Informacje o bibliotece

Gminna Biblioteka Publiczna w Turobinie funkcjonuje od 1948r. Od 2023r. ma nową siedzibę, dzięki czemu zakres działań podejmowanych przez pracowników został poszerzony o różnego rodzaju zajęcia kulturalne: muzyczne, plastyczne, literackie, rękodzielnicze itp. Ponadto dysponujemy dużą salą konferencyjną, gdzie organizowane są liczne spotkania, uroczystości, a także wyświetlane filmy, w tym również lektury dla uczniów szkół gminnych. Biblioteka poza gromadzeniem i wypożyczaniem książek prowadzi też działalność informacyjną, a także zajmuje się promocją gminy Turobin i miasta Turobina. Biblioteka jest kreatorem życia kulturalnego gminy,

Godziny wydarzenia

3h

Plan wydarzeń

Projekcja Filmu "Chłopi" w reżyserii DK Welchman, Hugh Welchman, produkcji: Polska, Litwa, Serbia, pochodzący z 2023r. Projekcja odbędzie się w Gminnej Bibliotece Publicznej w Turobinie ul. Piłsudskiego 34b, 23-465 Turobin 11 października 2024r. o godz. 20:00. Dodatkowo po projekcji będzie krótka pogadanka na temat filmu i porównanie do powieści Władysława Reymonta.

Typ biblioteki
Tagi
Dane podstawowe
  • Miejscowość

    Turobin

  • Kod pocztowy

    23-465

  • Adres

    Piłsudskiego 34B

  • Strona

    https://www.facebook.com/p/Gminna-Biblioteka-Publiczna-w-Turobinie-100063701010750/

Relacja

11 października 2024 odbyła się X edycja Nocy Bibliotek. W tym roku do akcji włączyło się ponad 1500 bibliotek w całej Polsce a wśród nich znalazła się też Gminna Biblioteka Publiczna w Turobinie. Był to nasz debiut ale wskazał, że to dobry kierunek, ciekawa forma pracy i na pewno weźmiemy udział w kolejnej edycji.
Noc Bibliotek w GBP w Turobinie odbyła się pod hasłem „Wielka literatura na wielkim ekranie”. Zorganizowaliśmy seans filmowy, wyświetlając „Chłopów” w reżyserii Doroty Kobieli i Hugia Welchmana. Film jest adaptacją powieści Stanisława Reymonta pod tym samym tytułem.
Dlaczego taki wybór?
„Chłopi” to dzieło literackie z „najwyższej półki”, doskonale znane młodzieży szkół średnich, dorosłym i osobom starszym. Od kilkudziesięciu lat jest ono wpisane do kanonu obowiązkowych lektur szkolnych. Założyliśmy, że nawet jeśli ktoś przeczytał powieść nie z miłości do literatury, to z dużym prawdopodobieństwem przeczytał ją z obowiązku. To wspaniale, jeśli dzieło takiego formatu zostaje sfilmowane, bo umożliwia czytelnikowi zweryfikowanie swoich wyobrażeń, pozwala na spojrzenie na powieść z innej perspektywy, dokonania krytycznej oceny. Korzyści można mnożyć bez końca.
Reymontowskie Lipce już trzeci raz stały się kanwą pełnometrażowego filmu. Należy tu podkreślić, że film z 2023 r. jest inny w porównaniu do poprzednich adaptacji, gdyż został wykonany metodą animacji. Nagrane wcześniej przed kamerą kadry zostały następnie powtórnie pomalowane farbą olejną na płótnie. To nowatorska, zachwycająca technologia polegająca na tym, że widz, mający świadomość, jak aktorzy wcielający się w poszczególne role wyglądają w rzeczywistości, widzi ich w namalowanym, ruchomym obrazie. Jest to też kolejna reżyserska wizja powieści.
Nie dziwi zatem, że od razu po projekcji filmu rozgorzała gorąca dyskusja, zarówno na temat walorów artystycznych jak i wierności przekazu.
Piątkowy wieczór, czyli Noc Bibliotek w Gminnej Bibliotece Publicznej w Turobinie to niezapomniane artystyczne przeżycie. I już dziś zapraszamy wszystkich chętnych ale i tych niezdecydowanych do udziału w przyszłorocznej XI edycji.