Godziny wydarzenia
17.00-21.00
Multimedialna Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży nr XXXI jest jedną z filii Biblioteki Publicznej im. Zygmunta Łazarskiego w Dzielnicy Mokotów m.st. Warszawy. Otwarto ją w październiku 2014 roku.
Celem biblioteki jest tworzenie przestrzeni umożliwiającej młodym ludziom zdobywanie wiedzy, rozwijanie umiejętności oraz zdobywanie nowych doświadczeń.
Biblioteka regularnie organizuje projekcje filmowe dla dzieci i młodzieży oraz cotygodniowe „Filmowe Piątki”, podczas których prezentowane są najnowsze produkcje. Ponadto odbywają się spotkania z autorami, warsztaty, wystawy i inne wydarzenia kulturalne. W miesiącach letnich przy bibliotece działa ogród z hamakami, leżakami oraz mobilnym wózkiem z książkami. Każdego roku biblioteka przygotowuje specjalną ofertę edukacyjną dla grup przedszkolnych i szkolnych. W jej ramach odbywają się twórcze warsztaty, spotkania autorskie, projekcje filmowe, a także wycieczki po bibliotece. Biblioteka angażuje się w miejskie programy „Lato w mieście” i „Zima w mieście”.
Zbiory:
literatura dla dzieci i młodzieży – nowości wydawnicze, bogato ilustrowane książki dla najmłodszych, lektury szkolne wraz z opracowaniami, literatura popularnonaukowa, literatura piękna, komiksy, mangi, fantastyka.
literatura w języku angielskim i w języku ukraińskim
czasopisma
audiobooki
e-booki
gry planszowe
Dodatkowo umożliwiamy bezpłatny dostęp do bazy e-booków z serwisu Legimi.
Oferujemy:
spotkania autorskie/warsztaty z twórcami książek dla dzieci i młodzieży
warsztaty z książką dla grup zorganizowanych z przedszkoli i szkół, wycieczki do biblioteki
bezpłatne seanse filmowe
Klub Czytelników Mang
Magiczny Dywan
przestrzeń do zabawy dla najmłodszych czytelników
przestrzeń dla młodzieży z miejscem do odrabiania lekcji
stanowiska komputerowe z dostępem do Internetu
dostęp do Wi-Fi, skanera, drukarki, xero
wypożyczanie czytników książek elektronicznych
możliwość korzystania na miejscu z gier PlayStation
możliwość korzystania z „Otwartego Warsztatu Naprawczego – Elektroteka”
Inne formy:
wolontariat dla młodzieży powyżej 13 roku życia
akcje bookstartowe dla najmłodszych
działalność kulturalna: wystawy, koncerty, imprezy, spektakle teatralne
działalność animacyjna: mobilna biblioteka, plenerowa czytelnia, happeningi
działalność edukacyjna „Lato w mieście”, „Zima w mieście”
współpraca z przedszkolami i szkołami – lekcje biblioteczne, spotkania autorskie, wycieczki do biblioteki
17.00-21.00
MOC BIBLIOTEK
godz. 18.00-19.00 "Dzikie opowieści" z Anetą Chmielińską
Podczas spotkania poznamy fragmenty książki „Dzikie opowieści. Wędrówka tropem tajemnic natury” i porozmawiamy o leśnych przygodach i obserwacjach. Słuchaniu towarzyszyć będzie kolorowanie ilustracji związanej z opowieścią.
Aneta Chmielińska - zakochana w naturze pedagożka leśna, która co tydzień w rodzinnym podcaście „Dzikoprzygody” odsłania przed małymi i dużymi świat przyrody i astronomii.
Autorka książek "Górskie Opowieści. Wędrówka tropem tajemnic natury" i "Dzikie
Opowieści. Szlakiem gawęd o przyrodzie". Laureatka nagród Podcast Roku 2021, Diamenty
Patronite 2024 w kategorii Zwierzęta i Natura, Best Stream Awards 2024 w kategorii Nauka.
godz. 20.00-21.00 Koncert zespołu Sen Jawa Zabawa
Polskie kołysanki, pieśni, przyśpiewki, fragmenty dawnych zabaw, zaklęć, przemów,
umieszczone w minimalistycznych aranżacjach muzycznych i połączone z obrazem na wzór
obrazów z kalejdoskopu. Artyści odkrywają szczególną moc w dawnych kołysankach, w
wielopokoleniowej pamięci przechowującej archetyp dziecka.
Skład zespołu tworzą: Agata Harz (pamiętana choćby z grup Księżyc i Wędrowiec),
Katarzyna Szurman (pierwsze płyty Kapeli ze Wsi Warszawa, Czarne Motyle, jej nagrania
znajdziemy też na krążkach wydawanych przez oficynę In Crudo), Paula Kinaszewska
(Wowakin, Poleski Skład Smyczkowy, Wesołe Mazurki z Pragi) oraz Marta Maślanka.
Ponadto od 17.00 do 20.00:
Przestrzeń działania:
- Opowiadanie światłem i cieniem
- Tworzymy Ogród Księżycowy
lokalizacja - ogród przy bibliotece
Przestrzeń słuchania:
- Podróż w Głąb Lasu
Usiądź wygodnie, zamknij oczy i pozwól, by opowieść przeniosła Cię w dzikie zakątki
natury. W atmosferze pełnej spokoju wsłuchasz się w opowieści o życiu wśród drzew,
tajemniczych mieszkańcach lasu i nocnych władcach puszczy. „Dzikoprzygody” – cykl nagrodzonych podcastów, które przeniosą Cię w świat niedźwiedzi, sekretnych domów zwierząt i leśnych gawęd. Poczuj MOC NATURY i zrelaksuj się, słuchając historii, które zdobyły uznanie na festiwalu treści audio i wideo.
