Nasza historia w Nocy Bibliotek
2023
Informacje o bibliotece

Obecnie w siedzibie Biblioteki o powierzchni 1728 m kw. mieszczą się na parterze: Wypożyczalnia dla dzieci, Wypożyczalnia dla dorosłych. Klimatyzowane piętro to Czytelnia dla dorosłych, która liczy 80 miejsc, Sala Konferencyjna i Punkt Informatyczny. Biblioteka jest przyjazna dla osób niepełnosprawnych. Posiada podjazd i sanitariaty przystosowane dla ich potrzeb. Miejska Biblioteka Publiczna w Radomsku posiada cztery filie na terenie miasta.
Świadczymy następujące usługi dla czytelników:
- udostępniamy zbiory biblioteczne własne, na miejscu w czytelniach oraz wypożyczamy na zewnątrz,
- prowadzimy obsługę informacyjną czytelników w zakresie informacji bibliotecznej, rzeczowej i bibliograficznej,
- udostępniamy bazy komputerowe i na CD-romach m.in. Przewodnik bibliograficzny, Bibliografię zawartości czasopism, Lex-Omega, Komentarze,
- wykonujemy wydruki oraz kopie na nośnikach elektronicznych danych z baz komputerowych i Internetu,
- prowadzimy punkt informacji o Unii Europejskiej,
- sprowadzamy książki z innych bibliotek drogą wypożyczeń międzybibliotecznych,
- umożliwiamy korzystanie z zasobów Internetu w Punkcie Informatycznym,
- świadczymy usługi reprograficzne ze zbiorów własnych i powierzonych,
- wypożyczamy książki mówione,
- organizujemy szkolenia, praktyki dla studentów, lekcje biblioteczne,
- prowadzimy działalność kulturalno-oświatową (wystawy, spotkania, konkursy, wykłady - imprezy okolicznościowe itp.).

Godziny wydarzenia

10-11.10.2024 r.

Plan wydarzeń

10 ATRAKCJI NA 10 WYDANIE NOCY BIBLIOTEK

10.10 (czwartek godz. 17.00 )
1. " Biblioteka to nie tylko książki "- wernisaż wystawy fotografii ( Fundacja Foto Pozytyw )

11.10 ( piątek godz. 10.00-13.00 )
2. " Papier ręcznie czerpany "- warsztaty papiernicze z firmą KALANDER
3. " Era Gutenberga "- warsztaty drukarskie z firmą KALANDER
*( obowiązują zapisy na warsztaty - tel. 44 683-28-16 )

11.10 ( piątek godz. 10.00-13.00)
4. Projekcje filmów dla dzieci

11.10 ( piątek godz. 12.00-14.00)
5. " Bitwa na teksty "- dyktando *( obowiązują zgłoszenia uczestników )

11.10 ( piątek godz. 17.00-19.00)
6. " Jakby to powiedzieć "- spotkanie z Prof. Jerzym Bralczykiem i redaktorem Michałem
Ogórkiem

11.10 ( piątek godz. 19.00-21.00)
7. " Ballady na dwa serca " -koncert - Dominika Żukowska i Andrzej Korycki

11.10 ( piątek 7.00-22.00 )
8. " Książki mają moc "- wystawa książek ze zbiorów biblioteki
9. " Cicho wszędzie, głucho wszędzie..." - książki które nie pozwolą Ci zasnąć- wystawa z serii Wypożycz z wystawy
10. " Podaruj innym radość- uwolnij książkę " ( Przynieś niepotrzebną książkę do biblioteki, zostaw ją, zabierz ze sobą inną książkę)

Chętnie przyjmiemy do księgozbioru

W każdym roku zbiory naszej biblioteki powiększają się nie tylko przez zakup nowości, ale także dzięki hojności darczyńców, za co serdecznie dziękujemy. Jeśli ktoś chce oddać do biblioteki książki, to warto zapoznać się z kilkoma podstawowymi informacjami:
1. Dary przyjmowane są od osób prywatnych, instytucji, stowarzyszeń lub innych darczyńców.
2. Przekazane w darze zbiory muszą być w dobrym stanie fizycznym. Nie przyjmujemy książek brudnych, rozpadających się, poplamionych, z brakującymi stronami itp.
3. Biblioteka zastrzega sobie prawo dokonania selekcji otrzymanych darów.
4. O włączeniu do zbiorów biblioteki i zewidencjonowaniu przyjętych darów decyduje liczba posiadanych przez bibliotekę egzemplarzy oraz ich przydatność z uwagi na profil gromadzenia zbiorów.
5. Dary odrzucone w wyniku selekcji mogą zostać umieszczone na półce „bookcrossingowej”, przekazane do innych bibliotek, organizacji pozarządowych.
6. Biblioteka zastrzega sobie prawo oddania na makulaturę zbiorów przekazanych jako dary, w przypadku kiedy nie zostały włączone do zasobu zbiorów biblioteki i nie znalazły innego zastosowania/odbiorcy.

Typ biblioteki
Dane podstawowe
  • Miejscowość

    Radomsko

  • Kod pocztowy

    97-500

  • Adres

    Narutowicza 4

  • Strona

    http://mbp-radomsko.pl/

Relacja

Noc Bibliotek w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Radomsku przyciągnęła międzypokoleniową grupę mieszkańców miasta i okolic.

