Godziny wydarzenia
18.00-22.00
Miejska Biblioteka Publiczna w Chrzanowie to prężnie działająca instytucja, zajmująca trwałe miejsce na mapie kulturalnej regionu. Podstawowe zadania, które realizuje to: gromadzenie, opracowanie i udostępnianie zbiorów oraz działalność informacyjna, kulturalno-oświatowa, promocyjna i szkoleniowa. Sieć biblioteczną tworzą: Biblioteka Główna oraz 7 filii na terenie miasta i gminy Chrzanów. Biblioteka sprawuje funkcje biblioteki powiatowej i otacza opieką merytoryczną cztery biblioteki w powiecie chrzanowskim.
Książnica wszechstronnie i kreatywnie wykracza również poza tradycyjne zadania biblioteki. Dąży do bycia nowoczesnym centrum KULTURY, WIEDZY oraz OŚRODKIEM ŻYCIA SPOŁECZNEGO w regionie. Swoją ofertę kieruje do dzieci: ciekawie, zabawnie, poważnie, kreatywnie i twórczo.
Do młodzieży: dając im możliwość współdecydowania, inwencji i aktywności.
Do dorosłych i SENIORÓW: chcących się dokształcać, poszukać inspiracji, dzielić się swoimi pasjami, wymieniać poglądy i konfrontować swoje gusta czytelnicze.
Biblioteka jest dla mieszkańców miejscem szczególnej aktywności lokalnej i regionalnej, miejscem spotkań i które pozwala czerpać przyjemności z aktywnego udziału w życiu kulturalnym miasta i regionu.
18.00-22.00
Filia w Pogorzycach:
9.10, godz. 15:00 / Literackie show w bibliotece / Spotkanie autorskie z Panem Poetą - autorem ptasiej serii książek edukacyjnych dla dzieci
Filia w Luszowicach:
10.10, godz. 15:00 / Wieczór z poezją / spotkanie dzieci z bajkopisarką - Panią Jesienią
Filia w Płazie:
11.10, godz. 17.00 / Słowiańska drzemie w nas moc
Filia os. Południe:
11.10, godz. 18:00 / II zlot czarownic
Biblioteka Główna:
11.10, godz. 18:00 / Harry i czary / zajęcia dla dzieci na podstawie serii książek o młodym czarodzieju autorstwa J.K. Rowling
11.10, godz. 18:00 / Pozytywne dobry wieczór Państwu / promocja tomiku poezji "Pozytywki" autorstwa Katarzyny Miarczyńskiej-Kłeczek. Oprawa muzyczna: Agata Rymarowicz
11.10, godz. 20:00 / Literacki meeting. Moje must read / zabawa literacka - głośne czytanie fragmentów ostatnio przeczytanych i ulubionych książek
Chrzanów
32-500
Władysława Broniewskiego 10C
http://mbp.chrzanow.pl/
pełna relacja i zdjęcia na naszej stronie www --> https://www.mbp.chrzanow.pl/2024/10/noc-bibliotek-2024-relacja/
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------film z Nocy Bibliotek --> https://youtu.be/Y6UZGG57aps
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Moc atrakcji - Moc Bibliotek - Noc Bibliotek!
Noc Bibliotek to wyjątkowa, ogólnopolska akcja, której celem jest promowanie czytelnictwa oraz pokazanie, że biblioteki to nie tylko miejsca pełne książek, ale prawdziwe centra kultury, otwarte na każdego. To wydarzenie jednoczy placówki w całym kraju, a jego szczególny klimat tworzy nocna pora, kiedy biblioteki otwierają swoje drzwi po zmroku. I tak też było w naszej Bibliotece i jej Filiach!
Nasza Biblioteka, jak co roku, włączyła się w tę inspirującą inicjatywę, oferując szeroki wachlarz atrakcji dla odwiedzających w różnym wieku. Wspólnie stworzyliśmy magiczny wieczór, pełen wyjątkowych aktywności, które pozwoliły gościom doświadczyć mocy literatury, sztuki i wspólnego obcowania z kulturą. Tegoroczny temat, „Moc Bibliotek”, doskonale odzwierciedlił, jak wiele siły kryje się w tej instytucji – zarówno w dostępie do wiedzy, jak i w budowaniu wspólnoty.
9.10.2024 | SPOTKANIE Z PANEM POETĄ
W Filii w Pogorzycach balony fruwały pod sufitem, pacynki mówiły ludzkim głosem a dzieci przebierały się w niezwykłe bajkowe stroje! Noc Bibliotek rozpoczęliśmy Literackim SHOW, czyli spotkaniem z Panem Poetą i jego książkami. Podczas spotkania poznaliśmy zabawne perypetie skrzydlatych bohaterów książek tworzących Ptasią serię: “Kura, co tyła na diecie”, “Kaczka, co przebrała miarkę”, “Paw, co ogon miał z przyjaźni”. Był to czas twórczych zajęć plastycznych, podczas których wykonaliśmy jesienne wianki oraz gry i zabawy czytelnicze.
