Nasza historia w Nocy Bibliotek
2023
Informacje o bibliotece

Miejska Biblioteka Publiczna w Białej Podlaskiej działając na podstawie ustawy o bibliotekach, statutu nadanego przez organizatora oraz porozumienia zawartego pomiędzy Zarządem Miasta Biała Podlaska a Zarządem Powiatu Bialskiego, jest główną biblioteką publiczną miasta i powiatu. Prowadzi działalność służącą zaspokajaniu potrzeb oświatowych, kulturalnych, informacyjnych i samokształceniowych społeczności miasta i powiatu oraz uczestniczy w upowszechnianiu wiedzy i kultury. Zgodnie z formułą biblioteki publicznej, realizuje zadania w zakresie zaspokajania potrzeb czytelniczych i informacyjnych różnych grup wiekowych i zawodowych. Gromadzi , opracowuje i udostępnia zbiory biblioteczne z różnych dziedzin wiedzy. W ramach działalności informacyjnej umożliwia dostęp do wszelkich zasobów informacyjnych. Jest skarbnicą wiedzy o regionie południowo-wschodniego Podlasia. Prowadzi własną działalność wydawniczą, dokumentującą piśmiennictwo regionalne. W ramach edukacji czytelniczej i medialnej promuje czytelnictwo, literaturę, zapoznaje z zasobami i usługami bibliotecznymi. Sprawuje opiekę merytoryczną nad powiatową siecią bibliotek publicznych, udzielając pomocy instrukcyjno-metodycznej i szkoleniowej.

Plan wydarzeń

Noc Bibliotek 11 października 2024 r.
Program:
1. 10:00 Moc miejsca!- Spotkanie Inaugurujące Noc Bibliotek w ramach działania ,, WspólNoty w mojej bibliotece- Dział wiedzy o Regionie MBP
2. 11:00-Otwarcie Escape room ,,Tajemnica zamkniętego pokoju”- Czytelnia MBP.
3. 16:00-17:00 Spotkanie autorskie z Zuzanną Orlińską w Barwnej Multimedialnej Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży. Dział Młodzieżowy Biblioteki Barwnej
4. 17:00-21:00 „Na ratunek Bibliotece profesora Misia”. Gra wielkoformatowa - Dział Dziecięcy Biblioteki Barwnej
5. 17:00-20:45 Moc wiedzy: warsztaty edukacyjne Multicentrum
- 17:00-17:45 Niesamowity świat
- 18:00-19:00 Inteligentne miasto z robotem Photon
- 19:00-20:45 Familijne kino film na Noc Bibliotek ,, Mój brat ściga dinozaury”
6. 17:30-21:00 gra „Poszukiwacze zaginionych SuperMocy”. Dział Młodzieżowy Biblioteki Barwnej
7. 18:00-19:30 Spotkanie autorskie z Alkiem Rogozińskim, Dział Wiedzy o Regionie MBP Biała Podlaska.
8. 19:30-20:00 Koncert muzyczny 2 BRO'S- Dział Udostępniania Zbiorów Biblioteki Głównej.

*10:00-19:00 odwiedzający bibliotekę podczas Nocy Bibliotek będą mogli skorzystać z mega atrakcji jaką jest Fotobudka 360
Od zmierzchu przed budynkiem Biblioteki Głównej będzie wyświetlana prezentacja : Moc tego miejsca!

15.10.2024 r.
1. godzina 18:00 spotkanie z Andrzejem Olichwirukiem, Moc miejsca!-Biała W moich zbiorach. Wydarzenie zwieńczające obchody Nocy Bibliotek zorganizowane jako drugi etap w ramach działania ,,WspólNoty w mojej bibliotece’’. Filia Nr 6 MBP ul: Orzechowa.

Abolicja na zwrot książek (7-11.10.2024 r.) umorzenie kar za oddanie przetrzymanych książek Miejska Biblioteka Publiczna oraz wszystkie agendy podległe prowadzące działalność udostępniania.

Chętnie przyjmiemy do księgozbioru

W miarę możliwości nowości wydawnicze dla każdej grupy wiekowej oraz lektury szkolne.

