Informacje o bibliotece

Miejska Biblioteka Publiczna im. Jakuba z Gostynina w Gostyninie powstała w 1946 r. Na przestrzeni lat formowały się jej agendy. Biblioteka obejmuje trzy placówki biblioteczne: Wypożyczalnię dla dorosłych, Bibliotekę dla dzieci i młodzieży im. Stasia i Nel
z siedzibą w budynku przy ul. Wojska Polskiego 23 oraz Filię nr 1 przy ul. Płockiej 2a. Biblioteka gromadzi, opracowuje, przechowuje i ochrania materiały biblioteczne. Obsługuje użytkowników, przede wszystkim poprzez udostępnianie zbiorów bibliotecznych oraz od lat prowadzi działalność kulturalną, informacyjną. Biblioteka organizuje spotkania warsztatowe z ekspertami, zajęcia edukacyjne oraz cykliczne wydarzenia kulturalne z przeznaczeniem dla dzieci, młodzieży, osób dorosłych, seniorów oraz osób z niepełnosprawnościami. Od wielu lat stawia na pozyskiwanie i przygotowanie społeczeństwa do aktywnego uczestnictwa w kulturze, stawia na rozwój i szeroką promocję kultury. Biblioteka jest od lat partnerem podczas organizowania wielu imprez odbywających się na terenie miasta Gostynina.

Godziny wydarzenia

16.00 - 8.00

Plan wydarzeń

Podczas X Nocy Bibliotek 2024 w Gostyninie, nasza biblioteki stała się miejscem pełnym literackiej i artystycznej podróży przepełnionym magią, teatrem, poezją i prozą. Program Nocy Bibliotek przygotowany przez każdą z naszych agend bibliotecznych tj. Biblioteki dla dzieci i młodzieży im. Stasia i Nel, Wypożyczalni dla dorosłych oraz Filii nr 1 obejmował odbiorców z każdej grupy wiekowej.
Program zawierał:
- Teatralne Wariacje – dla najmłodszych mieszkańców.
- Literackie interakcje - przeznaczone dla wszystkich osób bez granic wiekowych.
- Nocowanie dla wytrwałych - dla młodzieży w wieku od 10 do 16 lat.
Pierwszym przystankiem naszej literackiej podróży były Teatralne Wariacje z Teatr Form Wielu. Bracia Jarzyńscy odegrali spektakl "Legenda Wisłą płynąca", którego przebieg nie byłby taki sam, gdyby nie interakcja z publicznością Aktorzy dostarczyli odbiorcom wiele radości, śmiechu
a przede wszystkim pouczający morał. Następnie przeprowadzili warsztaty oraz opowiedzieli o różnych rodzajach lalek teatralnych.
Dzieci poprzez osobiste uczestniczenie w warsztatach i odgrywanie głównych ról weszły w wyjątkową rzeczywistość, w której wszystko może się zdarzyć, a jako odtwórcy ról miały okazję realizować swoje marzenia, by stać się kimś innym. Wprowadzenie dzieci w świat sztuki poprzez zabawy teatralne przynosi wiele korzyści , rozwija wyobraźnię, doskonali mowę, sprzyja umuzykalnieniu, rozwija płynność ruchów oraz zwiększa poczucie własnej wartości. Spektakl i teatr okazał się wspaniałą okazją do dobrej zabawy, dającej wiele satysfakcji. Udział dzieci w odtwarzaniu treści spektaklu poprowadziło uczestników do lepszego zapamiętywania, koncentrowania uwagi, kulturze mówienia i zachowania się.
Zabawy w teatr wywierają duży wpływ na postawy moralne dzieci, wyostrzają zmysł obserwacji, kształtują osobowość i rozładowują nagromadzone emocje.
Kolejnym punktem, który zrealizowaliśmy podczas X Nocy Bibliotek w Gostyninie, było przeprowadzenie talk-show z udziałem dwóch ciekawych person, którymi byli, Booktuberka Doktor Book oraz gostyninianin - autor książek Igor Adamczyk.
Pierwszą rozmówczynią w "Literackich Interakcjach" była Doktor Book. Recenzentka literatury opowiedziała nam: Jak łączy swoje życie zawodowe wraz z miłością do książek? Ile czasu zajmuje jej przygotowanie materiału, który finalnie publikuje w swoich mediach społecznościowych oraz o Ilości książek, które czyta z wielkim zapałem.
Jako drugi, na kanapie dla gości zasiadł Igor Adamczyk. Gostyninianin, który w tym roku wydał swoją drugą książkę, krótko przedstawił w jakich okolicznościach i warunkach powstawało jego ostatnie dzieło - "Żerowisko". Nasz gość nakreślił kierunek, który zamierza obrać w przyszłości, pisząc następne dzieła oraz odpowiedział na pytania zadane przez publiczność.
Po zakończeniu talk-show, wszyscy zgromadzeni mogli porozmawiać osobiście z naszymi gośćmi, zrobić zdjęcie oraz zakupić książki Igora wraz z autografem.
Kulminacyjnym wydarzeniem kończącym X Noc Bibliotek w Gostyninie było „Nocowanie dla wytrwałych”.
Nocowanie rozpoczęło się pokazaniem własnych umiejętności muzycznych poprzez karaoke. Był to świetny sposób na zabawkę i rozrywkę a przede wszystkim pokazanie przez uczestników swoich ukrytych talentów i nabrania pewności siebie.
Po wyczerpującym maratonie śpiewania, był czas na posiłek – pizza zawsze świetnie się sprawdza przy takich okazjach.
Następnie uczestnicy wykazali swoją twórczość poprzez rysowanie plakatu informacyjnego o Nocy Bibliotek. Plansza zapełniła się barwnymi napisami i postaciami literackimi.
Ta Noc nie mogła zakończyć się bez wspólnego czytania. Tworząc krąg, zakładając latarki czołowe wspólnie przekazując po kolei książkę, przeczytaliśmy wesołe i trudne wierszyki, ćwicząc przy tym mowę, bowiem „Wierszyki łamiące języki” wymagają naprawdę językowego mistrzostwa.
Po trudnej literaturze przyszedł czas na gry planszowe, wyobraźnia i kreatywność uczestników nie miały granic. Wspólne gry wymagały wyjątkowego ćwiczenia spostrzegawczości, poza tym uczyły zachowania norm społecznych oraz zasad zachowania się w grupie.
Po wyczerpujących punktach wieczoru przyszedł czas na odpoczynek w formie wyświetlenia familijnego filmu pt ”Mój brat ściga dinozaury” – to piękna, ujmująca opowieść o rodzinie, miłości  i przyjaźni, ale też o niepełnosprawności z nutką humoru i morałem. Familijna, ciepła komedia, otrzymała liczne nagrody na młodzieżowych festiwalach. 

Kiedy na dworze nastał świt i nastąpiła pobudka. Naszych uczestników czekała kolejna propozycja literacka – „ Kuchenne rewolucje literackie”. - wykonywanie kanapek do wzorów z książki.

Typ biblioteki
Dane podstawowe
  • Miejscowość

    Gostynin

  • Kod pocztowy

    09-500

  • Adres

    18 Stycznia 2

  • Strona

    https://mbpgostynin.naszabiblioteka.com/

Podziel się
Relacja

https://www.facebook.com/reel/1045527357302845
https://www.facebook.com/reel/1255358045600502
https://www.facebook.com/reel/1616379485896472
https://www.facebook.com/reel/965552425599278