Godziny wydarzenia
18:00-10:00
Budynek biblioteki TAMA wybudowany został w latach 2017-2020 i swoją bryłą nawiązuje do stopnia wodnego (potocznie zwanego tamą) na rzece Odra w miejscowości Wały, niedaleko Brzegu Dolnego. Tamy w założeniu mają stanowić zaporę przed wodą, a biblioteka TAMA jest zaporą przed nudą, brakiem perspektyw i głupotą. Projekt sfinansowano ze środków Gminy Brzeg Dolny, przy współudziale Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Infrastruktura Bibliotek 2016-2020.
Na terenie zielonym wokół biblioteki znajduje się ścieżka ekologiczna “Szlak Odry” nawiązująca do biegu rzeki i łęgów odrzańskich. W poszczególnych jej miejscach są “przystanie” z ławkami i nazwami miejscowości. Przy każdej przystani znajduje się instalacja umożliwiająca nadawanie i odbieranie sygnałów Morse’a. Na ścieżce osadzone są płyty z gatunkami zwierząt występujących w nadrzecznej i rzecznej faunie. Z tyłu znajduje się amfiteatr, który pomieścić może do 200 osób oraz zielony dach. Budynek biblioteki pozbawiony jest barier architektonicznych - jest parterowy o otwartej przestrzeni podzielonej na poszczególne strefy, tj. komputerową, gier i zabaw, cumowisko, czytelnie itp.
Innowacyjnym urządzeniem w bibliotece jest SelfCheck. Umożliwia on samodzielne wypożyczanie, książek i płyt CD/DVD. Można przy jego użyciu sprawdzić stan konta bibliotecznego, dokonać zwrotu wypożyczonego egzemplarza oraz prolongować dotychczasowe wypożyczenia. SelfCheck obsługuje kilka języków oraz umożliwia powiększenie tekstu znajdującego się na ekranie.
Biblioteka TAMA posiada w ofercie także przyjazne urządzenia czytające dla osób niewidomych i niedowidzących. CzytakPlus umożliwia odtwarzanie książek, muzyki i słuchowisk nagranych w formacie mp3, DAISY i formacie Czytaka. Dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem Larix, biblioteka posiada dostęp do katalogu nagrań książek mówionych, które nagrywane są na urządzeniu na życzenie czytelnika.
18:00-10:00
- Spotkanie autorskie z pisarką powieści dla młodzieży FortunateEm
- ekowarsztaty - ozdabianie ekotoreb przy wykorzystaniu materiałów z recyklingu i markerów tekstylnych
-warsztaty literackie - storytelling
- turniej gier planszowych
- interaktywne quizy
- kącik kulinarny - przygotowywanie książki kucharskiej z przepisami na kolacje i śniadania.
- karaoke
Książki psychologiczne z zakresu samopomocy dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Biografie sławnych i zasłużonych, słynnych postaci. Książki edukacyjne z zakresu ekologii i ochrony środowiska.
Brzeg Dolny
56-120
Wyspiańskiego 5A
https://biblioteka.brzegdolny.pl/
Wieczór rozpoczął się od warsztatów degustacyjnych w których uczestnicy, podzieleni na grupy, nawzajem przygotowywali wybrane przez siebie przekąski. Z wielu składników musieli wybrać takie, które będą do siebie pasować i pozwolą im stworzyć wybrane danie z uwzględnieniem opcji wegetariańskiej. Ze stworzonych receptur powstały „wrapy bez mapy”, sałatki marzeń, szalone śmietanowe gofry z owocowymi dodatkami, „tościki spaloniki” oraz mini kanapeczki „na raz”.
Głównym wydarzeniem wieczoru było spotkanie autorskie z pisarką powieści young adult Moniką Marszałek piszącą pod pseudonimem FortunateEm, które poprowadziła Ambasadorka Czytelnictwa Zuzanna Szczepanowska. Autorka opowiedziała o okolicznościach w których zaczęła tworzyć pierwsze powieści, gdzie znajduje inspiracje do fabuły książek. Utrzymywała kontakt ze słuchaczami z którymi wchodziła w interakcje pytając o ostatnio przeczytane książki, obejrzane filmy czy seriale. Chętnie odpowiadała na pytania dzieląc się swoimi osobistymi upodobaniami oraz przemyśleniami na różne tematy, nie tylko literackie czy filmowe ale także prywatne.
Po spotkaniu autorka wzięła także udział w warsztatach ekologicznych, podczas których uczestnicy dekorowali torby płócienne markerami do tkanin oraz ozdabiali drewniane zakładki do książek i breloczki metodą pirografii.
Z uwagi na to, że żaden z uczestników nie zdecydował się na nocowanie w bibliotece, rozszerzyliśmy działania w ramach Nocy Bibliotek także na kolejny tydzień w którym to zorganizowaliśmy seans filmu „Mój brat ściga dinozaury” i warsztaty ekologiczne dla podopiecznych grupy podopiecznych Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego oraz Środowiskowego Domu Samopomocy.
Wydarzenie zorganizowane było w ramach projektu „Ambasadorzy na start!” realizowanego w ramach programu Promocja czytelnictwa 2023, finansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Współorganizatorami wydarzenia były Ambasadorki Czytelnictwa oraz Młodzieżowa Rada Powiatu. W wydarzenie odbywało się łącznie 3 dni i wzięło w nim udział 42 osoby.