Nasza historia w Nocy Bibliotek
2023
Informacje o bibliotece

Nasza biblioteka składa się z wypożyczalni i czytelni. Jest całkiem nieźle wyposażona jeżeli chodzi o księgozbiór. Działa tutaj aktyw biblioteczny, w skład którego wchodzą uczennice kl. IV- VIII. Jego wkład w funkcjonowanie biblioteki jest bardzo duży. Dziewczyny znają rozmieszczenie księgozbioru. Potrafią obsłużyć czytelnika, chętnie zajmują się dekoracjami biblioteki. Co ważne uczą się współpracy. Są pomysłodawczyniami. Np. Właśnie wyszły z inicjatywą założenia Dyskusyjnego Klubu Książki, który same postanowiły prowadzić. Mamy za sobą dwa spotkania. Ogromny ich wkład był w przygotowanie Ogólnopolskiej Nocy Bibliotek.
Koordynują współpracę z łącznikami klasowymi (każda klasa IV – VIII wyznacza na początku roku szkolnego łączników klasowych mających za zadanie systematyczne kontrolowanie- badanie poziomu czytelnictw w klasie).
Zadania, które stawia sobie biblioteka nie ograniczają się tylko do wypożyczania książek i udostępniania czasopism. Przeciwnie. Biblioteka organizuje konkursy, wystawy, akcje, bierze czynny udział w przedsięwzięciach organizowanych przez inne podmioty. które m. in. mają za zadanie rozbudzić u naszych uczniów miłość, pasję do czytania nie tylko poprzez bezpośredni kontakt tylko z przysłowiową książką.
Konkretne przykłady tegoroczne to min. : Konkurs Głośnego czytania, będący wejściówką na Noc Bibliotek. Pokazał czytelnikom z jednej strony utwór literacki, ale zaraz obok koleżanki, kolegów prezentujących swoje walory aktorskie. Wystawa przedstawiająca naszą miejscowość miała jej nawiązująca do M. Wańkowicza i jego „Naszej kamienicy”.
Kącik czytelniczy ma pokazać, że książki nie są elementami dekoracyjnymi. Można się nimi dzielić, można o nich dyskutować, można przez nie nawiązywać znajomości.
Są to tylko marginalne przykłady naszej działalności. Staramy się, by nasza biblioteka rozwijała się z duchem czasu. Tak jak oczekują tego nasi czytelnicy.

Godziny wydarzenia

Z 11 na 12 października 17:30- 8:00

Plan wydarzeń

Inauguracja- otwieramy kącik czytelniczy
Gra terenowa
Warsztaty biblioteczne - tworzymy teatr Kamishibai
Tworzymy kapsułę czasu
Seans nocny

Oczywiście towarzyszą nam książki

Typ biblioteki
Dane podstawowe
  • Miejscowość

    Łobżenica

  • Kod pocztowy

    89-310

  • Adres

    ul. Adama Mickiewicza 20a

  • Strona

    http://www.splobzenica.lobzenica.pl/asp/pl_start.asp?typ=13&menu=4&strona=1&sub=2&ref=1

Relacja

OGÓLNOPOLSKA NOC BIBLIOTEK
11- 12. 10. 2024 r.

