Godziny wydarzenia
8.00 -21.00
Publiczna Biblioteka Pedagogiczna RODN „WOM” w Częstochowie od momentu powstania związana jest z procesem kształcenia i doskonalenia nauczycieli. Stanowi jego niezbędny element w systemie rozwoju zawodowego, jest warsztatem pracy kadry pedagogicznej.
Od 1991 roku Publiczna Biblioteka Pedagogiczna RODN „WOM” tworzy zespół placówek oświatowych z Regionalnym Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Częstochowie.
Odbiorcami naszej oferty są przede wszystkim nauczyciele i studenci studiów pedagogicznych. Oferta biblioteki jest jednak bardzo bogata i skierowana do odbiorców dorosłych jak i dzieci młodzieży.
Nasza działalność:
gromadzimy i udostępniamy książki, czasopisma i multimedia
prowadzimy działalność informacyjno-bibliograficzną
udzielamy pomocy i instruktażu bibliotekarzom szkolnym
realizujemy zajęcia biblioteczne dla uczniów wszystkich typów szkół i placówek oświatowych
organizujemy konkursy międzyszkolne i imprezy czytelnicze
organizujemy kurs kwalifikacyjny z zakresu bibliotekoznawstwa
współpracujemy ze szkołami i innymi placówkami oświatowymi
Nasze zbiory:
publikacje z zakresu pedagogiki, psychologii, literatury naukowej z innych dziedzin wiedzy, programy nauczania, lektury szkolne
wydawnictwa dotyczące naszego miasta i regionu
bogaty i różnorodny księgozbiór, dostosowany do potrzeb każdego miłośnika literatury.
klasyczne dzieła literatury, nowości wydawnicze, książki popularnonaukowe, literatura piękna, biografie, poradniki, literatura sensacyjna, beletrystyka, literatura podróżnicza a także literatura dziecięca i młodzieżowa.
czasopisma z zakresu psychologii, pedagogiki i metodyki nauczania
edukacyjne zbiory audiowizualne
Czytelnikom oferujemy również:
bezpłatny dostęp do Internetu
katalogi online zawierające następujące bazy: książki, czasopisma, multimedia, artykuły z czasopism, regionalia, uroczystości szkolne
możliwość zamawiania i rezerwowania zbiorów drogą elektroniczną
zestawienia bibliograficzne dostępne online
Nasza biblioteka to idealne miejsce dla tych, którzy cenią sobie ciszę, spokój oraz dostęp do literatury na najwyższym poziomie. Oferujemy wygodne przestrzenie do czytania oraz pomoc wykwalifikowanego personelu, który z chęcią doradzi w wyborze odpowiednich pozycji. Nasza biblioteka to też miejsce w którym promuje się wartość czytania, rozwija kompetencje czytelnicze najmłodszych i wspiera pasje młodzieży. Bierzemy udział w wielu ogólnopolskich akcjach promujących literaturę i czytelnictwo, prowadzimy innowacyjne spotkania, warsztaty i lekcje z wykorzystaniem nowoczesnych metod i form.
8.00 -21.00
„Noc Bibliotek” pełna niespodzianek i atrakcji dla małych i dużych – zaproszenie
Publiczna Biblioteka Pedagogiczna Regionalnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Częstochowie serdecznie zaprasza na X jubileuszową edycję ogólnopolskiej Nocy Bibliotek, która odbędzie się w piątek, 11 października 2024 roku. Tegoroczne hasło akcji brzmi „Moc bibliotek”.
Jak co roku, biblioteka przygotowała mnóstwo atrakcji, które uczynią ten czas niezapomnianym!
Od godz. 10.00 do 13.00 zapraszamy zorganizowane grupy szkolne i przedszkolne na zajęcia i warsztaty pełne zabawy, kreatywności i odkrywania nowych pasji.
W godzinach od 17.00 do 20.00 otwieramy drzwi dla wszystkich miłośników literatury oraz kreatywnych gier i zabaw. Zapraszamy osoby indywidualne, rodziny oraz grupy przyjaciół. Gwarantujemy inspirujące atrakcje, muzyczne i filmowe niespodzianki oraz niezapomnianą atmosferę.
