Informacje o bibliotece

Biblioteka jest ważnym centrum informacji dla każdej szkoły. Nasza biblioteka szkolna jest przyjazna dla uczniów, nauczycieli, rodziców oraz pracowników szkoły. Tutaj można wypożyczyć ciekawe książki oraz znaleźć ważne informacje.
Nasze szkolna biblioteka liczy 4497 woluminów. Dostosowany jest do potrzeb uczniów i nauczycieli, to nie tylko lektury szkolne znajdują się w niej literatura piękna, książki popularnonaukowe, słowniki, encyklopedie zbiory multimedialn. Biblioteka szkolna GKJ posiada katalog online biblioteki szkolnej co ułatwia czytelnikom wyszukiwanie książek.
Nikt tutaj nikogo nie ocenia, nie stawia stopni. Biblioteka dla wszystkich jest otwarta codziennie . W czytelni można skorzystać z księgozbioru podręcznego i czasopism. Można też spokojnie odrabiać lekcje, poczytać książki, pouczyć się oraz miło spędzić czas. Naszym atutem jest rozpowszechnianie różnych rodzajów gier planszowych i promowanie wszelakich wydarzeń kulturalnych.

Godziny wydarzenia

21.00- 6.00

Plan wydarzeń

Noc Bibliotek - w Szkole GKJ

„Świat wierszem pisany” – zapraszam do udziału w spotkaniu poetyckim uczniów naszej szkoły
i nie tylko 🙂

Kto ma jeszcze czas na pisanie wierszy ???

„Wiersze pisać każdy może
Trochę lepiej lub trochę gorzej
Ale nie o to chodzi
Jak co komu wychodzi …”

1. Spotkanie Poetyckie

• uczniowie przedstawiają swoje wiersze …
(nagrodzenie uczniów, którzy napisali swoje wiersze)
• konkurs: Kto zna ten wiersz? Kto zna autora?
(rozstrzygnięcie konkursu – nagrodzenie uczestników)

• Czytanie wierszy – znanych poetów np. Bolesława Leśmiana

• Piosenka Sanah „Nic dwa razy”
- na koniec spotkania poetyckiego

2. Gra „Nawiedzona Biblioteka’’

• Wywoływanie duchów Mickiewicza i Słowackiego

• Etapy gry:
1. Podział Uczestników na 2 drużyny (preferowane: nie według klas, w celu integracji).
Każda drużyna wymyśla sobie nazwę. Najlepiej w temacie bibliotecznym, czytelnictwa, poezji…
2. Każda drużyna dostaje krótką informację na temat życiorysu i wątków historycznych w twórczości Słowackiego (pierwsza grupa) i Mickiewicza (druga grupa)
Każda grupa dostaje również książkę o każdym z wieszczy.
3. Grupy muszą opracować dla siebie zadania bazując na wiedzy źródłowej (np. wyrecytujcie Inwokację, odegrajcie scenę próby zabicia cara w Kordianie, w jakiej sekcie działał Słowacki? Itp.) Nauczyciele podpowiadają grupom jakie zadania na bazie informacji o wieszczach mogą wymyślić dla przeciwnej drużyny. (liczba, np. po 6 zadań na grupę)
4. Grupy wychodzą z sali/biblioteki i opracowują dla siebie nawzajem trasy z zadaniami po szkole (strzałki narysowane są na kartkach papieru, które będą poukładane na podłodze, tak samo oznaczone będą koperty, gdzie należy szukać wiadomości z zadaniem). W celu odróżnienia tras, każda drużyna ma inny kolor oznaczenia trasy (np. grupa A robi czarne strzałki i koperty a grupa B - niebieskie)
5. Grupy wykonują nawzajem swoje zadania, za które zdobywają punkty. Wygrywa grupa, która zdobędzie więcej punktów (gra nie jest na czas).
6. Po szkole krążą 2 osoby przebrane za duchy Mickiewicza i Słowackiego, które wymyślają dodatkowe zadania dla poszczególnych grup (to różnica w tych dodatkowych zadaniach może zaważyć na wygranej bądź przegranej)
7. Część zadań będzie wymagała znalezienia informacji w książce w bibliotece, dlatego grupy będą zawracać do biblioteki z pięter po informacje.
8. Na koniec grupy spotykają się w bibliotece i podliczają punkty, następuje podsumowanie zebranych punktów. (1 wykonane zadanie = 1 punkt)

Aby zweryfikować wykonanie zadań przez przeciwną grupę, np grupa A może wybrać weryfikatora (osobę), który razem z grupą B przejdzie trasę i odwrotnie -
gdy reszta grupy A będzie przechodziła trasę opracowaną uprzednio przez grupę B, to będzie z nimi także weryfikator z grupy B. Weryfikatorzy to jedyne osoby, które będą miały prawo mieć przy sobie telefon, w celu udokumentowania na zdjęciu bądź filmiku zadania wykonywanego przez członków przeciwnej drużyny.
Reszta grup w trasę wyrusza bez telefonów (by nie sprawdzać odpowiedzi w Internecie, a by sięgnąć do książki w bibliotece).

3. Biblioteka – Quiz (znajdź i ułóż hasło )
• 13 zakładek - oznaczone literkami (c, z, y, t, …)
• 13 karteczek – z działami bibliotecznymi (np. lektury, słowniki)
• Szukanie oznaczonych książek a w nich zakładek
• Ułożenie hasła: „Czytanie ma Moc”

4. Gry planszowe + puzzle + Kalambury

5. Tańce – Just Dance

6. Noc z Film (ok. 3.00 – 6.00)

Typ biblioteki
Dane podstawowe
  • Miejscowość

    Łódź-Górna

  • Kod pocztowy

    93-188

  • Adres

    ul. Stanisława Przybyszewskiego 43

  • Strona

    http://szkolypilsudskiego.edu.pl

Video