Nasza historia w Nocy Bibliotek
2023
Informacje o bibliotece

Oleśnicka Biblioteka Publiczna im. Mikołaja Reja to miejsce, w którym ciągle coś się dzieje! Staramy realizować się wizję biblioteki jako "trzeciego miejsca, co wychodzi nam z każdym rokiem coraz lepiej. W ciągu roku odbywa się u nas wiele imprez, zarówno jednorazowych, jak i cyklicznych, a każda cieszy się sporym zainteresowaniem. Popularne wśród mieszkańców naszego miasta są np.:
- comiesięczne spotkania kreatywne dla dzieci "Klub Książkowych Jeżyków",
- comiesięczne spotkania dla miłośników gier planszowych i bitewnych "Rejówki",
- klub miłośników mangi i anime OTAKU,
- Dyskusyjny Klub Książki dla Rodziców,
- Dyskusyjny Klub Książki dla Młodzieży.
Ponadto po drodze mamy wiele wydarzeń pojedynczych dla każdej grupy wiekowej. W dziale dla dzieci prowadzone są regularnie lekcje biblioteczne, a także zapraszani specjaliści, którzy prowadzą mini cykle warsztatów dla dzieci i młodzieży. W ciągu roku odbywa się u nas bardzo dużo spotkań autorskich z topowymi nazwiskami, a także spotkania z podróżnikami z różnych stron świata. Kilak razy w roku odbywa się giełda książki używanej, zarówno w samej bibliotece, jak i na rynku głównym miasta. Z chęcią angażujemy się w akcje ogólnopolskie.
Charakteryzuje nas również to, że przy bibliotece działa Uniwersytet Trzeciego Wieku, w ramach którego seniorzy mogą uczestniczyć w zajęciach ruchowych, kreatywnych, komunikacyjnych - uważamy, że jest to bardzo dobrze zaopiekowana grupa wiekowa.
Po wybuchu wojny na Ukrainie, stworzyliśmy na imigrantów swego rodzaju ukraińską świetlicę, w której mogli spotkać się w swoim gronie, z czasem jednak przekształciła się ona w klub z koordynatorem. Uczestniczą w nim zarówno Ukraińcy, jak i Polacy.
Jeśli chodzi o nasze zasoby, w bibliotece pracuje 20 osób. Oprócz siedziby głównej mamy jedną filię, na drugim końcu miasta, w budynku szkoły podstawowej. W obu miejscach dostępne są przestrzenie gotowe do zagospodarowania na rzecz różnych imprez, w tym Nocy Bibliotek.

Godziny wydarzenia

9:00-22:00

Plan wydarzeń

W programie oleśnickiej Nocy Bibliotek, podczas której wszystkie nasze placówki będą czynne cały dzień - od 9.00 do 22.00, znalazły się m. in.:

1. Spotkanie autorskie i warsztaty literacko-kreatywne w Jakubem Skworzem - podczas spotkania młodzież pozna najważniejsze momenty z życia Adasia Mickiewicza, Mani Skłodowskiej i Frycka Chopina. Poznamy ich nie jako wielkich ludzi skazanych na sukces, lecz uparte dzieci, które postanowiły spełnić swoje marzenia. Słuchacze będą mogli wziąć udział w eksperymentach fizycznych oraz chemicznych. Spotkanie przeznaczone jest dla dzieci i młodzież w wieku szkolnym (6-14 lat), rodziców i opiekunów. Zapraszamy o godzinie 17.00 do sali konferencyjnej biblioteki przy ul. M. Reja 10!

2. Giełda Książki w Bibliotece przy ul. M. Reja 10, czyli wyjątkowa okazja do zakupu książek z wielu dziedzin wiedzy m.in. z historii, filozofii, religioznawstwa, techniki i nauk ścisłych. Dla miłośników literatury pięknej czekać będą powieści obyczajowe, sensacyjne, kryminały, fantastyka, reportaże oraz bardzo szeroki wybór bajek dla dzieci. Startujemy już od 9.00, a kończymy o 22.00.

3. W ramach Nocy Bibliotek 2024 zapraszamy Czytelników do skorzystania z akcji anulowania kar na koncie! Nie zapomnij swojej karty i wypożyczonych książek! Zapraszamy w godzinach od 9.00 do 22.00 do Wypożyczalni dla Dorosłych, Czytelni Książek i Prasy, Biblioteki dla Dzieci i Młodzieży „Pod Sową” przy ul. M. Reja 10 oraz do Biblioteki „Pod Pegazem” przy ul. F. Kleeberga 4!

4. Głośne czytanie Gombrowicza - zapraszamy na głośne czytanie utworów Witolda Gombrowicza w wykonaniu młodzieży z oleśnickich szkół średnich. Wydarzenie odbędzie się o godz. 20.00 w sali konferencyjnej biblioteki przy ul. M. Reja 10. Wstęp wolny!