Wypożyczalnia i czytelnia biblioteki będą w tym dniu czynne od 8.00 do 18.00.
Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.
Szczegółowy program dostępny będzie niebawem, a już teraz zachęcamy do przeczytania relacji z poprzednich Nocy bibliotek, które odbyły się w naszej placówce: https://biblioteka.womczest.edu.pl/new/edukacja/inne-wydarzenia/
Wszystkie ciekawe, nowości, w szczególności beletrystykę, biografie, historyczne, psychologiczne
Częstochowa
42-200
al. Aleja Jana Pawła II 126
https://biblioteka.womczest.edu.pl
„Moc bibliotek”, pod takim hasłem odbyła się X jubileuszowa edycja ogólnopolskiej Nocy Bibliotek. Publiczna Biblioteka Pedagogiczna Regionalnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Częstochowie, jak co roku, włączyła się w to wyjątkowe święto bibliotek i czytania. Ogólnopolska akcja w niekonwencjonalny sposób zachęca do korzystania z zasobów bibliotek, które są jednymi z najbardziej otwartych i dostępnych instytucji kultury. Mają one bogatą ofertę dla osób w każdym wieku, pełniąc rolę miejsc wspólnych, łączących ludzi, lokalnych centrów żywej kultury i edukacji.
11 października już od samego rana do biblioteki przybywały grupy dzieci i uczniów wraz z nauczycielami z częstochowskich szkół, przedszkoli i placówek oświatowych. Ok. 200 osób wzięło udział w warsztatach pełnych zabawy, kreatywności i odkrywania nowych pasji. Pani Anna Dąbrowska przygotowała warsztaty Noc w bibliotece z Teatrzykiem Kamishibai. Przedszkolaki miały okazję zaczarować drewnianą skrzyneczkę Kamishibai i wysłuchać pięknej historii „Noc w bibliotece”. Po prezentacji tekstu literackiego nastąpiły gry i zabawy związane z bajkami i baśniami. Dzieci odpowiadały na pytania i zagadki, szukały ukrytych rekwizytów, kolorowały ilustracje do historii, łączyły pary postaci, przyporządkowywały cienie do odpowiedniej postaci.
Gościem specjalnym przedpołudniowych nocnych atrakcji była Pani Ewelina Ignaszak-Stolarska z Regionalnego Ośrodka Kultury w Częstochowie, która przygotowała na tę okazję bardzo ciekawe zajęcia. Filmowe przygody - spotkanie z filmem animowanym dla najmłodszych było okazją do poznania tajników produkcji filmu animowanego, historii i ciekawostek związanych z tą dziedziną sztuki. Uczniowie klasy I mieli okazję poznać historię kina, ciekawostki dotyczące powstawania filmu fabularnego, technik montażu i gry aktorskiej podczas zajęć edukacyjnych Kino - jak to się zaczęło?
Pani Anna Płusa zaproponowała uczestnikom interaktywną grywalizację czytelniczą z tabletami Czy znasz bohaterów literackich? W radosnej atmosferze uczniowie rozwiązywali zagadki i zadania związane z bohaterami znanych i lubianych książek dla dzieci i młodzieży.
Książka doda Ci skrzydeł - MOC czytania w bibliotece to zajęcia biblioterapeutyczne zaproponowane przez Panią Katarzynę Kucharzewską. Zajęcia zostały oparte na poetyckim picturebooku Iwony Pietrzak-Płachta pt. “Wypożyczalnia skrzydeł”. Uczniowie przenieśli się do tajemniczej biblioteki i poznali historię bibliotekarki, która ma moc uzdrawiania przez książki. Po wysłuchaniu tekstu literackiego rysowali wymarzoną bibliotekę.
Moc biblioteki objawiła się podczas warsztatów plastycznych Artystycznej Grupy Werniks z Uniwersytetu Trzeciego Wieku działającej przy Politechnice Częstochowskiej pod kierunkiem Pana Marka Czarnołęskiego, połączonych z wystawą prac plastycznych uczestników.
