Nasza historia w Nocy Bibliotek
2023
Informacje o bibliotece

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Nasielsku funkcjonuje od 1949 roku. Mieści się w zabytkowym, wybudowanym w latach 1904-1911, klimatycznym, świeżo wyremontowanym budynku.

Wyróżnia nas bogata oferta zajęć edukacyjno-kulturalnych dla dzieci i młodzieży, dorosłych i seniorów oraz wykwalifikowana kadra pracownicza. Oprócz podstawowej działalności biblioteki, jaką jest wypożyczanie książek, prowadzimy liczne lekcje biblioteczne, spotkania autorskie z ciekawymi osobami, zajęcia "Lato w mieście" i "Zima w mieście". Corocznie włączamy się do akcji "Cała Polska Czyta Dzieciom" i "Narodowe Czytanie". Przy bibliotece działa Dyskusyjny Klub Książki dla dorosłych oraz dzieci i młodzieży, a także w strukturach biblioteki znajduje się Nasielski Dom Edukacji i Historii pełniący funkcję lokalnego muzeum.

Godziny wydarzenia

16:00 - 22:00

Plan wydarzeń

1. Spotkanie autorskie dla dorosłych z Krzysztofem Petkiem.
2. Warsztaty i spotkanie autorskie dla dzieci z Krzysztofem Petkiem.
3. Projekcja filmu "Mój brat ściga dinozaury".
4. Gry i zabawy wokół tegorocznego hasła "Moc bibliotek".
5. Nocne zwiedzanie biblioteki z dreszczykiem emocji.

Chętnie przyjmiemy do księgozbioru

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Nasielsku chętnie przyjmie do swojego księgozbioru książki obyczajowe, kryminały a także książki popularnonaukowe.