Program był bogaty w różnorodne wydarzenia, a atmosfera sprzyjała kreatywności, rozmowom i wspólnemu spędzaniu czasu. To była wyjątkowa Noc Bibliotek, dzięki wsparciu finansowemu Naszego Organizatora i pozyskaniu środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego na zadanie pod nazwą "10 atrakcji na 10 wydanie Nocy Bibliotek" .

NB zainaugurowaliśmy wernisażem fotografii "Biblioteka to nie tylko książki". Biblioteka to przestrzeń, w której można się wyciszyć, zainspirować, dać porwać literaturze. Fundacja Foto Pozytyw tę przestrzeń uwieczniła na fotografiach, uwidaczniając ludzi, którzy bibliotekę tworzą.
Kolejny punkt Nocy Bibliotek to warsztaty edukacyjne dla dzieci. Podczas warsztatów papierniczych "Papier ręcznie czerpany" dzieci uczyły się czerpać papier oraz wykonywać pieczątki z laku, nie zabrakło lekcji kaligrafii. Uczestnicy otrzymali własnoręcznie wyczerpany papier z dodatkiem kwiatów, pieczęć lakową na wykaligrafowanym gęsim piórem tekście.

Kolejne warsztaty - drukarskie "Era Gutenberga"- podczas których dzieci po wcześniejszym przygotowaniu składu czcionek, przygotowały stylowy certyfikat młodego czeladnika. Wykonane certyfikaty, potwierdzone pieczęcią lakową i zabezpieczone metodą suchego tłoka zostały zabrane do domu. A wszystko po to, aby w dobie Internetu uświadomić dzieciom jaka rolę odgrywa papier i książka drukowana.

Gościliśmy również dzieci na projekcji filmu "Mój brat ściga dinozaury” – wszyscy poczuli się jak w prawdziwym kinie (był również popcorn!). Filmy prezentowane podczas Nocy Bibliotek doskonale wpisały się w biblioteczny klimat, stały się źródłem emocji, pozytywnych wzorców i wychowawczych wskazówek.

Dla miłośników poprawnej polszczyzny przygotowaliśmy dyktando "Bitwa na teksty"

w oparciu o fragment "Doliny Issy" Czesława Miłosza. Odnieśliśmy się do 20. rocznicy śmierci Miłosza, promując jego twórczość i zasługi w kształtowaniu polskiej literatury bo rok 2024 to Rok Czesława Miłosza. Udało się wyłonić (i to nie łatwo) Mistrza i dwóch Wicemistrzów Ortografii! Nagrodami były zestawy książek Prof. Jerzego Bralczyka (wieczorem można było przyjść na spotkanie i zdobyć autograf!) i Czesława Miłosza.

Nie mogło się obejść bez spotkania autorskiego, bo nie ma to jak możliwość osobistego spotkania ulubionych pisarzy, porozmawiania, zadania im pytań i zdobycia autografów w ulubionych książkach. Tym razem zaprosiliśmy w swoje progi prof. Jerzego Bralczyka i red. Michała Ogórka. Na spotkaniu "Jakby to powiedzieć" Panowie, autorzy wspólnych książek m.in. „Kiełbasa i sznurek”, „A bodaj ci nóżka spuchła, czyli co nas śmieszyło i śmieszy”, opowiadali dowcipnie o języku polskim, swoich przemyśleniach, prowadzonych razem projektach. Spotkanie przyciągnęło tłumy radomszczan.

Zwieńczeniem Nocy Bibliotek był koncert "Ballady na dwa serca" w wykonaniu Dominiki Żukowskiej i Andrzeja Koryckiego, którzy zabrali nas w muzyczny świat wspomnień i wzruszeń. To były cudowne 2 godziny z genialną, klimatyczną muzyką, kształtującą wrażliwość i wyobraźnię muzyczną, prezentującą wybitne dzieła piśmiennictwa w formie śpiewanej.

Nocy Bibliotek towarzyszyła akcja bookcrossingu "Podaruj innym radość - uwolnij książkę", zachęcająca do dzielenia się przeczytanymi książkami z innymi. W naszych skrzynkach w tym dniu można było znaleźć dużo ciekawych książek.

Nie mogło zabraknąć wystaw książek, które rozbudzają motywacje do czytania, rozwijają i poszerzają wiedzę o świecie, a przede wszystkim popularyzują zbiory biblioteczne.

Wystawa "Cicho wszędzie, głucho wszędzie"-książki, które nie pozwolą ci zasnąć to propozycja z serii Wypożycz z wystawy dla miłośników thrillerów, kryminałów i powieści grozy. Czytanie tego typu literatury to doskonały sposób na relaks. Książki tego typu to jedne z najpopularniejszych powieści na świecie, a ich popularność ciągle rośnie.

Kolejna wystawa "Książki mają moc” - prezentowała książki autorów, których gościliśmy na przestrzeni kilku lat w swoich progach. Zamieściliśmy również zdjęcia z tych spotkań i wyeksponowaliśmy książki z autografem.

Noc Bibliotek zakończyła się wielkim sukcesem, przyciągając szeroką grupę odbiorców, którzy z entuzjazmem wzięli udział w proponowanych wydarzeniach. Wszystkie atrakcje pozostawiły po sobie trwałe efekty — od pamiątkowych dyplomów, certyfikatów, nagród, fotografii po nowe literackie i muzyczne doznania.

Video