Godziny wydarzenia
od godz. 18:00 do 22:00
Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna to nowoczesny ośrodek informacji, kultury i nauki. Olkuska Biblioteka łączy tradycję i nowoczesność zgodnie ze zmianami zachodzącymi w dzisiejszym świecie, a docelowo sprzyja rozwojowi osobistemu mieszkańców powiatu olkuskiego. Celem działalności PiMBP w Olkuszu jest popularyzacja idei czytania już we wczesnych latach życia oraz bogata oferta czytelnicza dla dorosłych. Biblioteka jest ważnym miejscem na mapie edukacyjno-kulturalnej Srebrnego Miasta. Jest największą Biblioteką w powiecie olkuskim. Swoje zbiory udostępnia w budynku przy ul. F. Nullo 29 b – tzw. Centrali oraz w siedmiu filiach na terenie miasta i gminy Olkusz.
Niezmiennie podstawowym źródłem wiedzy pozostaje książka drukowana, jednak Biblioteka oferuje również dostęp do licencjonowanych zbiorów elektronicznych: IBUK Libra CZYTELNIA ON-LINE, Legimi oraz Academica - Cyfrowa Wypożyczalnia Publikacji Naukowych.
Książnica posiada jedno z najnowocześniejszych oprogramowań zintegrowanych, które obejmuje wszystkie procesy biblioteczne: „Sowa2SQL”.
PiMBP w Olkuszu to instytucja kultury, w której prowadzona jest szeroka działalność na rzecz społeczności lokalnej. Gromadzi, opracowuje i przechowuje, a także udostępnia dokumenty i informacje o zbiorach bibliotecznych, tworzy i udostępnia własne komputerowe bazy danych, popularyzuje książki i czytelnictwo, organizuje szkolenia w ramach doskonalenia zawodowego dla bibliotekarzy, prowadzi działalność kulturalno-oświatową, informacyjną, promocyjną oraz instrukcyjno-metodyczną na rzecz bibliotek z powiatu olkuskiego oraz Bibliotek własnej sieci. Ponadto prowadzi działalność wydawniczą, w ramach której ukazuje się czasopismo „Ilcusiana”. Opracowuje tematyczne wystawy, dwie bazy bibliografii regionalnej: autorską bazę własną pod nazwą Bibliografia Powiatu Olkuskiego oraz współtworzy bazę małopolską pod nazwą Bibliografia Małopolski (SBR - Systemu Bibliografii Regionalnej Województwa Małopolskiego).
W ostatnich latach oferta Biblioteki (przeznaczona dla różnych grup wiekowych i społecznych) wzbogacona została nie tylko o nowe książki, ale również o wiele działań związanych z promocją czytelnictwa. Biblioteka organizuje liczne akcje i konkursy czytelnicze, autorskie wydarzenia, zajęcia edukacyjne, kreatywne warsztaty, spotkania autorskie dla dzieci, młodzieży i osób dorosłych oraz tematyczne kluby spotkań m. in.: Klub Miłośników Historii Olkusza, Olkuski Klub Pasjonatów Astronomii czy Dyskusyjny Klub Książki dla młodzieży i dorosłych.
W roku 2023 PiMBP w Olkuszu otrzymała znacznik na Mapie Bibliotek Przyjaznych Dzieciom. Znacznik przyznawany jest w ramach akcji Biblioteka Przyjazna Dzieciom, która ma ułatwić znalezienie bibliotek aktywnie promujących ideę czytelnictwa wśród najmłodszych i młodszych.
W 2024 PiMBP w Olkuszu została zaproszona, jako jedna z nielicznych bibliotek woj. małopolskiego do udziału w drugiej edycji Targów Gier Planszowych w Krakowie. Wpływ na to miały zajęcia, które początek swojej realizacji miały w roku 2023 Strefa Gier - GRAiBOTY: gry planszowe i roboty. Są to zajęcia przeznaczone dla dzieci i młodzieży w wieku 10 – 14 lat, podzielone na trzy różne strefy: strefa retro, strefa gier planszowych i strefa gier komputerowych, w których każdy młody czytelnik znajdzie coś dla siebie.
od godz. 18:00 do 22:00
18:00 - 20:00
Spotkanie autorskie z Joanną Krzyżanek - autorką książek dla dzieci. Pisze opowiastki, rymowanki i listy do przyjaciół. Obudziła z wyobraźni Cecylkę Knedelek, Lamelię Szczęśliwą, Maniutkę, Emiliana Aplę, rodzinę Wafelków, Tereskę, Weronikę, Dorotkę, Sabinkę, kota Paplę, psa Kminka, kurę Adelę i mnóstwo innych postaci. Ma czarne włosy przypominające druciki, niebieskie oczy i kilka zmarszczek na czole. Jest właścicielką starego widelca i czerwonych kaloszy. Potrafi upiec marchewkowe ciasto, uszyć świnkę, zrobić domek z drewna i policzyć poziomki na tarcie. Lubi deszcz, ale nie lubi nowych klamek.