5. Nocne zwiedzanie biblioteki - będzie to okazja do zajrzenia przez Czytelników do różnych zakamarków biblioteki, które w ciągu roku są dla nich niedostępne. Warto zobaczyć nasz imponujący strych czy trochę niepokojący podziemny magazyn książek. Przewodnikiem wycieczki będzie dyrektor biblioteki, Anna Zasada. Zanim jednak rozpocznie się zwiedzanie, laureatom wakacyjnego konkursu "Historia na 5 minut" z Normanem Daviesem zostaną wręczone książki jego autorstwa z odręcznym autografem! Zarówno uczestników konkursu, jak i chętnych do zwiedzania zapraszamy o godz. 19.00 do gabinetu dyrektora biblioteki na II piętrze.

6. Czytelnia zaprasza na świeżą kawę i herbatę przez cały dzień! Ponadto zachęcamy do przeglądnięcia prasy, naszych książek czy skorzystania z komputerów z dostępem do Internetu!

7. W Bibliotece Pod Pegazem nie tylko będziecie mogli skorzystać z NOCY PRZEBACZENIA (czyli akcji anulowania kar na koncie) ale także z akcji „Wymień się z nami książkami”, polegającej na tym, że każdy czytelnik może przynieść swoją książkę i wymienić ją na inną książkę z wcześniej przygotowanego zbioru Biblioteki Pod Pegazem! Druga atrakcja to „Biblioteka dobrych myśli”. Uczestnicy będą szukać karteczek z optymistycznymi cytatami w różnych miejscach w bibliotece. Przez cały czas trwania Nocy Bibliotek będzie trwać także akcja "Biblioteka gra - muzyczna podróż w czasie", podczas której w bibliotece rozbrzmiewać będą dźwięki hitów zespołu Maanam.

Chętnie przyjmiemy do księgozbioru

Nowości wydawnicze

Typ biblioteki
Dane podstawowe
  • Miejscowość

    Oleśnica

  • Kod pocztowy

    56-400

  • Adres

    M. Reja 10

  • Strona

    https://biblioteka.olesnica.pl/

Relacja

Za nami jubileuszowa X edycja Nocy Bibliotek. W miniony piątek oleśnicka biblioteka była czynna cały dzień – od 9.00 do 22.00! W tym czasie Czytelnicy mogli skorzystać z takich atrakcji jak:

Giełda Książki, która zawsze jest świetną okazją do zakupu książek z wielu dziedzin wiedzy, m. in. nauk ścisłych, psychologii, religioznawstwa. Dla miłośników literatury pięknej przygotowano powieści obyczajowe, sensacyjne, kryminały, reportaże oraz szeroki wybór literatury dla dzieci i młodzieży;

Od rana do wieczora Czytelnia oferowała każdemu chętnemu mały poczęstunek, ciepłą herbatę oraz przyjemną atmosferę!

Nasi Czytelnicy przez cały dzień mogli skorzystać z wyjątkowej niespodzianki - Nocy przebaczenia, w ramach której można było skorzystać z anulowania kar finansowych na koncie;

Spotkanie z autorem książek dziecięcych, Jakubem Skworzem. Uczestnicy poznali najważniejsze momenty z życia Adasia Mickiewicza, Mani Skłodowskiej i Frycka Chopina. Słuchacze mogli wziąć udział w eksperymentach fizycznych oraz chemicznych.

Zainteresowaniem cieszyło się głośne czytanie utworów Witolda Gombrowicza, w którym udział brała głównie młodzież z oleśnickich szkół średnich. Czytano wybrane fragmenty jego książek, po czym następowała ciekawa dyskusja na ich temat. Na koniec zadaniem młodych ludzi było stworzenie wspólnego kolażu "Gombrowicz oczami młodych".

Nocne zwiedzanie biblioteki - uczestnicy mieli okazję zajrzeć w niedostępne lub na co dzień zakamarki lub rzadko uczęszczane działy, takie jak imponujący strych, dział Dokumentów Życia Społecznego czy tajemniczy podziemny magazyn książek. Podczas wydarzenia wręczyliśmy także nagrody laureatom konkursu "Historia w 5 minut" – książki Normana Daviesa z jego autografem!

W Bibliotece Pod Pegazem uczestnicy Nocy Bibliotek mogli skorzystać z bookcrossingu, czyli wymiany swoich książek na któryś z tytułów proponowanych przez bibliotekę. Drugą atrakcją była „Biblioteka dobrych myśli”. Uczestnicy szukali karteczek z optymistycznymi cytatami w różnych miejscach. Przez cały czas trwania Nocy Bibliotek trwała także akcja "Biblioteka gra - muzyczna podróż w czasie", podczas której w bibliotece rozbrzmiewały dźwięki hitów zespołu Maanam.