Godziny wydarzenia
2 godziny
Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna prowadzi swoją działalność od ponad 60 lat. W rok po zakończeniu działań wojennnych Pani A. Puciatowa podjęła działania zmierzające do utworzenia biblioteki, organizując w maju 1946 r. zbiórkę książek wśród mieszkańców Krzeszowic. Miejska Rada Narodowa oddała Bibiotece lokal (tzw. „Kółko”) oraz przyznała bibliotekarce pensje. Wypożyczanie było odpłatne: wpisowe wynosiło 200 zł, nauczyciele byli zwolnieni od wpłaty wpisowego. Osoby, których nie było stać na kaucję, były zobowiązane do przekazania na rzecz Biblioteki dwóch książek ze swoich prywatnych zbiorów. Według danych na dzień 31.12.1964 r. zgromadzono 303 książki. W większości były to egzemplarze z pieczęciami przedwojennej „Biblioteki Towarzystwa Kasynowego” w Krzeszowicach. Za czasów powiatu chrzanowskiego kierowała nią pani Waleria Nodzyńska. Mimo mizernych warunków w jakich funkcjonowała w Urzędzie Miasta przy ul. Grunwaldzkiej była jednym z lepszych ośrodków bibliotecznych w województwie. Potem pojawiły się pierwsze symptomy innych czasów i trzeba było bibliotekę przetransformować.
W związku z ustawą o dwustopniowym podziale administracyjnym kraju (1975 r.) biblioteka Miejska przekształciła się w miejsko-gminną bibliotekę, włączając w swoją strukturę biblioteki gminne (do roku 1975 placówki filialne rozwijały się niezależnie).
W majowe święto polskiej kultury, 3 maja 1975 r. nastąpiła w Krzeszowicach uroczysta inauguracja Dni Oświaty, Książki i Prasy w woj. Krakowskim, połączona z nadaniem imienia wybitnego polskiego humanisty prof. Kazimierza Wyki Miejskiej Bibliotece Publicznej w Krzeszowicach.
„Aktu nadania imienia bibliotece dokonał wicewojewoda krakowski dr Tadeusz Maj, który wręczając odpowiedni dokument naczelnikowi miasta Edwardowi Fiedorowi, podkreślił piękną formę uczczenia pamięci swego rodaka przez społeczeństwo Krzeszowic. Tu bowiem Kazimierz Wyka się urodził i tu podczas wojny prowadził wykłady tajnego nauczania” (Gaz. Krak. z dn. 5.V.1975 r.)
W latach 1979-1998 nastąpił dalszy rozwój Biblioteki Miejskiej. Pozyskiwano dodatkowe pomieszczenia na dziłalność. W 1993 r. Biblioteka powiększyła się o 35 m2 , a w 1998 r., aż do 127 m2. Obecnie Biblioteka Miejska dysponuje powierzchnią 341 m2.
Główne działy biblioteki to wypożyczalnia, czytelnia, dział dziecięco-młodzieżowy oraz kawiarenka internetowa (6 komputerów dostępnych dla czytelników).
Rok 2006 to rok jubileuszowy Biblioteki Miejskiej, a zarazem rok rozwoju sieci, powstała nowa filia biblioteczna (tworzona od podstaw) w Filipowicach.
2 godziny
Plan wydarzeń – Noc Bibliotek 2024: BiblioFarma
Powitanie uczestników i wprowadzenie do tematu "BiblioFarma"
-Prezentacja farmy, jej mieszkańców oraz gospodarza.
-Wprowadzenie do książki Justyny Bednarek „Kury z Grubej Rury”.
-Krótkie omówienie przygód kur oraz rodziny Ogórków.
Taniec farmera
-Uczestnicy uczą się prostego, dynamicznego tańca nawiązującego do codziennej pracy na farmie.
Zajęcia plastyczne – tworzenie baranków
-Dzieci wykonują prace plastyczne w formie baranków, rozwijając kreatywność.
Zabawa z jajkami – "Wyniesienie jajka z kurnika"
-Konkurencja polegająca na przeniesieniu jajka na łyżeczce po drabinie, starając się nie upuścić jajka.
Nauka dojenia krowy
-Uczestnicy uczą się, jak doić krowę w zabawny i edukacyjny sposób.
Pokaz filmu niespodzianki
-Relaksujący seans filmowy, który stanowi zakończenie wieczoru.
Pożegnanie i podsumowanie wieczoru
-Podziękowanie uczestnikom za udział w zabawie i podkreślenie wartości edukacyjnych wydarzenia.
Dodatkowe atrakcje:
-Zajęcia prowadzone przez bibliotekarki z działu dziecięco-młodzieżowego w strojach krowy, kozy i kogutka.
Krzeszowice
32-065
Szkolna 6
https://bibliotekakrzeszowice.pl/
Noc Bibliotek 2024 w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Krzeszowicach pod hasłem "BiblioFarma: Przygoda, jakiej się nie spodziewasz!" okazała się prawdziwym świętem kreatywności, radości i nauki. Młodzi uczestnicy mieli okazję zgłębić tajemnice życia na farmie, poznając zarówno jej mieszkańców, jak i gospodarzy, a wszystko to w oparciu o cudowną opowieść Justyny Bednarek „Kury z Grubej Rury”. Cztery niezwykłe kury – Augusta, Hildegarda, Belka i Żaneta – podbiły serca dzieci, ukazując im zabawne, a jednocześnie pełne ciepła historie ich nowych domowników, rodziny Ogórków.
Zajęcia prowadziły bibliotekarki z działu dziecięco-młodzieżowego, które wcieliły się w role zwierząt z farmy. Ubrane w stroje krowy, kozy i kogutka, wprowadzały dzieci w klimat wiejskiego gospodarstwa, tworząc niezapomnianą atmosferę pełną humoru i zabawy.
Zabawy edukacyjne rozpoczęły się od niezwykle energetycznego tańca farmera, który wprowadził wszystkich w atmosferę pracy na wsi. Dzieci z zaangażowaniem uczyły się prostych, ale dynamicznych układów tanecznych, imitując ruchy gospodarza doglądającego swoich zwierząt. Następnie miały okazję odpocząć, tworząc urocze baranki w ramach zajęć plastycznych, co pozwoliło im wyrazić swoją kreatywność.
Nie zabrakło emocji podczas konkurencji polegającej na wynoszeniu jajek z kurnika. Zadanie polegało na przeniesieniu jajka na łyżeczce po drabinie tak, aby nie upadło – zadanie trudniejsze niż się wydawało, ale dostarczające mnóstwa radości i śmiechu. Kolejną atrakcją była nauka dojenia krowy, co pozwoliło dzieciom poczuć się jak prawdziwi farmerzy.
Podsumowaniem wieczoru był pokaz filmu niespodzianki, który idealnie dopełnił ten wieczór pełen wrażeń. To była wyjątkowa noc, która na długo zostanie w pamięci młodych czytelników – pełna przygód, humoru i inspirujących lekcji o życiu na farmie!