W czasie rodzinnych warsztatów Niedźwiadki Agatki zaproszą do krainy uczuć, emocji, niedźwiedzi, niedźwiadków i przytulanek. Razem stworzymy pluszowe misie. Wydarzenie przeznaczone jest dla dzieci w wieku 8-10 lat wraz z opiekunami.
20:00 - 21:30
Eksperymenty z Pan Korek Laboratorium – Naładujmy się – rodzinne warsztaty z elektryczności.
Uczestnicy warsztatów dowiedzą się, czym jest ładunek elektryczny. Sprawdzimy, jak ładunki elektryczne oddziałują na siebie i w jaki sposób można naelektryzować przedmioty. Poznamy także różnicę między napięciem a prądem elektrycznym oraz sposób pomiaru tych wielkości. Zbudujemy ogniwa elektrochemiczne z różnych owoców i warzyw. W miarę trwania warsztatów napięcie będzie rosło, by osiągnąć ekstremalną wartość ponad stu tysięcy woltów! Z odważnych adeptów nauki stworzymy żywą baterię elektryczną. Na zajęciach uczestnicy (w parach) zbudują m.in. elektroskop i baterie elektrochemiczną, które otrzymają na własność. Warsztat przeznaczony dla dzieci w wieku 11-13 lat wraz z opiekunami.
21:30 - 22:00: Nocne zwiedzanie Biblioteki! – otwarte dla wszystkich chętnych. To doskonała okazja, by odkryć zakamarki i tajemnice Biblioteki po zmroku.
Olkusz
32-300
Francesco Nullo 29B
https://www.biblioteka.olkusz.pl/index.php/pl/
X JUBILEUSZOWA NOC BIBLIOTEK W OLKUSKIEJ BIBLIOTECE
Biblioteki mają moc! X jubileuszowa Noc Bibliotek w olkuskiej Bibliotece
Co to był za wieczór! 11 października br. w całej Polsce odbyła się X jubileuszowa ogólnopolska Noc Bibliotek pod hasłem MOC BIBLIOTEK, w obchody której włączyła się również Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Olkuszu. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Pan Roman Piaśnik – Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz. Patronat medialny objęły: „Gazeta Olkuska” i „Przegląd Olkuski”’.
W tym roku po raz pierwszy wydarzenie przeznaczone było dla dzieci i młodzieży oraz rodziców/opiekunów, którzy wspólnie mogli kreatywnie i twórczo spędzić niezapomniany piątkowy wieczór.
Wydarzenie poprzedzone zostało spotkaniem autorskim z Joanną Krzyżanek – znaną i uwielbianą autorką wspaniałych książek dla dzieci. Za jej przyczyną dzieci (od 8 do 10 lat) wraz z opiekunami przeniosły się do MISIOWEJ SZYCIARNI, w której stworzyły własnoręcznie fantastyczne MISIE-PRZYTULANKI! Dodatkowo mali Czytelnicy zajrzeli też do Starego Knedelkowa, poznali Kotki Dorotki i porozmawiali o emocjach oraz … niedźwiadkach, misiach i misiaczkach.
Następnie młodzież (w wieku 11-13 lat) wraz z opiekunami wzięła udział w elektryzujących eksperymentach Laboratorium Pana Korka! Uczestnicy warsztatów dowiedzieli się czym jest ładunek elektryczny, sprawdzili jak ładunki elektryczne oddziałują na siebie i w jaki sposób można naelektryzować rożne przedmioty. Poznali też różnicę między napięciem a prądem elektrycznym oraz sposób pomiaru tych wielkości. W miarę warsztatów napięcie rosło! Zdobytą wiedzę młodzi naukowcy wykorzystali m.in. do zorganizowania wyścigu puszek zdalnie sterowanych ładunkiem. Młodzież wraz z opiekunami zbudowała też ogniwa elektrochemiczne, wykorzystując łatwo dostępne przedmioty, a z najodważniejszych uczestników warsztatów stworzona została żywa bateria elektryczna!
Na zakończenie NOCY BIBLIOTEK najwytrwalsi Czytelnicy wzięli udział w NOCNYM ZWIEDZANIU BIBLIOTEKI i mogli zobaczyć miejsca zwykle niedostępne na co dzień dla czytelników. Zwiedzaniu towarzyszył interaktywny konkurs wiedzowy z kodami QR pod hasłem SPRAWDŹ, CZY NAS ZNASZ?
Na koniec wszyscy uczestnicy NOCY BIBLIOTEK otrzymali nagrody i upominki ufundowane przez Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz.
Za pomoc w realizacji Projektu oraz wsparcie działań olkuskiej Biblioteki serdecznie dziękujemy Panu Burmistrzowi Miasta i Gminy Olkusz. Podziękowania składamy również naszym partnerom: Bank Pekao S.A. O/Olkusz, Galeria Podróży w Olkuszu oraz Przedsiębiorstwu "Arkop" Sp z o.o. w Bukownie.