Nasza historia w Nocy Bibliotek
2023
Informacje o bibliotece

Biblioteka działa w obszarze zaspokajania potrzeb czytelniczych i informacyjnych, upowszechniania wiedzy i promowania kultury. Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Brzesku podlega 5 filii, sprawuje ona także opiekę merytoryczną nad bibliotekami powiatu brzeskiego. W bibliotece funkcjonują: wypożyczalnia i czytelnia dla dorosłych, wypożyczalnia i czytelnia dla dzieci i młodzieży, dział multimedialny, dział bibliograficzno-informacyjny, komnata bajek, dział instrukcyjno-metodyczny oraz dział gromadzenia i opracowania zbiorów. Biblioteka wraz z filiami dysponuje księgozbiorem liczącym ok. 126 000 egzemplarzy, w tym: nowości wydawnicze, powieści, poezja, lektury szkolne, książki dla dzieci, książki z „dużymi literami”, literatura popularnonaukowa, audiobooki itp., prenumerowanych jest także 34 tytułów gazet i czasopism. Wykorzystując potencjał związany z dostępem do dużych, nowoczesnych przestrzeni, sali audytoryjnej i wystawienniczej biblioteka organizuje liczne spotkania autorskie, wieczory poezji, wystawy, lekcje biblioteczne, warsztaty, konkursy. Biblioteka posiada szeroką i atrakcyjną ofertę – zarówno czytelniczą, jak i kulturalną czy edukacyjną – skierowaną do wszystkich grup odbiorców, począwszy od dzieci i ich rodziców (Komnata Bajek, Klub Malucha, imprezy andrzejkowe i karnawałowe, zajęcia plastyczne, zajęcia edukacyjne, ferie, półkolonie), poprzez przedszkola i szkoły (Dyskusyjny Klub Książki, lekcje biblioteczne, wystawy, konkursy, spotkania autorskie), młodzież (spotkania autorskie, konkursy, warsztaty, lekcje regionalne), aż do dorosłych, ze szczególnym uwzględnieniem seniorów (spotkania autorskie, wieczory poezji, wystawy, koncerty, spektakle, kursy komputerowe, akcje czytelnicze, promocja literatury). Biblioteka działa także na rzecz osób niepełnosprawnych, włączając się w organizację wystaw prac Warsztatu Terapii Zajęciowej, aukcji charytatywnych, prowadząc lekcje biblioteczne w szkołach i przedszkolach integracyjnych, a także współpracując ze stowarzyszeniami i fundacjami. Brzeska biblioteka to instytucja otwarta na czytelnika, z nowoczesnymi rozwiązaniami przestrzennymi i komunikacyjnymi, dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych, starszych oraz przyjazna dla matek z dziećmi.

Godziny wydarzenia

12:00 - 20:00

Plan wydarzeń

12:00-20:00 – Czynne Wypożyczalnie Działu Dorosłych, Oddziału dla Dzieci, Dział Multimedialny
12:30-19:00 – Kiermasz książek i czasopism
12:30–13:30 –Seans dla przedszkolaków
12:30-14:00 – Moc zieleni: biblioteczna oranżeria – przesadzanie i wymiana roślin
15:00-18:00 – Moc wędrujących kamieni - stanowisko plastyczne
16:00-17:00 – Warsztaty SUPERMOCE KOSMOPIESKÓW
16:45–19:00 – Marshall w akcji - moc zabawy z żywą maskotką
17:00-18:30 – Rodzinna mini-gra terenowa o bibliotece i jej zielonym sąsiedztwie
18:00–19:00– Moc czytania – warsztat literacki dla młodzieży 12+ z Agatą Podłęcką
18:15-19:30 – Moc wspólnego oglądania – seans rodzinny

Typ biblioteki
Dane podstawowe
  • Miejscowość

    Brzesko

  • Kod pocztowy

    32-800

  • Adres

    Plac Targowy 10

  • Strona

    https://www.bibliotekabrzesko.pl/

Podziel się
Relacja

Jubileuszowa, X edycja ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek odbyła się w piątek, 11 października pod hasłem Moc Bibliotek. Brzeska biblioteka tradycyjnie już jak w poprzednich latach włączając się w tę akcję zaprosiła na szereg zróżnicowanych wydarzeń nawiązujących do książki i tegorocznego hasła. Na uczestników czekała zatem moc atrakcji i zabawy.

Już w południe bibliotekę odwiedziły przedszkolaki, dla których został przygotowany seans na wielkim ekranie. Dzieci obejrzały film o bardzo sympatycznym żółwiku, który każdego dnia odkrywał uroki życia i ucząc się na własnych błędach, poznawał otaczający go świat. Długość filmu i jego tematyka zostały odpowiednio dobrane do wieku najmłodszych widzów, dzięki czemu byli oni od początku do końca bardzo zainteresowani projekcją.

Od początku eventu brzeskie RCKB opanowała także moc zieleni – tego dnia dzieliliśmy się z uczestnikami wydarzenia sadzonkami i szczepkami roślin z bibliotecznej oranżerii (przeszklone ściany wyjątkowo dobrze służą bowiem uprawianym tu roślinom) oraz z domowych kolekcji. Wspólnie rozsadzaliśmy większe okazy, pokazując przy tym młodszym miłośnikom zieleni, jak to robić i sadziliśmy je do nowych doniczek. Gotowe sadzonki były dostępne do odbioru do końca imprezy, by zostać zabrane do nowych domów.

