Gminna Biblioteka Publiczna w Wierzchlesie jest samorządową instytucją kultury i w ramach jej struktury funkcjonują dwie Filie Biblioteczne w Kraszkowicach i Mierzycach.
Misją Gminnej Biblioteki Publicznej w Wierzchlesie jest rozpoznawanie, rozwijanie i zaspokajanie potrzeb czytelniczych, informacyjnych, edukacyjnych i kulturalnych mieszkańców Gminy Wierzchlas. Równie ważne jest przeciwdziałanie cyfrowemu wykluczeniu, wspieranie integracji społeczności lokalnej, budowanie więzi międzypokoleniowych, tworzenie pozytywnego wizerunku bibliotek, ochrona i promowanie dorobku kulturowego regionu.
W GBP w Wierzchlesie posiadamy szeroką ofertę dla wszystkich grup czytelniczych: beletrystyka dla dorosłych, książki dla dzieci i młodzieży oraz literaturę popularnonaukową, a także czasopisma.
Podejmowanie działań sprzyjających osiągnięciu zadawalających efektów czytelniczych w bibliotece poprzez korzystanie z różnych metod i form pracy z czytelnikiem: m.in.:
- zajęcia plastyczne,
- lekcje biblioteczne,
- organizacja zajęć podczas ferii zimowych oraz wakacji,
- czytanie bajek,
- przedstawieni bajek w formie teatrzyku kamishibai,
- prowadzenie zajęć i warsztatów literackich,
- organizacja spotkań autorskich,
- prowadzenie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych,
- udział w ogólnopolskich akcjach czytelniczych,
- gry, zabawy itd.
2. Rozwijanie współpracy z jednostkami oświatowymi Gminy Wierzchlas poprzez zapraszanie na wspólne zajęcia kulturalno-edukacyjne.
3. Promowanie czytelnictwa i książki poprzez udział w programach dotacyjnych MKiDN.

21.00-24.00

21.00 - rozpoczęcie Nocy Bibliotek