Nasza historia w Nocy Bibliotek
2023
Informacje o bibliotece

Gminna Biblioteka Publiczna w Starych Kobiałkach rozpoczęła swoją działalność 02.02.2004 r. Początkowo swoją siedzibę miała w budynku Zespołu Oświatowego w Starych Kobiałkach. W 2012 r. biblioteka zmieniła siedzibę przeprowadzając się do nowego budynku Centrum Społeczno-Kulturalnego. W 2018 r. została oddana do użytku sala widowiskowa przy bibliotece, gdzie odbywają się występy artystyczne grup działających przy bibliotece oraz artystów scen polskich i zagranicznych. (m.in. z Ukrainy, i Litwy). W 2022 r. zostały utworzone 2 filie biblioteczne: Filia w Jedlance i Filia w Starej Prawdzie oraz świętowaliśmy nadanie imienia bibliotece "Biskupa Adolfa Piotra Szelążka". W chwili obecnej księgozbiór biblioteki i jej filii to ponad 25 000 woluminów, czytelników rocznie rejestrujemy ponad 1 300 osób.
Przy bibliotece działają koła zainteresowań: Klub Seniora "Sami Swoi", Klub Seniora "Ostoja", Zespół instrumentalno-wokalny "Muzyczna Strefa 44", Zespół Śpiewaczy "Kobierzec", Amatorska Grupa Teatralna dla dorosłych, Dziecięcy Zespół Ludowy "Ojra" (sekcja taneczna i wokalna), Gminna Grupa Literacka "Zawierszowani", grupa gitarowa. Organizujemy: dożynki gminne, festyny, konferencje historyczne, warsztaty dla mieszkańców naszej gminy, koordynujemy działalność Komitetu Obchodów Świąt Patriotycznych i Religijnych, współpracujemy z 6 jednostkami OSP oraz 22 Kołami Gospodyń Wiejskich.

Godziny wydarzenia

20.00 - 7.00

Plan wydarzeń

20.00 - Powitanie uczestników oraz gry i zabawy integracyjne
21.00 - Kolacja
22.00 - Zabawa Taneczna
00.00 - Film
03.00 - Warsztaty dla młodzieży - pisanie wierszy i prezentacja na scenie
06.00 - Śniadanie
06.50 - Podsumowanie, podziękowanie i zakończenie.

Typ biblioteki
Dane podstawowe
  • Miejscowość

    Stoczek Łukowski

  • Kod pocztowy

    21-450

  • Adres

    Stare Kobiałki 44

Podziel się
Relacja

To była pracowita NOC ale MOC była z nami!
11 października 2024 roku Gminna Biblioteka Publiczna w Starych Kobiałkach, po raz kolejny wzięła udział w ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek, której tegoroczne hasło to: "Moc Bibliotek".
Akcja przyciągnęła ponad 50 uczniów z różnych gmin, wieczór rozpoczęliśmy zabawami integracyjnymi, które pozwoliły nam się lepiej poznać. Wspólnie przeczytaliśmy wiersz przygotowany na Noc Bibliotek zatytułowany "MOC BIBLIOTEK". 11-godzinna akcja była przeplatana elementami rozrywkowym oraz twórczą i bardzo kreatywną pracą uczestników. Dla chwili wytchnienia obejrzeliśmy film "MÓJ BRAT ŚCIGA DINOZAURY". Niektórym udało się na chwilę "zmrużyć oko" ale przygotowane zadania przeplatane tańcem, zabawą i poczęstunkami sprawiły, że poranek powitał nas szybciej niż się tego spodziewaliśmy. Podczas Nocy Bibliotek został ogłoszony plebiscyt na zdjęcie promujące MOC BIBLIOTEK

Przykładowe teksty powstałe podczas Nocy Bibliotek

Zgubiły mi się dobre myśli.
Nie mogę ich znaleźć.
Szukałem długo, ale nie znalazłem.
Dopiero zaczarowana książka mnie uratowała.
Ona mnie zaprowadziła w przyszłość,
w której zrozumiałem swoje błędy.
Dobre myśli wróciły na swoje miejsce.
Bohdan Lemeha

Książka to ludzie, ludzie to książka. Mówiąc w skrócie: książka to życie. Biblioteka to zbiór wiedzy. Można tam dostać najróżniejsze książki. Początkowo ludzie niechętnie czytali książki, ale później zobaczyli, że to jest ciekawe. Człowiek czytał książki wieczorami, a wtedy mógł odpocząć. Ludzie postanowili wybudować biblioteki na całym świecie, gdzie człowiek może się z niej dużo dowiedzieć. Nie chcę zmuszać innych do czytania, ale zapewniam, że to frajda.
Krzysztof Kajka