rozpoczęliśmy grę terenową. Uczestnicy mieli za zadanie rozwiązanie licznych zagadek logicznych. Były wyjścia, powroty i kolejne wyjścia. Detektywi przez kilka godzin prowadzili poszukiwania. Każde poprawnie wykonane zadanie było kolejną wskazówką w „śledztwie”. Zadaniem drużyn było odnalezienie skrzyni ze skarbem. Na zakończenie zwycięzcy otrzymali od Pana Krzysztofa książki jego autorstwa, natomiast wszyscy pozostali uczestnicy otrzymali nagrody, również książki od naszej Biblioteki.
To była wspaniała noc pełna przygód!