Godziny wydarzenia
17.00 - 20.00
Starosądecka Biblioteka jest instytucją kultury działającą na rzecz ogółu społeczeństwa bez względu na wiek, wykształcenie. Otwarta na współpracę z różnymi instytucjami, organizacjami, stowarzyszeniami, wykorzystująca w swojej pracy najnowsze technologie. Pragnie być miejscem otwartym do spotkań, spędzenia wolnego czasu, rozwijania zainteresowań czytelniczych poprzez różnorodne formy pracy z młodym i starszym czytelnikiem. Współuczestniczy w kształtowaniu postaw i świadomości środowiska lokalnego, służąc im swoimi zasobami, wiedzą i umiejętnościami. Gromadzi, przechowuje i udostępnia szeroki zbiór literatury beletrystycznej, popularnonaukowej i regionalnej oraz ebooków i audiobooków. Organizuje spotkania autorskie i promocje książek, lekcje biblioteczne, szkolenia komputerowe dla seniorów, Dyskusyjne Kluby Książki, Klub Malucha, warsztaty plastyczne, włącza się w ogólnopolskie akcje czytelnicze.
Otoczony dużym ogrodem budynek biblioteki jest architektoniczną adaptacją starej willi z nowoczesną, rozległą przybudówką, łączy więc w sobie tradycję z nowoczesnością. Biblioteczny ogród dostosowany jest do potrzeb najmłodszych, jak również starszych czytelników. Można skorzystać z leżaków, książek, czasopism, stolików szachowych, gier planszowych, zabawek lub po prostu odpocząć i porozmawiać.
17.00 - 20.00
1. "Starosądeckie kapliczki" - wernisaż wystawy fotografii Jerzego Jędrysa.
2. Spotkanie autorskie z Barbarą Paluchową. Promocja książki „Helka z ziemi niczyjej”.
3. „Magiczna Moc Bibliotek” – quest dla młodzieży na podstawie książek J.K. Rowling.
4. Gry i zagadki logiczne dla dzieci.
5. Projekcja filmu familijnego.
Stary Sącz
33-340
Mickiewicza 33
https://biblioteka-starysacz.pl/
X. jubileuszowa ogólnopolska akcja Noc Bibliotek, promującą książkę i Bibliotekę odbyła się w tym roku 11 października 2024 pod hasłem „Moc Bibliotek”.
Po raz kolejny organizując Noc Bibliotek, Powiatowa i Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Starym Sączu włączając się w akcje, zaprosiła swoich czytelników dorosłych jak i dziecięcych.
Uczestnicy Nocy Bibliotek podziwiali „Kapliczki Starego Sącza” podczas wernisażu wystawy fotografii Jerzego Jędrysa, który z pasją dokumentuje dziedzictwo kulturowe Sądecczyzny. Ekspozycja ukazuje różnorodność i piękno kapliczek rozsianych po Starym Sączu. Zdjęcia te nie tylko zachwycają estetyką, ale również opowiadają historie miejsc i ludzi. Wystawa jest wyjątkową okazją do zanurzenia się w duchowy i historyczny wymiar regionu.
Tuż po wernisażu wystawy, przy dźwiękach nastrojowej muzyki rozpoczęło się spotkanie autorskie z Barbarą Krężołek-Paluchową - artystką-plastyczką, redaktorką, animatorką kultury oraz poetką, która promowała swoją najnowszą książkę „Helka z ziemi niczyjej”. Książka, nazwana przez Autorkę „książką przypomnień” jest luźnym zapisem wydarzeń, zaistniałych w życiu ludzi urodzonych pod koniec II wojny i w Polsce Ludowej: braci, koleżanek i kolegów - „dzieci Peerelu”. Pani Barbara wydobyła z pamięci „to, co dotyczy Korzeni, miejsc naznaczonych obecnością Dziadków i Rodziców, to co dotyczy okresu dzieciństwa i młodości w Krynicy, studiów w Krakowie, pracy w Nowym Sączu i ponad półwiecznego wrastania w Piwniczną”. Spotkanie prowadziła Danuta Sułkowska - pisarka, publicystka, krytyk literacki.
W tym roku w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży królowała Magiczna Moc Bibliotek a postacią wiodąca był Harry Potter z książki J. Rowling „Harry Potter i kamień filozoficzny”. Na kilka dni przed Nocą Bibliotek, wybrani czytelnicy otrzymali magiczny list zapraszający ich do naszej czarodziejskiej gry a biblioteka na ten wieczór przeobraziła się w Szkołę Magii Hogward. Uczestnicy gry – nowi uczniowie Szkoły Magii, zostali za pomocą tiary przydzieleni do odpowiednich domów: Gryffindor, Slytherin, Hufflepuff, Ravenclaw. Każdy dom posiadał własną grafikę, herby oraz odpowiedni wystrój. Gra polegała na sprawnym i dokładnym wykonaniu sześciu kolejnych zadań przez „mieszkańców” poszczególnych domów, znalezieniu złotego znicza, ukrytego w sprzętach bibliotecznych oraz odebraniu nagrody. Liczyła się kreatywność, spryt i współpraca. Zadania do wykonania stanowiące elementy gry, polegały m. in. na wykonaniu i opisaniu magicznej różdżki, czarnoksięskim kodowaniu, warzeniu eliksirów, sprawdzaniu roztworów. Wyścig po nagrodę oraz rywalizacja w poszukiwaniu złotego znicza były wspaniałą zabawą, która na koniec została nagrodzona słodkim poczęstunkiem.
Na zakończenie jubileuszowej, dziesiątej edycji Nocy Bibliotek w starosądeckiej Bibliotece, najaktywniejsi dorośli czytelnicy otrzymali nagrody za osiągnięcie wysokich wyników w czytelnictwie.
Starsi i młodsi czytelnicy mieli możliwość obejrzenia filmu familijnego "Mój brat ściga dinozaury".