Przyjdź i doświadcz MOCY OPOWIEŚCI w naszym zacisznym kąciku słuchania!
Przestrzeń czytelników mangi
Warszawa
02-621
Tyniecka 40a
https://www.mbddim.pl
Biblioteka to nie tylko przestrzeń pełna książek, ale także miejsce nieograniczonych możliwości odkrywania świata – co doskonale ukazała tegoroczna Noc Bibliotek, pełna wyjątkowych działań.
PRZESTRZEŃ ŚWIATŁA I CIENIA
Zabawa światłem i cieniem to też forma sztuki. Teatr cieni (czyli rodzaj teatru lalkowego, w którym widz obserwuje cienie rzucane przez dekoracje, rekwizyty, lalki) oraz warsztaty z tworzenia lalek cieniowych zawitały podczas Nocy Biblioteka na Tyniecką. Opowieści światłem i cieniem cieszyły się dużym zainteresowaniem nie tylko dzieci, ale także samych rodziców. Tworzenie własnych lalek, które następnie były wykorzystywane do odegrania przedstawienia, sprawiły ogromną radość zarówno aktorom, którzy lalkom „dali życie”, jak i widzom, którzy z wielkim zainteresowaniem śledzili perypetie bohaterów. A lalki cieniowe uczestnicy Nocy Bibliotek tworzyli nie tylko na podstawie gotowych szablonów, lecz także - przy pomocy podświetlanych pulpitów – mogli odrysować postać ulubionego zwierzęcia lub bajkowego bohatera.
OGRÓD KSIĘŻYCOWY
Piątkowa noc bibliotek miała miejsce również w naszym bibliotecznym ogrodzie, który stał się wyjątkowym Ogrodem Księżycowym. Czytelnicy mieli okazję uczestniczyć w trzech rodzajach warsztatów: tworzenia sadzonek kwiatów, które powitają na wiosnę, samodzielnego pisania wierszy dwiema metodami oraz konstruowania własnych gwiazdozbiorów. Gwiazdozbiory, noszące imiona ich autorów, tworzone były przy użyciu fluorescencyjnej taśmy, układane były w wybrane kształty. Gdy zrobiło się ciemno, w naszym ogrodowym namiocie rozbłysło niebo pełne gwiazd! Przy stanowisku pisania wierszy można było stworzyć utwór metodą black-out poetry, czy ułożyć wiersz siedmiokierunkowy. Pierwsza metoda rozwija naszą kreatywność i zachęca do zabawy słowem, natomiast tworzenie wiersza siedmiokierunkowego wspiera uważność na to, co dookoła i wewnątrz nas. Przy stanowisku kwiatowym można było wybrać, który kwiat: hiacynt, tulipan czy krokus rozkwitnie na wiosnę swoją bielą i przygotowywać sadzonki. Miło nam było gościć wszystkich wędrowców i wędrowczynie, którzy zawitali do naszego ogrodu. To był czas pełen ciekawych pomysłów, dobrej zabawy i rozbłysków gwiazd!
SPOTKANIE AUTORSKIE i STREFA SŁUCHANIA
Podczas Nocy mieliśmy przyjemność gościć także edukatorkę przyrodniczą Anetę Chmielińską, autorkę książki „Dzikie opowieści. Wędrówka tropem tajemnic natury”. Jej opowieści przyciągnęły młodych miłośników i znawców przyrody, a dyskusja na temat nietoperzy, żuków i bardziej egzotycznych zwierząt trwała bez końca. Spotkanie było również okazją do zapoznania się z podcastami „Dzikoprzygody”, które zdobyły pierwszą nagrodę w konkursie Best Stream Awards 2024 w kategorii Nauka. Wśród nich znalazły się m.in. „Opowieści cebuli” oraz „Podróż przez czas z kompasem w dłoni”. Te wyjątkowe podcasty doskonale wkomponowały się w atmosferę spotkania i były idealnym uzupełnieniem działań w ogrodzie przy bibliotece.
STREFA CZYTELNIKÓW MANGI
Ciepłą atmosferę wprowadzili klubowicze czytający mangi, którzy wspólnie z uczestnikami przygotowywali lampiony. Z kilku drewnianych patyczków, pergaminu, sznurków i latarenki LED tworzyli świetlne pudełka. Twórcze warsztaty stały się nie tylko okazją do wspólnego spędzenia czasu, ale także sposobem na wprowadzenie klimatu rodem z ulubionych japońskich komiksów.
KONCERT
Zwieńczeniem wieczoru w bibliotece był niezwykły koncert zatytułowany „Sen Jawa Zabawa”, w wykonaniu Agaty Harz, Katarzyny Szurman, Pauli Kinaszewskiej, Marty Maślanki i Bartłomieja Woźniaka. Publiczność miała okazję usłyszeć polskie kołysanki, pieśni i przyśpiewki, a także fragmenty dawnych zabaw, zaklęć i przemów, które zostały w mistrzowski sposób połączone z archiwalnymi zdjęciami i odświeżonym brzmieniem. Tradycja spotkała się z nowoczesnością, tworząc magiczną atmosferę pełną nostalgii, a zarazem świeżości, która na długo pozostanie w pamięci uczestników tego wyjątkowego wieczoru.
Foto: M. Wróbel