Godziny wydarzenia
15.30-20.00
Oddział Dziecięco-Młodzieżowy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu to miejsce, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie. Bogata oferta warsztatów artystycznych dla dzieci i młodzieży oraz dorosłych, zajęcia dla szkół i przedszkoli, Dyskusyjny Klub Książki oraz okazały księgozbiór dla młodzieży, dzieci i dorosłych sprawia, iż zarówno młodsi jak i starsi użytkownicy biblioteki znajdą u nas coś dla siebie. Oddział Dziecięco-Młodzieżowy angażuje się w wiele wydarzeń, imprezy plenerowe, tworzy także gry terenowe oraz inne ciekawe formy, których zadaniem jest rozbudzenie pasji do czytania i książek.
15.30-20.00
ODDZIAŁ DZIECIĘCO-MŁODZIEŻOWY
X Noc Bibliotek
„Moc bibliotek” - piątek 11.10
- 15.30-18.30 - „Biblioteka w Dalekiej Galaktyce…”- interaktywna gra terenowa dla dzieci od 5 roku życia z rodzicami lub samodzielnie. Zostań bibliotecznym Jedi, rozwiązuj zagadki, wykonuj zadania, stwórz swojego droida i baw się dobrze w naszej Bibliotecznej Galaktyce.
- 18.30-20.00 – projekcja filmu dla chętnych.
- 17.00-20.00 - dla wszystkich jesieniarzy i jesieniarek w ramach Nocy Bibliotek: „Jesieniarska wymianka” – zapraszamy na jesieniarską wymiankę! Przynieś swoje niechciane już książki, magazyny, płyty, gry, szaliki, herbaty, kubki, rękawiczki, czapki, biżuterię, rzeczy handmade i własną twórczość (oczywiście niezniszczoną) i wymień się z innymi. Spędź miły czas w doborowym towarzystwie przy herbatce i kawie.
Wstęp wolny
Miejsce: Oddział Dziecięco-Młodzieżowy
Opole
45-040
plac Kopernika 10
https://www.facebook.com/oddzialdzieciecomlodziezowymbpopole/
Noc Bibliotek 2024 – Moc Bibliotek
Tegoroczne hasło Nocy bibliotek zainspirowało nas do stworzenia gry terenowej w oparciu o całą serię Star Wars. Stworzyliśmy w naszej bibliotece interaktywną grę terenową „Biblioteka w dalekiej galaktyce…” dla dzieci od 5 roku życia wraz z rodzicami lub samodzielnie. Dzieci mogły wcielić się z bibliotecznych Jedi, po odebraniu karty gry w postaci rozkładanej książeczki, dzieci musiały odnaleźć poszczególne planety rozmieszczone po całej bibliotece, rozwiązać zagadki lub wykonać zadania i odnaleźć odpowiednia nalepkę. Planety były pięcioma specjalnie przygotowanymi lokacjami pomiędzy pomieszczeniami i regałami.
1. Targowisko Tatooine – na miejscu można było znaleźć nienadmuchane podłużne balony i wydrukowane z papieru opaski imitujące „technologię miecza świetlnego”. Dzieci miały za zadanie stworzyć swój własny miecz świetlny oraz droida z kartonów i przygotowanych elementów.
2. Naboo – na stoisku znaleźć można było ukryte karteczki z zadaniami nawiązujące co serii Star Wars. Uczestnicy musieli rozwiązać wszystkie zadania, aby zdobyć kolejną naklejkę u naszego Yody, który siedział za ladą biblioteczną.
3. Archiwa Jedi – w tej strefie uczestnicy zapoznają się z książkami zawierającymi opisy planet i fauny z uniwersum Star Wars. Na odwrocie karty gry uczestnicy mieli wydrukowaną pustą mapę galaktyki, którą musieli uzupełnić naklejając poszczególne planety ze świata Star Wars w odpowiednie miejsca.
4. Mustafarskie Kopalnie – uczestnicy mieli za zadanie przebrnąć przez „lawę” stworzoną z czerwonych tkanin i papieru. W tym celu skakali po rozłożonych poduszkach. Ich zadaniem było uratować odpowiednią książkę, która znajdowała się na końcu drogi.
5. Bagna Dagobah – sala imitowała bagna. Między regałami umieściliśmy pnącza i liany oraz tunel dla dzieci. Zadanie polegało na przejściu przez tunel oraz uratowaniu zatopionego statku X-Wing.
6. Gwiazda Śmierci – przygotowana w specjalnie zaciemnionym pomieszczeniu lokacja, w której dzieci mogły zagrać w bingo. Podczas gry nie losowaliśmy numerów, a wizerunki postaci z Gwiezdnych Wojen, które dzieci musiały wykreślać na swoich kartach bingo.
Nagrodą za przejście całej gry były przypinki z super droidami BB-8 oraz R2-D2, a także naklejka baby Yody. Dla chętnych uczestników na koniec Nocy Bibliotek przewidziana była projekcja filmu: „Mój brat ściga dinozaury”.
Dodatkowo w trakcie trwania wydarzenia na parterze odbywała się jesienna wymianka. Do nazwy wydarzenia wykorzystano popularne wśród młodzieży słowo „jesieniara”, co miało na celu zainteresować tę grupę wydarzeniem. Idea piątkowego spotkania zakładała promocję ekologii i recyklingu – chętne osoby mogły przynieść ozdoby, ubrania, książki oraz twórczość artystyczną w jesiennym klimacie; w zamian mogły zabrać rzeczy, które przyniósł ktoś inny. Oprócz tego, każdy mógł napić się kawy i herbaty oraz poczytać książkę przy muzyce z popularnego serialu Twin Peaks.