Nasza historia w Nocy Bibliotek
2023
Informacje o bibliotece

Zbiory Biblioteki Stacji Muzeum składają się z kilku tysięcy pozycji na temat polskiego i światowego kolejnictwa. Podstawę stanowią książki XIX i XX wieczne, czasopisma polskie i zagraniczne. Biblioteka gromadzi także mapy i plany dotyczące połączeń kolejowych.

Bardzo cenną grupę stanowią XIX – wieczne i późniejsze rozkłady jazdy, a także publikacje zawierające wykazy pracowników kolei.

Typ biblioteki
Dane podstawowe
  • Miejscowość

    Warszawa

  • Kod pocztowy

    00-811

  • Adres

    Towarowa 3

  • Strona

    https://stacjamuzeum.pl/o-nas/biblioteka/

Relacja

15.10.2024 r. w godz. od 9:00-16:00 w Stacji Muzeum w Warszawie w ramach X edycji „Nocy Bibliotek” odbyły się warsztaty pt. „Historia książki”, które poprowadził Tadeusz Grajpel – specjalista w dawnych technologiach i rzemiosłach związanych z książką, dokumentem i drzeworytem.

Grupą docelową warsztatów była młodzież w grupach zorganizowanych oraz osoby indywidualne.

Pan Tadeusz Grajpel wprowadzając do tematu polskiej książki drukowanej, nawiązał do rocznicy wydania pierwszego polskiego druku, czyli kalendarza na rok 1474 autorstwa Kaspera Straubego. Omówił rolę drukarstwa w rozwoju kultury i piśmiennictwa w Polsce.

Ponadto zaprezentowano:
- postać Walentego Łapki, pierwszego drukarza warszawskiego, który w XVI wieku zapoczątkował drukarstwo w Warszawie,
- znaczenie pierwszej drukowanej książki w Warszawie „Odprawa posłów greckich” Jana Kochanowskiego,
- rolę drukarstwa w popularyzacji literatury polskiej.

Autor warsztatów dokonał prezentacji kilkuset drzeworytów –klocków graficznych i odbitek, głównie z XV i XVI wieku, przedstawił dawną technikę druku wraz z pokazaniem wybranych historycznych druków.

Uczestnicy zajęć mieli możliwość drukowania krótkich tekstów na prasie z XVI wieku, odbijania własnych imion złożonych z czcionki na czerpanym papierze. Każdy z uczestników warsztatów otrzymał na pamiątkę swoją odbitkę.

Bezpłatne warsztaty w Stacji Muzeum cieszyły się dużym zainteresowaniem grup zorganizowanych. Miały na celu przybliżenie uczestnikom historii polskiego drukarstwa, ze szczególnym uwzględnieniem pierwszych drukarzy warszawskich oraz technik drukarskich stosowanych w Polsce na przestrzeni wieków. Uczestnicy nie tylko poznali teorię, ale również brali aktywnie udział w warsztatach, co pozwoliło głębiej zrozumieć i docenić dziedzictwo polskiego drukarstwa.