Godziny wydarzenia
16.00 - 19.00
Miejska Biblioteka Publiczna im. Marii Nogajowej w Czeladzi jest samorządową instytucją kultury w ramach której działają: Biblioteka Główna oraz 3 filie. Głównym przedmiotem jej działalności jest zaspokajanie potrzeb czytelniczych edukacyjnych, kulturalnych i rozrywkowych wszystkich potencjalnych użytkowników od najmłodszych do seniorów.
Oprócz bogatej oferty czasopism i książek w formie tradycyjnej biblioteka oferuje zbiory specjalne, wśród nich audiobooki, e-booki i książki mówione, gry planszowe. Posiada też bogatą ofertę komiksów dla dzieci i dorosłych.
W ramach popularyzacji czytelnictwa wśród najmłodszych biblioteka od lat współpracuje ze szkołami i przedszkolami z terenu Czeladzi. Organizuje spotkania w przedszkolach (m.in. akcje Cała Polska Czyta Dzieciom, Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania), zaprasza dzieci szkolne i przedszkolne na lekcje biblioteczne i zajęcia literacko-plastyczne. Raz w miesiącu odbywają się też spotkania literacko-plastyczne "Kartka, kredki i skarpetki" oraz "Legalne brudzenie", a podczas ferii zimowych i wakacji - cykle warsztatów plastycznych.
Osobom dorosłym oprócz dostępu do zbiorów MBP w Czeladzi oferuje możliwość udziału w spotkaniach z ciekawymi ludźmi oraz poszerzenia swoich zainteresowań. Od lat organizowane są spotkania turystyczno-krajoznawcze, wystawy malarstwa i fotografii bądź rękodzieła.
W swych działaniach biblioteka nie zapomina również o seniorach. MBP w Czeladzi współpracuje z Uniwersytetem Trzeciego Wieku i organizuje kursy komputerowe dla seniorów. W bibliotece odbywają się też warsztaty Czeladzkiego Koła Gospodyń Miejskich, Spotkania z planszówką dla seniora oraz warsztaty rękodzieła Pracownia Kreatywności.
Jedna z filii, pełniąca funkcję Mediateki, umożliwia korzystanie ze stanowiska gamingowego, okularów VR. Została także wyposażona w interaktywny telewizor, magiczny dywan. Z myślą o osobach z niepełnosprawnościami zainstalowano stanowisko komputerowe z kontrastową klawiaturą i myszką typu mouse pad.
Tradycją stał się też udział biblioteki w akcjach promujących czytelnictwo o zasięgu lokalnym i ogólnopolskim (Narodowe Czytanie, Noc Bibliotek, Tydzień Bibliotek).
Wszystkie te formy działalności spotykają się z dużym zainteresowaniem wszystkich grup czytelników.
16.00 - 19.00
1. Powitanie gości przez Dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej w Czeladzi Krzysztofa Kobiałkę.
2. Wręczenie nagród dla najaktywniejszych czytelników roku 2024 przez Dyrektora MBP i Zastępcę Burmistrza Czeladzi Andrzeja Mentla.
3. Przemówienie Zastępcy Burmistrza.
4. Recital gitarowy Lucyny Gawlik.
5. Warsztaty plastyczne dla dzieci.
6. Dla chętnych - wizyta w Naukobusie pełnym eksperymentów.
7. Poczęstunek dla gości.
8. Zakończenie Nocy Bibliotek.
Czeladź
41-250
1 Maja 27
https://mbp.czeladz.pl/
W sobotę 12 października w Bibliotece Głównej czeladzkiej książnicy odbyła się X Ogólnopolska Noc Bibliotek, obchodzona w tym roku pod hasłem Moc bibliotek.
Uroczystość rozpoczęła się od powitania dyrektora Biblioteki Krzysztofa Kobiałki. W swym przemówieniu scharakteryzował, na czym polega moc bibliotek i podkreślił znaczenie czytelnictwa w życiu człowieka. Następnie, wraz z zastępcą burmistrza Andrzejem Mentlem, wręczył dyplomy i nagrody książkowe najbardziej aktywnym czytelnikom naszej biblioteki. Nagrody wręczono w dwóch kategoriach wiekowych, a laureaci otrzymali dyplomy oraz książki. Był to moment pełen radości i dumy zarówno dla nagrodzonych, jak i ich rodzin. Burmistrz pogratulował wszystkim wyróżnionym i podzielił się swoimi refleksjami na temat czytania i czytelnictwa w Czeladzi.
Kolejnym punktem programu był recital gitarowy w wykonaniu Lucyny Gawlik. Artystka zaprezentowała zarówno instrumentalne utwory gitarowe, jak i poezję śpiewaną, co stworzyło wyjątkową atmosferę i zachwyciło zgromadzoną publiczność.
Dla najmłodszych uczestników przygotowano warsztaty plastyczne, podczas których dzieci mogły rozwijać swoje talenty artystyczne. Pod okiem rodziców i bibliotekarek tworzyły kolorowe maski superbohaterów, które później mogły zabrać do domu jako pamiątkę z tego wyjątkowego wieczoru.
Jednym z najbardziej ekscytujących punktów programu była wizyta w Naukobusie, gdzie uczestnicy mieli okazję wziąć udział w eksperymentach ze światłem. Dzięki interaktywnym pokazom i doświadczeniom dzieci mogły zgłębić tajniki nauki w przystępny i zabawny sposób.
Cała Noc Bibliotek była pełna niezapomnianych wrażeń i z pewnością na długo pozostanie w pamięci wszystkich uczestników.