Godziny wydarzenia
3-4 godziny
Miejska Biblioteka Publiczna im. dr. Tadeusza Rakowieckiego w Hajnówce oferuje szeroki wybór książek, czasopism, audiobooków dla czytelników w każdym wieku z powiatu hajnowskiego.
Wypożyczalnia dla Dorosłych udostępnia księgozbiór czytelnikom powyżej 15 roku życia. Oferuje literaturę polską i obcą, naukową i popularno-naukową z różnych dziedzin wiedzy, literaturę w językach: białoruskim, rosyjskim, angielskim, niemieckim, francuskim, a także audiobooki. Z kolei Czytelnia dla Dorosłych udostępnia księgozbiór podręczny z różnych dziedzin wiedzy, zbiory regionalne, czasopisma popularne i specjalistyczne, dokumentację fotograficzną MBP, wybrane dokumenty życia społecznego z terenu Hajnówki i okolic. Czytelnia realizuje zamówienia w ramach wypożyczeń międzybibliotecznych, a także prowadzi działalność w zakresie szeroko pojętej informacji bibliograficznej, bibliotecznej i rzeczowej.
W Oddziale dla Dzieci i Młodzieży mali czytelnicy korzystają z książek, czytają prasę, grają w gry planszowe, wykonują prace plastyczne. Popularyzując czytelnictwo Oddział dla Dzieci i Młodzieży współpracuje ze szkołami i przedszkolami na terenie miasta.
3-4 godziny
Zapraszamy dzieci klas IV-VI SP na wyjątkowe spotkanie z panem Wojciechem Burzyńskim z Białostockiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii imienia doktora Tadeusza Augustyna Rakowieckiego, który opowie na temat całkowitego zaćmienia Słońca oraz zaprezentuje teleskopy. W dalszej części programu na uczestników czeka wyzwanie w postaci web questu w tematyce astronomicznej.
Zaczynamy 11.10.2024 o godzinie 17:00.
To będzie kosmiczna noc dla nas wszystkich!
Hajnówka
17-200
3 Maja 45
http://biblioteka.hajnowka.pl/
W piątek 11 października po raz kolejny hajnowska biblioteka dołączyła do ogólnopolskiej akcji Nocy Bibliotek. Tegoroczna jubileuszowa 10. edycja akcji organizowana była pod hasłem "Moc Bibliotek".
Dla czytelników, biorących udział w wydarzeniu, przygotowaliśmy iście kosmiczną przygodę - spotkanie z Wojciechem Burzyńskim z Białostockiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii imienia doktora Tadeusza Augustyna Rakowieckiego, który opowiedział na temat zaćmienia Słońca. Dowiedzieliśmy się m.in. jak dochodzi do zaćmienia Słońca, jak długo trwa, a także kiedy będą kolejne zaćmienia widoczne na terenie Europy. Warto dodać, że najbliższe częściowe zaćmienie Słońca, które widoczne będzie m.in. z Polski, wystąpi 29 marca 2025 roku.
Po zakończonej opowieści Pana Wojciecha, wyszliśmy razem na zewnątrz, by obserwować nocne niebo przez teleskop. Dzięki 75-krotnemu powiększeniu obrazu w teleskopie mieliśmy wyjątkową okazję, by zobaczyć kratery na Księżycu.
W dalszej części programu na uczestników czekało wyzwanie w postaci web questu w tematyce astronomicznej. Każda z trzech grup musiała zmierzyć się z zagadnieniami takimi jak: teoria geo- i heliocentryczna, Misja Apollo, łazik czy Program Voyager. Wszyscy uczestnicy spisali się na medal i dzięki ich wspólnej pracy, powstały plakaty omawiające podane zagadnienia. Wystawę ich prac można oglądać w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży.
Dziękujemy wszystkim za udział i zapraszamy za rok!