Godziny wydarzenia
16.00 - 21.00
Izerka to "Trzecie miejsce" w naszej lokalnej społeczności, oprócz zadań statutowych wykonujemy kreatywnie zadania, które mają przyciągnąć jak największą ilość czytelników, w tym tych "opornych", którzy nie czytają.
Mamy "Kącik Malucha", "Kącik Gier i Komiksów", organizujemy Noc Bibliotek już po raz 9, Tydzień Czytania, Narodowe Czytanie, spotkania autorskie ... można wymienić tak ... długo, gdyż pracują same "pasjoantki" bibliotekarki.
16.00 - 21.00
Izerskie spotkania z literaturą
Chętnie przyjmiemy nowości wydawnicze dla dzieci i dorosłych w tym w języku ukraińskim.
Świeradów-Zdrój
59-850
Marii Skłodowskiej-Curie 2
https://mbpswieradow.org.pl/
Tę wyjątkową X Noc Bibliotek 11.X.2024 pod hasłem „Moc Bibliotek” obchodziła Izerka w sposób twórczy i kreatywny. Scenografię utworzyły plakaty od Organizatora, 100 zakładek, rozłożonych w różnych częściach Izerki, a przede wszystkim spotkanie z pisarką Dorota Pająk – Pudą, która pisze powieści historyczne i pragnie nas czytelników rozsmakować historią, gdyż jest niezwykle ważna..
11 października od godz. 17.00 trwała Noc Bibliotek, która udowodniła iż biblioteki mają Moc – zaufanie, różnorodność zasobów czytania, a przede wszystkim ludzi. Dorota Pająk – Puda niezwykle kontaktowa osoba, świetnie dogadywała się z gośćmi, odpowiadała na liczne pytania, wśród których była jej fanka z Jeleniej Góry.
Teresa Fierkowicz odczytała wiersz Małgorzaty Strzałkowskiej, autorki mądrych książek dla dzieci o Mocy bibliotek, czytany w całej Polsce inaugurując Noc Bibliotek, wybraliśmy wspólnie książkę Nocy Bibliotek, została co nas specjalnie nie dziwi książka Joanny Kuciel – Frydryszak „Chłopki” – opowieść o naszych babkach.
Mapa Nocy Bibliotek została wypełniona przez uczestników twierdząc m.in. że biblioteki są inspiracją, kreatywne, że mogą poznawać cały świat, bezpłatny dostęp do książek i wiele innych pozytywnych opinii.
Oczywiście Dorota Pająk -Puda autorka 6 powieści podpisywała swoje książki, jedną przekazała tj. „Złota Królowa. Elżbieta Łokietkówna” na licytację w Finał WOŚP – styczeń 2025 oraz cały komplet dla czytelników Izerki.
Nie zabrakło dodatkowych jagiellońskich akcentów, a postarała się o to Izabela Janiak z Pracowni Piernikowej od kilku lat z nami – Izerką współtworząca Noc Bibliotek. Był wykład o piernikach czyli cieście z miodem i pieprzem na dworze Jagiellonów. Kuchnia tych czasów była niezwykle bogata, gdyż wiązała się z prestiżem władzy monarszej w Europie i przede wszystkim miała wywrzeć wrażenie na zagranicznych gościach. Tradycyjne ozdabianie pierników sprawia radość i nieważne czy to dzieci czy dorośli. Wszyscy się uśmiechają, próbują smaku, słowem świetnie się bawię. Zapach piernikowy jeszcze długo się roznosił po Izerce, kiedy wszyscy wyszli, niektórzy z książkami autorki, piernikami prze siebie udekorowanymi i przewieszkami „Nocy Bibliotek”, zakładkami …
Za rok Noc Bibliotek która już tradycyjnie należy do imprez pełnych „Mocy”, ponadto uczestnicy wykazali się dobrym sercem wybierając książkę z półki „PoMOC”, mogli wpłacić darowiznę na wybraną placówkę poszkodowaną w powodzi. Akcja „PoMOC” trwa w Izerce ... książki są bardzo ciekawe, aby je zabrać i dowolny datek wpłacić.
W sobotę odbyła się ranna projekcja filmu Nocy Biblioteka dla dzieci i ich rodziców.