Na dzieci i ich rodziców czekało także stanowisko plastyczne, na którym swoją moc, czyli potencjał do zabawy, ujawniały kamienie, które można było ozdobić do popularnej zabawy z wędrującym kamieniami #kamyczki, w myśl której pomalowane i oznaczone kodem pocztowym kamyczki zostawia się w różnych miejscach, a znalezione przenosi dalej, dzieląc się ich zdjęciami na facebookowych grupach. Powstało wiele pięknie ozdobionych kamyczków, które dzieci zabrały ze sobą, być może będzie je zatem można odnaleźć w różnych punktach Brzeska.

Moc zabawy czekała przez cały wieczór w Oddziale dla Dzieci, gdzie dzieci wzięły udział w warsztatach opracowanych w oparciu o przygody Kosmopieksów. Zajęcia pełne były eksperymentów, zabaw ruchowych, prac plastycznych, które wprowadziły w świat supermocy ich ulubionych bohaterów z bajki „Psi Patrol”. Wspólnie testowano MOCE Chase?a, Rubble?a, Rocky?ego i Sky. Warsztaty były wstępem do największej atrakcji brzeskiej Nocy Bibliotek – zabawy z żywą maskotką Marshallem.

Spotkanie z tym psim superbohaterem, z którym można było zbić łapę, zrobić sobie zdjęcie na specjalnie przygotowanej ściance oraz bawić się podczas mini-disco okazało się absolutnym hitem i przerosło nawet oczekiwania bibliotecznego zespołu. Tłum dzieci i ich rodziców czekał by spotkać swojego ulubionego pieska. Podczas mini-disco Marschall angażował dzieci do różnorodnych gier i tańców w rytm ulubionych dziecięcych hitów. Była świetna zabawa, dużo śmiechu i zachwytu. Spotkanie z Marschallem z pewnością dało najmłodszym uczestnikom eventu mnóstwo niezapomnianych wspomnień.

Śmiałkowie, którym niestraszny był szybko już zapadający zmierzch, mogli wyruszyć także na do Ogródka Jordanowskiego na mini-grę terenową o bibliotece i jej zielonym sąsiedztwie. Kierując się wskazówkami GPS i podpowiedziami każda z drużyny musiała odnaleźć ukrytą dla niej kapsułę z zadaniami, by dzięki ich rozwiązaniu poznać miejsce ukrycia skarbu i kod do strzegącej go kłódki. Rodzinna rywalizacja (i współpraca) nagrodzone zostały nagrodami, a jak mówili sami uczestnicy, była to także okazja, by na nowo odkryć miejsca, które bez większej uwagi mija się każdego dnia.

W trakcie nocy odbyły się także warsztaty literackie pod hasłem Moc czytania. Uczestnikami inspirujących zajęć była młodzież w wieku powyżej 12 lat. Kreatywne zajęcia poprowadziła nauczycielka, poetka i animatorka Agata Podłęcka. Podczas zajęć uczestnicy pogłębili swoją wiedzę na temat różnych stylów literackich, a w szczególności skupili się na stworzeniu opowiadań inspirowanych ilustracjami ze znanych bajek. Pani Agata z pasją i zaangażowaniem namawiała młodych pisarzy do dzielenia się swoimi pomysłami. Być może warsztaty staną się początkiem ich literackiej drogi.

Na koniec wieczoru pełnego wrażeń biblioteka zaprosiła na rodzinny seans filmowy. W tym roku organizatorzy Nocy Bibliotek zaproponowali jej uczestnikom w całej Polsce ekranizację książki Giacomo Mazzarioli pod tytułem „Mój brat ściga dinozaury”. Film o tym samym tytule poruszył publiczność. Historia oparta na faktach opowiadała o dwóch wyjątkowych braciach, więziach rodzinnych, dorastaniu i odwadze bycia sobą.

Przez cały czas trwania Nocy Bibliotek dostępny był również kiermasz książek i czasopism z drugiej ręki. Na specjalnych stoiskach na nowych nabywców czekały powieści, poradniki, biografie, książeczki dla dzieci, a także literatura obcojęzyczna i popularnonaukowa. Dodatkowo w sprzedaży były archiwalne numery czasopism. Kiermasz był idealną okazją, by nabyć interesujące tytuły w korzystnych cenach, a jednocześnie dać używanym książkom drugie życie. Dla zainteresowanych wypożyczeniem sobie czegoś ciekawego do czytania otwarte były oczywiście także wypożyczalnie.

Tegoroczna Noc Bibliotek pokazała Moc Bibliotek i społeczności chętnie z nich korzystających – do da zabawa kryje się bowiem w kreatywności i współpracy, a rodzinne spędzanie czasu w różnorodny sposób może być miłe i korzystne zarówno dla małych, jak i dużych jej członków. Dziękujemy że wspólną zabawę i już teraz zapraszamy za rok!

Zdjęcia: PiMBP Brzesko, Elwira Buczak, Urszula Michta

Video