Pani Aneta Przybyłowicz i Pan Ernest Pidzik zaproponowali uczniom podróż w świat technologii podczas zajęć z wykorzystaniem narzędzi cyfrowych sztucznej inteligencji, hologramów, awatarów, okularów 3D oraz komiksów Graficzne eMOCje! Uczestnicy wygenerowali grafikę na podstawie swojego tekstu, obejrzeli wystawę w okularach red-cyjan oraz holograficzny pokaz. Ponadto tworzyli mówiące awatary i własne cyfrowe komiksy. To były wszechMOCne obrazy.
Dużym zainteresowaniem uczniów i nauczycieli cieszyła się wystawa stała Zanim nastały media cyfrowe, po której oprowadziła i opowiedziała o zbiorach Pani Izabela Bajor.
Druga część wydarzenia rozpoczęła się po południu.
Uczestnicy zostali powitani i zaproszeni do stworzenia plastycznej kompozycji Przywitaj się z biblioteką. Na wszystkich czekało mnóstwo atrakcji i niespodzianek. Gościnne progi biblioteki po 17.00 odwiedziło ponad 80 osób. Jak co roku ogromnym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty z robótek ręcznych Magiczne szydełko. Pod czujnym okiem instruktorki powstały piękne motyle, zakładki do książek i serduszka. Niemal każdy uczestnik Nocy Bibliotek przeszedł trening pierwszej pomocy przedmedycznej, który przeprowadziła Pani konsultant RODN „WOM” Aleksandra Krawczyk. W kąciku malucha dzieci mogły spędzić miło czas na kolorowaniu, grach i zabawach oraz słuchaniu bajek i baśni. Miłośnicy gier planszowych mieli okazję pograć w wiele gier towarzyskich i strategicznych ale też zmierzyć się z zawodnikami Uczniowskiego Klubu Sportowego Hetman Częstochowa i rozegrać partię szachów z doświadczonymi graczami. Graficzne eMOCje! podobnie jak przed południem były mocnym punktem tej Nocy. Wielu chętnych zwiedziło wystawę Zanim nastały media cyfrowe. Bardzo ciekawą propozycją, która dostarczyła wielu emocji Grywalizacja z kodem QR Biblioteczne Tajemnice. Odbyła się również projekcja filmu Mój brat ściga dinozaury, który w lekki, mądry, czasem zabawny sposób pokazuje relacje w rodzinie i w gronie rówieśników, dojrzewanie i dorastanie.
MOCnym punktem tegorocznej Nocy Bibliotek był pokaz tańca towarzyskiego Szkoły Tańca Dobrowolscy Częstochowa. Jakub Lizura i Weronika Putyra, para klasy mistrzowskiej A, finaliści Mistrzostw Okręgu Śląskiego, zachwycili widownię, prezentując gorącą rumbę oraz energiczną cha-chę. Emilia Kołdon i Wiktor Banaszczyk- para taneczna w klasie D, podwójni wicemistrzowie Okręgu Śląskiego i finaliści Polish Open Championship zatańczyli dynamiczne paso doble. Wszystkich oczarował jive zatańczony przez obie pary. Była też miła niespodzianka dla wszystkich- nauka tańca do piosenki „Ai se eu te pego”. Zabawa była świetna.
Pełne energii utwory wykonane przez zespół NURT dodały żaru do X jubileuszowej edycji. W zespole występują: Zuzanna Płusa, Patrycja Szymczyk, Karol Celban i Bartosz Kołdon. MOCne brzmienia zespołu były ostatnim punktem Nocy Bibliotek w bibliotece pedagogicznej.
Z MOCnej oferty biblioteki pedagogicznej skorzystało w sumie ok. 300 osób.
Krótki materiał z akcji został wyemitowany w TVP Katowice, w wieczornych wiadomościach. 11.10.2024 godz.18.30
https://katowice.tvp.pl/82849404/noc-bibliotek-drzwi-placowek-beda-otwarte-do-pozna?fbclid=IwY2xjawGEZNlleHRuA2FlbQIxMQABHSyNXnq3K84l9gIOuNoakU9asGV9CpM-8B1fUoEMS6rRCZaWR2b-B8NtNA_aem_3ifCgwmVX3BYcsfoF7Kjxg