Nasza historia w Nocy Bibliotek
2023
Informacje o bibliotece

Biblioteka działająca w Liceum Sztuk Plastycznych wyróżnia się swoimi zbiorami oraz akcjami promującymi czytelnictwo, kulturę i sztukę.

W zasobach naszej biblioteki znajduje się literatura fachowa z zakresu historii sztuki, fotografii, typografii, rzeźby, projektowania multimedialnego oraz sztuki plakatu i technik druki artystycznego.

Corocznie bierzemy udział w akcjach promujących czytelnictwo oraz organizujemy szkolne eventy czytelnicze.

Godziny wydarzenia

16:00-22:00

Plan wydarzeń

16:00 - uroczysta inauguracja X Nocy Bibliotek w Gronowie Górnym
16:30 - Warsztaty z ceramiki z Panią Antoniną Lorek
17:30 - Warsztaty z rzeźbienia w glinie z Panią Moniką Walas
18:30 - Warsztaty z animacji poklatkowej z użyciem smartfona
19:30 - "Kinowrotek" - iluzja optyczna ruchu
20:30 - 21:30 - przegląd aplikacji promujących kulturę i sztukę oraz VR

W międzyczasie polecajki literackie, wymiana myśli poglądów, gry planszowe - MOC WRAŻEŃ i INSPIRACJI!

Chętnie przyjmiemy do księgozbioru

Nasi uczniowie czytają literaturę azjatyckich pisarzy jak OSamu Dazai, fantasy, kryminały, horrory i thrillery.
Z potrzeby kształcenia artystycznego sięgają po literaturę dotyczącą sztuki,

Typ biblioteki
Dane podstawowe
  • Miejscowość

    Gronowo Górne

  • Kod pocztowy

    82-310

  • Adres

    ul. Szafirowa 12

Relacja

NOC BIBLIOTEK – MOC BIBLIOTEK – MOC INSPIRACJI

W czwartek, 10 października 2024 roku, Liceum Sztuk Plastycznych w Gronowie Górnym otworzyło swoje drzwi nie tylko dla uczniów, ale także dla mieszkańców miejscowości, zapraszając ich do udziału w wyjątkowym wydarzeniu - Nocy Bibliotek pod hasłem Moc Bibliotek. LSP dopowiada – MOC INSPIRACJI!
Była to doskonała okazja do twórczego spędzenia wieczoru w artystycznej atmosferze, gdzie uczestnicy mogli rozwijać swoje umiejętności i poznawać nowe techniki pod okiem profesjonalistów.
W ramach wydarzenia zorganizowano warsztaty ceramiczne prowadzone przez panią Antoninę Lorek i panią Monikę Walas. Uczestnicy, zarówno uczniowie, jak i mieszkańcy Gronowa Górnego, mieli możliwość stworzenia unikalnych form z gliny ceramicznej z wykorzystaniem tektury. Proces ten wymagał precyzji i wyobraźni, a wykonane prace były następnie wypalane, dzięki czemu uczestnicy mogli doświadczyć pełnego cyklu twórczego – od koncepcji, poprzez formowanie, aż po finalny efekt technologiczny. Była to wyjątkowa okazja, aby z bliska przyjrzeć się pracy z gliną i zrozumieć wszystkie etapy tej wymagającej sztuki.
Dodatkową atrakcją były warsztaty z animacji poklatkowej, podczas których wykorzystano aplikację Stop Motion Studio. Uczestnicy przy pomocy telefonów komórkowych uczyli się tworzyć krótkie filmy animowane, zyskując nowe umiejętności w zakresie współczesnych technik artystycznych. Warsztaty te nie tylko rozwijały kreatywność, ale również przybliżały uczestnikom, w jaki sposób nowoczesna technologia może być wykorzystywana do tworzenia sztuki. Dla miłośników analogowych rozwiązań mieliśmy przygotowany „kinowrotek”, czyli przyrząd wprawiający rysunek w ruch, działający na zasadzie szybko przewijanych karteczek.
W trakcie Nocy Bibliotek uczestnicy mogli także zapoznać się z różnymi aplikacjami mobilnymi, które ułatwiają poznawanie sztuki i jej historii. Dzięki temu wydarzenie nie tylko promowało twórczość i rozwijało artystyczne umiejętności, ale także zachęcało do eksplorowania sztuki w nowoczesnym, interaktywnym wydaniu.
Kolejną z atrakcji było zwiedzanie najpiękniejszych muzeów w rozszerzonej rzeczywistości VR.
Noc Bibliotek w Liceum Sztuk Plastycznych okazała się świetnym pomysłem na integrację społeczności lokalnej z uczniami szkoły oraz rozwijanie wspólnych pasji w twórczej atmosferze.
Nie zabrakło również inspirujących gier towarzyskich i planszowych, a także uczty dla podniebienia 
Podsumowując posłużymy się parafrazą pewnego autora lektury szkolnej. Może zgadniecie jaka to lektura?
„Koniec i bomba A kogo nie było, ten trąba!”
A tak na poważnie: Kto nie był – niech żałuje!
Do zobaczenia za rok!

Wszystkim Gościom za przybycie serdecznie dziękujemy.
Szczególne wyrazy uznania dla Nauczycieli i Gości prowadzących warsztaty: Pana Cezarego Mazurka ,Pani Antoniny Lorek, Pani Moniki Walas, Pani Alicji Kwiatkowskiej, Pana Marcela Kwiatkowskiego, Pani Agnieszki Wiśniewskiej, Pana Mariusza Owczarka, Pani Ewy Owczarek.