10.10.2024 | SPOTKANIE Z BAJKOPISARKĄ
Nie lada atrakcję przygotowała dla dzieci z zerówki Filia w Luszowicach. Maluchy spotkały się z bajkopisarką – Bogusławą Chwierut. Bogusława Chwierut jest znaną i cenioną poetką oraz prozatorką. Jej wiersze zostały przetłumaczone na kilka języków. Znalazły się w antologiach polskich i zagranicznych. Pisarka fascynuje się również fotografią. W kręgu jej zainteresowań pozostaje także twórczość adresowana do dzieci. Podczas spotkania poetka zaprezentowała kilka utworów. Rozmawiała z dziećmi na temat jesieni.
11.10.2024 | ZLOT CZAROWNIC
Filia os. Południe po raz kolejny gościła u siebie młode czarownice i czarodziejów, którzy przybyli na II Zlot Czarownic, by zgłębiać tajemnice magii. Tym razem młodzi adepci sztuki tajemnej musieli wykazać się nie lada sprytem, przebiegłością i bystrością umysłu, aby zaliczyć wszystkie zadania testu. Wszyscy uczestnicy śpiewająco zaliczyli test, wykazując się przy tym niezwykłymi umiejętnościami i poczuciem humoru.
11.10.2024 | POZYTYWNE DOBRY WIECZÓR PAŃSTWU
“Z czym kojarzy się Państwu słowo POZYTYWKA?”
To pytanie otworzyło wyjątkowe spotkanie autorskie oraz promocję tomiku „Pozytywki” autorstwa Katarzyny Miarczyńskiej-Kłeczek.
Stworzyliśmy trzy strefy, każdą odpowiadającą innemu skojarzeniu. Była to przestrzeń MUZYKI, przywołująca na myśl delikatne dźwięki mechanicznego instrumentu, strefa CZŁOWIEKA – dedykowana osobom o pogodnym usposobieniu, empatycznym, oraz strefa OBRAZU, zachęcająca do wizualizacji pozytywnych skojarzeń. Stoliki były odpowiednio oznaczone, a uczestnicy mogli usiąść tam, gdzie najbardziej czuli się związani z danym znaczeniem słowa POZYTYWKA. Goście zostali zaproszeni do pozostania w wybranych strefach, jednak mieli także możliwość swobodnej zmiany miejsca, co miało na celu zapewnienie maksymalnego komfortu podczas spotkania.
Następnie odbyło się już spotkanie i rozmowa z Kasią. Pełna ciepła i spokoju, przyciągała uwagę swoją refleksją na temat świata, który w jej poezji jawi się jako przestrzeń łagodna, wolna od ostrych kantów. Podobnie jak wygładzone przez nurt rzeki otoczaki. W swojej twórczości unika brutalności codzienności, choć nie ignoruje jej istnienia. Autorka podzieliła się z publicznością przemyśleniami o swojej poezji, przyznając, że sama czuje się takim otoczakiem, chroniąc się tarczą czułości przed trudami życia, bólem i nieszczęściami, a także niepokojami związanymi z sytuacją na świecie.
Spotkanie, prowadzone przez Olgę Nowicką, miało charakter otwartej rozmowy, podczas której goście zadawali pytania, dzielili się refleksjami i emocjami, jakie wzbudziła w nich ta poezja. Całość przebiegała w ciepłej, przyjaznej atmosferze, sprzyjającej wymianie myśli i pogłębionej refleksji nad codziennym życiem i jego pozytywnymi aspektami, które autorka tak pięknie uchwyciła w swoim tomiku.
Podczas spotkania towarzyszył nam cudny śpiew Agaty Rymarowicz.
Spotkanie zakończyło się podpisywaniem książek i rozmowami z autorką w nieco bardziej kameralnych, prywatnych rozmowach.
11.10.2024 | SZKOŁA MAGII I CZARODZIEJSTWA
W mrocznym królestwie książek Oddziału dla dzieci, gdzie słowa tkały rzeczywistość, odbyła się niezwykła podróż w nieznane. Młodzi adepci magii, wyposażeni w bilety na ekspres do Szkoły Magii i Czarodziejstwa, z niecierpliwością oczekiwali na moment, gdy peron 9 i 3/4 pochłonie ich w niezbadany świat przygód. Po dotarciu do szkoły, nowi uczniowie stanęli przed Tiarą Przydziału, która szepcząc starożytnymi zaklęciami, przydzieliła ich do jednego z czterech domów. Gryffindor, dom odważnych i szlachetnych, przyjął tych, którzy nie bali się wyzwań i zawsze stawali po stronie słabych. Slytherin stał się domem dla ambitnych i sprytnych uczniów, którzy dążyli do sukcesu i nie bali się rywalizacji. Ravenclaw z kolei przyjął tych, którzy wyróżniali się inteligencją i ciekawością świata. Natomiast Hufflepuff stał się domem dla lojalnych i pracowitych uczniów, którzy zawsze mogli na siebie liczyć.