Typ biblioteki
Dane podstawowe
  • Miejscowość

    Biała Podlaska

  • Kod pocztowy

    21-500

  • Adres

    Warszawska 12A

Relacja

To była niepowtarzalna Noc Bibliotek w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Białej Podlaskiej!
Inauguracja jubileuszowej odsłony imprezy odbyła się w regionaliach Miejskiej Biblioteki Publicznej. W spotkaniu ph. Moc miejsca! uczestniczyła młodzież, dla której przygotowano wirtualny spacer po mieście Biała Podlaska. Spacer był nietypowy bo wybraliśmy się w miejsca, których niejednokrotnie już nie ma na mapie miasta. Goście poznali również ciekawą historię tych miejsc. Uczniowie mogli sprawdzić swoją wiedzę, rozwiązując interaktywny quiz o najważniejszych miejscach, wydarzeniach i ludziach, którzy zapisali się na kartach historii naszego regionu. Dla wszystkich przewidziano przygotowane specjalnie przez biblioteczny dział wydawnictw nagrody w postaci notesu na mocne myśli i nie tylko.
Inauguracja połączona była z otwarciem pokoju zagadek „Tajemnica zamkniętego pokoju”, który został osadzony w klimacie komedii kryminalnych Alka Rogozińskiego naszego gościa specjalnego tej edycji wydarzenia. Escape Room zlokalizowaliśmy w naszej czytelni. Sam Alek przyznał, że okazał się on być nie lada wyzwaniem nawet dla niego samego.
Podczas Nocy Bibliotek odbyły się rewelacyjne spotkania z pisarzami.
Gościnią w Barwnej Multimedialnej Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży była Zuzanna Orlińska. Podczas spotkania z młodymi ludźmi także tymi, którzy są członkami naszego bibliotecznego ,,Księgołapa" pisarka, ilustratorka książek opowiedziała o swojej pracy od tak zwanej podszewki. Dowiedzieliśmy się z jaką pieczołowitą starannością powstają pisane przez nią książki zawierające liczne elementy biograficzne i historyczne. Wiele z pojawiających się w nich postaci ma swoich odpowiedników w przeszłości lub teraźniejszości. Pani Zuzanna opowiedziała nam również jak przychodzi do niej wena i skąd czerpie inspiracje do swoich powieści.
Już naszą tradycją stało się, że bohater książki pisarza- gwiazdy naszej bialskiej odsłony Nocy Bibliotek osobiście zaprasza społeczność na spotkanie autorskie podczas corocznego wydarzenia. Nie inaczej było również w tym roku. Z racji tego, że gwiazdą wieczoru X edycji był Alek Rogoziński twarzą promocji jego spotkania stała się główna bohaterka jednej z serii książek autora sama Róża Krull. Wieczorem w bibliotece odbyło się spotkanie z Alkiem Rogozińskim, twórcą komedii kryminalnych i powieści obyczajowych, które rozeszły się nakładem ponad miliona egzemplarzy. Wprowadził on do biblioteki atmosferę lekkości i humoru prezentując niespełna dwugodzinny swojego rodzaju stand-up z elementami wieczoru autorskiego. Było to rewelacyjne spotkanie! Sala naszych regionaliów była wypełniona po brzegi. Licznie przybyli uczestnicy poznali nie tylko zaplecze pracy autora, ale również mnóstwo wesołych anegdot z jego życia. Poziom endorfin powodowanych śmiechem sięgnął zenitu. Ogromną niespodzianką dla naszych czytelników okazało się spotkanie z panem Pawłem Płaczkiem, blogerem kulinarnym, autorem cyklu książek „Kuchnia wyjątkowych smaków”, który jako zdeklarowany ,,słoik” złożył hołd Warszawie w postaci genialnej książki kulinarnej ,,Warszawa da się zjeść”. Spotkania pachniały jesienną herbatą i pyszną kawą ,,Czar Paryża”, które ufundowała lokalna herbaciarnia ,,Kawa z pianką”.
Gdy na górze biblioteki słychać było salwy śmiechu powodowane kolejną humorystyczną anegdotą Alka Rogozińskiego na dole w wypożyczalni głównej zapanowała nastrojowa atmosfera koncertu utalentowanych muzyków z zespołu 2 Bro’s. Były liczne bisy i oklaski. Takiej muzycznej odsłony działu udostępniania zbiorów czytelnicy biblioteki jeszcze nie widzieli.
W działach dziecięco młodzieżowych do późnych godzin nocnych oferowane były super atrakcje. W bibliotece Barwnej rozgrywały się dwie familijne gry wielkoformatowe: „Na ratunek Bibliotece Profesora Misia” oraz „Zaginione Super Moce”. W Multicentrum zostały przygotowane wyjątkowe warsztaty naukowe pod hasłem „MOC Wiedzy”. Uczestnicy zostali zaproszeni do dwóch fantastycznych pokoi naukowych. W jednym poznawali niezwykły świat przyrody, a w drugim osadzonym w duchu STEM wybrali się z robotami do inteligentnego miasta. Późnym wieczorem starsze dzieci wraz z opiekunami uczestniczyły w pokazie filmu „Mój brat ściga dinozaury”. Podczas filmu degustowano popcorn ufundowany przez Multikino Polska.
Ogromną popularnością cieszyła się fotobudka 360 ustawiona w wypożyczalni głównej biblioteki, gdzie można było nagrać pamiątkowy filmik w otoczeniu książek. Tuż po zmierzchu na placu przed budynkiem biblioteki wyświetlana była prezentacja multimedialna pokazująca moc miejsca jakim jest nasza bialska książnica. Pokaz dotyczył 80- ciu lat naszej bibliotecznej historii. Wszystkie wydarzenia złączyły się klamrą podczas zwieńczającego spotkania z lokalnym kolekcjonerem Andrzejem Olichwirukiem. Spotkanie ph. ,,Moc miejsca!-Biała w moich zbiorach" odbyło się na naszej bibliotecznej szóstce i zgromadziło rzeszę ludzi ciekawych historii naszego miasta. Podczas spotkania można było obejrzeć część arcyciekawych zbiorów Pana Andrzeja.
Niezmiennie Nocy bibliotek towarzyszyła abolicja na zwrot przetrzymanych książek(umorzenie kar za ich nieterminowy zwrot) oraz akcje „Podziel się książkami” i „Zgłoś swoją książkę”.
Ostatnie załączone do relacji zdjęcie pokazuje szczęśliwy zespół tworzący tegoroczną akcję!
Dziękujemy, że możemy z Wami być!
Koordynator Iwona.R