Typ biblioteki
Dane podstawowe
  • Miejscowość

    Nasielsk

  • Kod pocztowy

    05-190

  • Adres

    Marszałka Józefa Piłsudskiego 6

  • Strona

    https://biblioteka.nasielsk.pl/

Podziel się
Relacja

W sobotę, 12 października br. Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Nasielsku włączyła się do X Ogólnopolskiej Nocy Bibliotek pod hasłem „Moc Bibliotek”. Noc Bibliotek to wielkie święto bibliotek i czytania, akcja ta w niekonwencjonalny sposób zachęca do korzystania z zasobów bibliotek jako najbardziej otwartych i dostępnych instytucji kultury z ofertą dla osób w każdym wieku, miejsc wspólnych, łączących ludzi, lokalnych centrów żywej kultury i edukacji.
Noc Bibliotek w nasielskiej placówce rozpoczęliśmy o godzinie 16.00. Pierwszym punktem naszego wydarzenia było spotkanie autorskie dla dorosłych mieszkańców Gminy Nasielsk z Krzysztofem Petkiem, autorem powieści sensacyjno-przygodowych, reportażystą, organizatorem wypraw i szkół przetrwania. Pan Krzysztof urodził się w 1970 roku w Wadowicach. Prowadził harcerski Oddział Specjalny. Uczestnicząc w szkoleniach organizowanych przez oddziały antyterrorystyczne, przeszedł szkolenia survivalu, walki wręcz, psychologii sytuacji krytycznych. Dziennikarzem został w drugiej klasie liceum. Studia politologiczne ze specjalizacją dziennikarską ukończył w 1994 na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Pracował w studiu radiowym, dla Telewizji Katowice przygotowywał programy dla dzieci. Współpraca z Wydawnictwem Siedmioróg przyniosła efekt w postaci serii Porachunki a przygodą. Od roku 2001 jest członkiem Związku Literatów Polskich, współorganizatorem Międzynarodowego Festiwalu Poezji Poeci bez granic. W roku 2007 został wiceprezesem Dolnośląskiego Oddziału ZLP. Autor podczas spotkań autorskich promuje także zdrowy styl życia i aktywność społeczną. Walczy z postawami patologicznymi, organizując wykłady i wyprawy dla młodzieży.
Drugim etapem nasielskiej Nocy Bibliotek były profilaktyczne warsztaty i spotkanie autorskie dla dzieci z Krzysztofem Petkiem, podczas których autor opowiadał o swoich niezwykłych wyprawach i przedstawił wiele ciekawych historii, które stały się inspiracją do napisania kolejnych serii książek. Nasi najmłodsi uczestnicy Nocy Bibliotek z zaciekawieniem słuchali pisarza, który niezwykle interesująco opowiadał o swoich podróżach, spotkaniach z wyjątkowymi kulturami, pokazywał zdjęcia z Puszczy Amazońskiej i wskazywał na konieczność uczenia się języków obcych. Spotkanie z Panem Krzysztofem było niezwykle fascynujące, dynamiczne i ciekawe, a Jego opowieści budziły żywe reakcje wśród dzieci - podziw, zaskoczenie, czy salwy śmiechu. W swoich utworach Pan Krzysztof promuje empatię, otwartość na różnorodność kulturową i aktywną pomoc potrzebującym. Liczne podróże pozwalają mu zbierać materiał do powieści na różnych kontynentach, dzięki czemu podczas spotkań autorskich może pokazać fotografie i opowiedzieć o spotkaniach z niezwykłymi zwyczajami.
W trzeciej części naszego spotkania miała miejsce projekcja filmu „Mój brat ściga dinozaury” przygotowanego tylko na tę okoliczność przez Fundację Centrum Edukacji Obywatelskiej we współpracy z innymi organizatorami, czyli ekranizacja bestsellerowej książki Giacomo Mazzariola zatytułowanej „Mój brat ściga dinozaury. Historia moja i Giovanniego, który ma jeden chromosom więcej”. Autor napisał tę autobiograficzną powieść, kiedy miał 19 lat. Jest to opowieść o Giovannim, który uśmiecha się od ucha do ucha, uwielbia dinozaury, tańczy w miejscach publicznych i ma o jeden chromosom za dużo. To także historia Giacomo, który miał 5 lat, gdy rodzice powiedzieli mu, że będzie miał wyjątkowego młodszego brata. Wydawało mi się wtedy, że brat będzie superbohaterem. Rzeczywistość różniła się od wyobrażeń, a rozpoznanie supermocy Giovanniego zajęło mu wiele lat. Od pierwszych dni życia małego Gio, Jack wierzy, że jego brat jest wyjątkowy, specjalny, po prostu najlepszy - niczym superbohater, który przybył z innej planety! Z czasem poznaje prawdę: Gio ma zespół Downa i dla Jacka staje się powodem do wstydu. Kiedy chłopak trafia do nowej szkoły, poznaje czarującą Ariannę i chce zaimponować kolegom z zespołu muzycznego. Postanawia więc ukrywać przed znajomymi istnienie swojego brata. Nie przypuszcza, że kłamstwo ma krótkie nogi, a mały Gio ma niesamowite moce, których nikt się nie spodziewał! Jest to pełna dobrej energii opowieść o więzach rodzinnych, dojrzewaniu i prawdzie, która zawsze jest cenniejsza niż kłamstwo. Film natomist otrzymał nagrodę młodzieżową Europejskiej Akademii Filmowej, przyznawaną przez 2000 młodych jurorów z 32 krajów. Film w lekki, mądry, czasem zabawny sposób pokazuje poważne sprawy, jak relacje w rodzinie i w gronie rówieśników, dojrzewanie i dorastanie, kłamstwa i ich konsekwencje, pierwsze zauroczenia, różne aspekty inności. Podkreśla wartość odpowiedzialności za siebie i innych, potrzebę akceptacji różnorodności, znaczenie otwartości i kreatywności. Historia jest przekonująca i wciągająca, ma uniwersalny charakter i przesłanie. Jest czytelna zarówno dla młodszych dzieci jak i dla starszych widzów, bo pokazuje także coraz bardziej decydujących o sobie nastolatków.
Potem przyszedł czas na profilaktyczny wykład monograficzny, nocne zwiedzanie biblioteki z dreszczykiem emocji oraz gry i zabawy wokół tegorocznego hasła Nocy Bibliotek, a mianowicie „Moc Bibliotek”. Naszą Noc Bibliotek zakończyliśmy ok. godz. 22-giej.