Jednym z najbardziej ekscytujących wydarzeń był Turniej Trójmagiczny. Młodzi czarodzieje zmierzyli się w nim z trzema niebezpiecznymi zadaniami. Pierwszym było walka ze smokami, podczas której wykazali się niezwykłą odwagą, zastosowali sprytne taktyki, wykorzystali swoją wiedzę o stworzeniach magicznych i wspierali się nawzajem. Następnie przyszła pora na zgłębianie tajemnic eliksirów i składników magicznych. Czarodzieje z Ravenclaw błysnęli tu swoją wiedzą, magowie ze Slytherinu starali się znaleźć skróty, przedstawiciele Gryffindoru byli gotowi na każde ryzyko, a uczniowie z Hufflepuff cierpliwie studiowali etykiety. Ostatnim zadaniem było poszukiwanie ukrytych ksiąg magicznych.
Po emocjach związanych z turniejem, nadszedł czas na ucztę, podczas której uczniowie mogli odpocząć i nabrać sił. Przy stole Gryffindoru głośno rozmawiało się o swoich przygodach, przy stole Slytherinu dyskutowano o przyszłych planach, czarodzieje zasiadający przy stole Ravenclaw dzielili się nowymi odkryciami, a stół Hufflepuff cieszył się towarzystwem przyjaciół.
Na zakończenie odbyła się uroczysta ceremonia wręczenia certyfikatów. Każdy młody czarodziej otrzymał pamiątkę potwierdzającą ukończenie nauki w Szkole Magii i Czarodziejstwa.
11.10.2024 | SŁOWIAŃSKIE TRADYCJE
Noc Bibliotek w Filii w Płazie upłynęła pod znakiem słowiańskich tradycji. Uczestnicy mieli okazję wziąć udział w bibliotecznej grze, gdzie słowiańskie runy wskazywały drogę, a pradawne bóstwa wyznaczały kolejne zadania. Po krótkiej przerwie na regenerujący posiłek, przyszła pora na zabawy ruchowe, które dostarczyły mnóstwo radości. Finałem wieczoru było wspólne tworzenie lalek motanek, czyli żadanic – magicznych lalek, które spełniają życzenia swoich twórców. Kto wie, może komuś z uczestników marzenie się spełni?
11.10.2024 | LITERACKI MEETING / MOJE MUST READ
W późnych godzinach wieczornych, kiedy Biblioteka zwykle już śpi. W przytulnej atmosferze przy filiżankach ciepłej herbatki z pomarańczą i kardamonem… odbył się wyjątkowy Literacki Meeting, podczas którego uczestnicy mieli okazję podzielić się swoimi literackimi odkryciami i opowiedzieć o książkach, które wywarły na nich szczególne wrażenie.
W trakcie spotkania każdy z obecnych mógł opowiedzieć o lekturze, która go zachwyciła, zainspirowała lub skłoniła do głębszych przemyśleń.
Oczywiście, wszystko wg ustalonych zasad – żeby nie było wątpliwości ;p
1. Jesteśmy tutaj wszyscy na równych czytelniczych prawach.
2. Dobrowolni, aktywni uczestnicy zasiadają w czytelniczym kręgu, a obserwatorzy z przyjemnością mogą oddać się słuchaniu poza kręgiem.
3. Każdy, kto chce zabrać głos na meetingu sygnalizuje to podniesieniem ręki.
4. Głosu udzielają prowadzący spotkanie – w kolejności zgłaszania się, jak również pilnują czasu i dyscypliny naszego meetingu.
5. Kolejny miłośnik przedstawia się z imienia i dokańcza zdanie „MOC BIBLIOTEK to…”
6. Następnie w kilku słowach przedstawia swój wybór – czyli książkę, o której mówi kilka słów, następnie czyta krótki fragment, swoją wypowiedź może również krótko podsumować.
7. Wszelkie zasłyszane na meetingu sprawy i zdarzenia związane z literaturą można, a wręcz należy przekazywać osobom trzecim.
8. Wszyscy obecni na meeetingu są zobowiązani do rozpowszechniania miłości do książek, dzielenia się swoimi odczuciami i nawoływania do dyskusji o literaturze w myśl klubowego hasła DKK, że ROZMOWA JEST PRZEDŁUŻENIEM PRZYJEMNOŚCI CZYTANIA.
Po prezentacji książek, był czas na dyskusję, na temat przedstawionych propozycji. Pojawiły się także refleksje na temat tego, jak różne książki mogą wpływać na nasze życie, rozwijać wyobraźnię, a czasem nawet zmieniać sposób patrzenia na świat. Uczestnicy zgodnie podkreślali, że literatura nie tylko dostarcza rozrywki, ale przede wszystkim pozwala lepiej zrozumieć siebie i innych.