Oczywiście my także byliśmy aktywnymi uczestnikami tego przedsięwzięcia.
W naszej szkole rozpoczęła się o godz. 17: 30 w piątek 11. 10. Biblioteka gościła tego dnia i tej nocy uczniów kl. 5 b i kl 5 c, czyli zwycięzców konkursu eliminacyjnego wraz z wychowawczyniami.
Wszyscy ze swoim bardzo bogato wyposażonym ekwipunkiem przybyli punktualnie.
Oficjalne otwarcie jeszcze bez miejsc noclegowych Ogólnopolskiej Nocy Bibliotek jak przystało na bibliotekę odbyło się w jej progach, czyli czytelni. Następnie uczestnicy spotkania zostali zapoznani z jego harmonogramem spotkania. I oczywiście nadszedł moment zakwaterowania.
Uczestnicy sami, co jest warte podkreślenia podzielili się na cztery grupy, czego wymagała organizacja spotkania. Emocje, ekscytacja sięgnęły prawie zenitu, kiedy pierwszy punkt programu- okazał się niekonwencjonalny, gdyż jego realizacja wymagała opuszczenia terenu biblioteki i wyjścia o zmierzchu do miasta.
Wszystkie grupy wraz z opiekunami udały się na grę terenową. Prowadziło nas motto: „Melchior Wańkowicz pisał o ciekawych ludziach i o historii swojej kamienicy, a my spacerujemy i poznajemy ciekawych ludzi w naszej miejscowości – Łobżenicy”.
Zadania okazały się wymagające i zmuszały uczestników do dokładnego, czasami jak wiemy z ich relacji, wielokrotnego wczytania się w quest, będący przewodnikiem prowadzącym bardzo dokładnie do miejsc- do punktu spotkań z zaproszonymi gośćmi, którzy opowiadali ciekawe historie, związane właśnie z tymi miejscami. Na punktach spotkań także czekały na uczestników zadania. Quest zaprowadził wszystkich do wieży ciśnień, na Plac Wolności (tam znajduje się najstarszy budynek w Łobżenicy), do Kościoła św. Szczepana. Ale nie wszystkie grupy dotarły np. do budynku szkoły przy ulicy Sikorskiego. O czym przekonaliśmy się na mecie, którą stanowiła stanica motocyklistów w Łobżenicy. Tam oczekiwali na nas już wcześniej, podczas gry poznani goście. Można jeszcze wiele o tym pisać. Zabawa była przednia. A gościnność gospodarzy fantastyczna. Autorka naszego questu Pani Marta Konek przeczytała nam w stanicy legendę o powstaniu Łobżenicy.
Nie można pominąć przy tym faktu, że po solidnym październikowym, wieczornym spacerze spotkanie bardzo umiliła nam gorąca herbata oraz babeczki i drożdżówki przygotowane przez Radę Rodziców naszej szkoły.
Po powrocie do biblioteki wszyscy zasłużyli na zdrową kolację. Witaminek było mnóstwo, apetyty dopisywały. Ale część uczestników jednak zdecydowała się na królującą podczas takich spotkań pizzę.
Najważniejsze nic się nie zmarnowało, a uczestnicy spotkania zmierzyli się z kolejnym, można by rzec literackim zadaniem.
Stworzyliśmy wspólny teatr Kamishibai w oparciu o ilustracje zamieszczone w książeczce P. Marty Konek. Należy przyznać, że to było spore wyzwanie, zwłaszcza stworzenie własnych podpisów ilustracji i złożenie wszystkiego w całość. UDAŁO SIĘ!!! WYSZŁO SUPER!!!
Oczywiście był nocny seans. „Mój brat ściga dinozaury”- poruszył wszystkich oglądających. Nie zasnęliśmy bez krótkiej dyskusji dotyczącej filmu, a właściwie jego bohaterów. Było sporo pytań „Dlaczego”, wiele komentarzy, a także prośby o wyjaśnienia poruszanych kwestii np. „Co to jest tak naprawdę Zespół Downa?” „ Jak żyje się takim ludziom?” Zastanawialiśmy się, czy rzeczywiście trudno jest żyć z osobami „takimi- innymi- chorymi”.
Jak na porę (początek dyskusji po 2: 00 w nocy) rozmowa była bardzo emocjonująca. Mimo zmęczenia oglądający zrozumieli przesłanie historii bohaterów. Jak powiedzieli „najważniejsze być razem, być dla siebie”. Każdy ma swoje słabości i każdy może być „inny”.
Sen nadszedł po 3:00.
Nasza Noc w Bibliotece była tak bardzo dynamiczna (główne punkty programu przeplatane były zabawami integracyjnymi, rozmowami), że punkt dotyczący tworzenia kapsuły czasu nie został zrealizowany. Bezpośrednią przyczyną tego był brak czasu. To znaczy, że uczestnicy-czytelnicy bawili się w prawdziwym tego słowa znaczeniu. A ta opinia pochodzi od nich samych. Chęci i ich deklaracje udziału w kolejnej edycji zostały bardzo wyraźnie podkreślone. Co więcej jest zainteresowanie innych klas. Ogromnie to cieszy.
Ogólnopolska Noc Bibliotek w naszej szkole skończyła się o 8:00 w sobotę.

Na koniec, a może powinno wybrzmieć to na początku naszej opowieści o minionym wydarzeniu.
Na jego sukces wpłynęło zaangażowanie wielu ludzi. Pragnę podziękować Pani Dyrektor Aleksandrze Baumann, Pani Elżbiecie Blechacz, Pani Marcie Konek, Panu Krzysztofowi Poznaniowi oraz Panu Leonardowi Andersohnowi, Stowarzyszeniu Miłośników Motocykli Krajna Motors na czele z prezesem Panem Piotrem Orłem, polonistkom-Paniom: Marzenie Struzik, Katarzynie Jaruzal i Iwonie Markowskiej, ks. Wojciechowi Piskorzowi, przewodniczącej Rady Rodziców Pani Magdalenie Ożdżyńskiej, a także wychowawczyniom kl. 5 b i kl. 5 c: Paniom Emilii Tadych i Hannie Kachel, Pani Marioli Rogowicz, czyli osobom dzielnie opiekującym się bardzo aktywnymi czytelnikami przez całą noc.
Szczególne podziękowania kieruję do dziewczynek z aktywu bibliotecznego – Agaty Laskowskiej, Zuzanny Siast, kl.5a, Łucji Siast, kl.7c oraz Zofii Maciejewskiej z kl.8a. Dziewczęta asystowały podczas gry terenowej każdej drużynie,dopilnowując prawidłowego jej przebiegu, robiły dokumentację zdjęciową, ale przede wszystkim znając doskonale rozmieszczenie księgozbioru, czasopism „podejmowały gości- czytelników” w bibliotece. Nie zapominam także o tych . które pomagały nam w przygotowaniach: Luizie z kl. 4a, Martynie z kl. 7c, Oliwii z 5a.

MOC BIBLIOTEK pokazała także jakie moce tkwią w każdym z nas, ale przede wszystkim jakie TKWIĄ MOCE W NAS.

Ps A przede wszystkim pokazała jak biblioteka zmienia się. Co ciekawe i niewiarygodne uczestnicy podczas spotkania zwyczajnie zapomnieli, że jest to spotkanie biblioteczne, jednocześnie „wyciągnęli z niego wszystko”, co było do nich skierowane.

Pozdrawiam!

Dorota Lipińska
Bibliotekarz Szkolny
Szkoły Podstawowej
Im KEN w Łobżenicy