Godziny wydarzenia
ok. 8 godzin
Posiadamy zbiory przeznaczone dla nauczycieli, studentów oraz wszystkich zainteresowanych. Polecamy lekcje biblioteczne dla uczniów w różnym wieku, a szczególnie Teatrzyk Kamishibai dla przedszkolaków i klas 1-3. Nasze zbiory dostępne są w katalogu online, również artykuły z czasopism pedagogicznych. Proponujemy naszym czytelnikom dostęp zdalny do zbiorów BN poprzez terminal Academica oraz kody dostępu do platformy - czytelni online IBUK Libra. Zapraszamy nauczycieli bibliotekarzy oraz młodych stażem nauczycieli w trakcie awansu zawodowego na spotkania w naszej filii.
ok. 8 godzin
Tradycyjnie wydarzenie plenerowe: "Szlakiem dworów i pałaców ziemi lęborskiej : trasa lęborska" - wycieczka z przewodnikiem, regionalistą i znawcą Kaszub - Radosławem Kamińskim.
Po raz trzeci wyruszamy tym szlakiem - pozostał nam jeszcze jeden, ostatni szlak dworski na Pomorzu Środkowym, przewidziany na przyszłą NB w 2025 roku.
Mocą bibliotek jest bowiem każde działanie, które tę moc pomnaża. Nasze regionalno-kulturalne wycieczki z roku na rok cieszą się coraz większym zainteresowaniem, przez co ich moc zyskuje na sile!
Zbiory naukowe (pedagogika, psychologia, socjologia) oraz literatura piękna, wydane po 2010 roku.
Wejherowo
84-200
Rzeźnicka 9
https://pbp.gda.pl/filie/filia-wejherowo/
Wydarzenie plenerowe X jubileuszowej Nocy Bibliotek 2024
w wejherowskiej Filii Pomorskiej Biblioteki Pedagogicznej w Gdańsku.
Wejherowska Filia Pomorskiej Biblioteki Pedagogicznej w Gdańsku uczciła tegoroczną, jubileuszową Noc Bibliotek fantastyczną wyprawą o charakterze regionalnym i kulturalnym. Wydarzenie plenerowe "Szlakiem dworów i pałaców ziemi lęborskiej" odbyło się pod niezmiennym przewodnictwem regionalisty, znawcy Pomorza i Kaszub Radka Kamińskiego. Uczestnikami była grupa złożona z nauczycieli bibliotekarzy i członków Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. Plan zakładał zwiedzanie miejscowości, w których istnieją jeszcze budynki pałacowe lub też pozostałości po nich. Opowieści o miejscach i życiu niegdysiejszych mieszkańców pomorskich ziem, które wówczas nie należały do Polski, obudziły wspomnienia. Skierowały nasze myśli ku tamtym czasom i ludziom, którzy zostali zmuszeni do opuszczenia swoich domostw, i których los często miał tragiczne zakończenie. Pocieszające jest to, że obecni właściciele pałaców i dworków czują więź z byłymi mieszkańcami. Starają się ze wszech miar pamięć o nich pielęgnować, zachowując klimat miejsc. Ślady codziennego życia, oryginalne meble, biblioteki, które były schronieniem dla ulubionych książek, zachowane drewniane drzwi, okiennice, podłogi i zdobienia. Wszystko to bardzo podziałało na naszą wyobraźnię.
W ten oto sposób urzeczywistniło się hasło tegorocznej Nocy Bibliotek. „Mocą bibliotek” jest bowiem każde działanie, które tę moc pomnaża. Nasze wycieczki cieszą się coraz większym zainteresowaniem, przez co biblioteka i czytanie zyskują na sile! Moc naszej biblioteki to promocja i pomysły, nowe wiadomości i zainteresowanie historią regionu, książki i przewodniki, integracja środowiska, współpraca
i przyjaźnie, edukacja czytelnicza, regionalna, kulturalna i przyrodnicza. Gdyby nie ta jedyna
w roku niepowtarzalna Noc, biblioteka nie miałaby tej mocy, która wraz z tą cenną inicjatywą z roku na rok zyskuje na sile! A zadowolenie jej uczestników jest tego największym dowodem.
I to właśnie jest MOC biblioteki!