Godziny wydarzenia
3 godziny
Miejska Biblioteka Publiczna w Braniewie rozwija i zaspokaja potrzeby czytelnicze, edukacyjne i kulturalne lokalnej społeczności oraz wspiera rozwój społeczeństwa informacyjnego.
Naszą misję realizujemy poprzez:
• gromadzenie, opracowywanie i udostępnianie zbiorów,
• udostępnianie źródeł informacji z różnych dziedzin wiedzy,
• popularyzację książki i czytelnictwa (organizacja spotkań autorskich, konkursów literackich i plastycznych, warsztatów edukacyjnych, wystaw itp.),
• współdziałanie z instytucjami, szkołami w celu przygotowania młodego pokolenia do twórczego uczestnictwa w kulturze oraz w organizacji spędzania przez dzieci i młodzież czasu wolnego,
• gromadzenie i dokumentowanie wiedzy o mieście i regionie (Cyfrowe Archiwum Tradycji Lokalnej).
Miejska Biblioteka Publiczna w Braniewie to nowoczesna biblioteka na miarę XXI wieku, wpisująca się w przemiany cywilizacyjne i technologiczne, która zachowuje szacunek dla tradycyjnych oczekiwań użytkowników. Biblioteka przyjazna, otwarta dla wszystkich, wygodna do pracy, edukacji i zabawy.
3 godziny
Temat: Magiczne motanki.
Uczestnicy: dzieci w wieku 8-12 lat
Czas trwania: 3 godziny
Przebieg zajęć:
1. Powitanie uczestników. Zabawa integracyjna.
2. Wprowadzenie w temat zajęć. Przedstawienie kim byli Słowianie.
3. Zapoznanie się z literaturą, wspólne odczytywanie fragmentów książek.
4. Teatrzyk Kamishibai.
5. Przechadzanie się korytarzami biblioteki i odszukiwanie ukrytej zagadki
(koperta z hasłami).
6. Prezentacja przedstawiająca historię motanek i ich rodzaje.
7. Wykonanie motanek.
8. Pokaz i indywidualne rozmowy z wykonawcami lalek.
9. Zakończenie akcji. Wręczenie dyplomów.
Książki dla dzieci i młodzieży, detektywistyczne, przygodowe, itd.
Braniewo
14-500
Katedralna 7
https://biblioteka.braniewo.pl/
11 października w naszych murach powitaliśmy odważnych, chętnych do zabawy ochotników w wieku 8-12 lat. Za nami bowiem ogólnopolska Noc Bibliotek przebiegająca pod hasłem „Moc bibliotek”, a tematem przewodnim stały się „Magiczne motanki” czyli słowiańskie lalki.
Trzygodzinne wydarzenie wypełnione było zadaniami, działaniami i upłynęło w miłej, ciepłej atmosferze. Biblioteka stała się przestrzenią do odkrywania tajemnic na przykład odnalezienia ukrytego „skarbu” i zdobycia garści informacji na temat Słowian. Nie zabrakło zabaw literackich, prezentacji książek oraz czytania. Opowiedziana została baśń słowiańska „Leszy- opiekun puszczy”, która stała się inspiracją działań- tworzenia ogniska z kamieni, bibuły i patyków oraz pląsów przy muzyce. Najwięcej emocji wniosły motankowe lalki, które dzieci wykonały samodzielnie ze skrawków materiałów i sznurków. O tradycji słowiańskich lalek uczestnicy dowiedzieli się z prezentacji multimedialnej, która zarazem była podsumowaniem nocnego spotkania.