Informacje o bibliotece

Biblioteka szkolna w Szkole Podstawowej im. Przyjaciół Ziemi w Marzęcicach jest ośrodkiem informacji, pracownią dydaktyczną, a także miejscem „dobrym dla człowieka”. Tu znajdziemy spokój, wybierzemy i poczytamy książkę oraz rozwiniemy swoje zainteresowania czytelnicze.
W naszej bibliotece staramy się podtrzymywać i rozwijać zainteresowania czytelnicze dzieci i młodzieży poprzez odpowiedni dobór literatury, organizowanie spotkań z książką, czytaną przez ciekawych ludzi, tworzenie wystawek czytelniczych będących źródłem wiadomości z różnych dziedzin, a także bierzemy udział w konkursach bibliotecznych. Posiadamy około 8 tysięcy woluminów, wśród których znajdziemy nowości czytelnicze napisane przez znanych i popularnych autorów, bogaty zasób lektur oraz książek popularnonaukowych z różnych dziedzin nauki.
W bibliotece jest wolny dostęp do półek, uczniowie samodzielnie wybierają książki do czytania, zawsze mogą liczyć na pomoc bibliotekarza w wyborze książki, a godziny otwarcia umożliwiają czytelnikom korzystanie
z księgozbioru. Dysponujemy wypożyczalnio-czytelnią, w której znajdują się stanowiska komputerowe oraz pokojem do prac organizacyjno-technicznych.
Corocznie biblioteka szkolna organizuje konkursy, inscenizacje bajek, imprezy czytelnicze, które promują książkę i czytelnictwo (np. „Randka w ciemno z książką”).
Aktywnie uczestniczymy w akcjach ogólnopolskich, m.in. „Cała Polska czyta dzieciom”, „Narodowe Czytanie”, „Jak nie czytam jak czytam”/ „Ogólnopolskie wybory książek” , a w „Nocy Bibliotek” uczestniczymy od 2017 roku.
Trzykrotnie uzyskaliśmy dofinansowanie z projektu Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, dzięki któremu wzbogaciliśmy i odnowiliśmy księgozbiór.
Nasza biblioteka to miejsce, w którym każdy znajdzie coś dla siebie.

Godziny wydarzenia

18.10.2024; 16.00-20.00

Plan wydarzeń

NOC BIBLIOTEK 2024 „MOC BIBLIOTEK”
BIBLIOTEKA SZKOLNA W SZKOLE PODSTAWOWEJ IM. PRZYJACIÓŁ ZIEMI W MARZĘCICACH –
PROGRAM WYDARZEŃ
Cele:
 popularyzacja literatury dziecięcej i młodzieżowej,
 dobra i kulturalna zabawa,
 kształtowanie umiejętności pracy w grupie,
 promocja biblioteki szkolnej,
 pogłębianie więzi uczniów ze szkołą.
 kształtowanie wyobraźni twórczej ucznia
 integracja grupy
Miejsce: biblioteka, sala gimnastyczna.
Uczestnicy: uczniowie klas IV i VIII (maksymalnie 20 osób)
Czas trwania: 18 października 2024 r. godz. 16.00-20.00.
Część wprowadzająca: 16.00 – 16.20
1. Powitanie dzieci:
W imieniu Bibliotecznych Moli mam zaszczyt powitać czcigodnych uczestników przybyłych w szkolne mury, chętnych do pobierania nauk i poznawania rozkoszy zabaw. Cieszcie się, a nie lękajcie, bowiem jako nieliczni w godzinie duchów dostąpicie zaszczytu spotkania Naszych sławnych przodków.
Nasze motto brzmi: Niech moc bibliotek będzie z Tobą.
Tymi słowy otwieram Magiczną noc w bibliotece 2024.
Zechciejcie wysłuchać jeszcze zaprawionych w zdobywaniu wiedzy i zabawach, koleżanek i kolegów Waszych!
Zabawa „kto”
• Kto ma niebieskie oczy, mruga cztery razy powiekami.
• Kto jest wyższy niż metr trzydzieści, woła głośno: „King Kong”.
• Kto ma samogłoski „I” lub „A” w swoim imieniu, ten woła głośno „I A”
• Kto dzisiaj rano zjadł dobre śniadanie, ten głaska się po brzuchu trzy razy
, itp.
 losowanie z magicznej skrzyni zasad, jakie obowiązują podczas zabawy i zawarcie kontraktu w grupach.
Kontrakt
Zachowujemy się jak przystało na uczniów Szkoły Podstawowej im. Przyjaciół Ziemi
w Marzęcicach:
 wszyscy aktywnie uczestniczymy w zabawie i dobrze się bawimy,
 jesteśmy dla siebie wyrozumiali, życzliwi i koleżeńscy,
 uważnie słuchamy tego, co mówią i czytają nocni mistrzowie,
 ciszę nocną przeznaczamy na sen i odpoczynek,
 w razie wątpliwości zwracamy się do mistrzów/wróżek MOCY – opiekunów grupy.
Prowadzący: Przeszliście test, ale to jeszcze nie koniec, jeszcze się spotkamy…
CZĘŚĆ GŁÓWNA: 16.20 – 19.45
Zabawa – „Historyjka”
W tej zabawie dzieci wymyślają historyjkę. Nawiązują kontakt ze swoją wyobraźnią i mają okazję do wyrażenia mową wewnętrznych wizji. Może to być historyjka związana ze szkołą.
Materiały: dla każdego dziecka 3 różnokolorowe karteczki, papier i ołówek.
Przebieg zabawy:
Każde z dzieci na podstawie 3 stałych informacji wymyśli historyjkę. Informacje mówią
o tym, kto jest bohaterem historyjki, co bohater robi i gdzie?, np. łowi ryby, jeździ
na rolkach itd.
Historyjka wydarzyła się...
(Każde dziecko otrzymuje trzy małe karteczki, na każdej z nich napisze jedną informację.)
1. Na pierwszej karteczce dzieci napiszą – kto jest bohaterem ich historyjki, np. chłopiec dziesięcioletni – rybak itd.. Mogą także dodać, kilka innych zdarzeń, np. Janek, uczeń trzeciej klasy.
2. Na drugiej karteczce napiszą – co bohater robi?
3. Na trzeciej karteczce dzieci napiszą – gdzie historyjka się wydarzyła, np. w dużym pokoju, w starym walącym się zamczysku, w kinie czy w lesie.
Dzieci czytają na głos historyjkę i zwracają uwagę na to, co jest w nich wspólnego, co się powtarza i czym się różnią. Następnie na podstawie tych 3 informacji układają opowiadanie i prezentują je na forum grupy.
 grupa I
 grupa II
• 17.00 - 17.20
2. Kolacja. Przygotowanie samodzielnie posiłku wg własnego pomysłu zgodnie z tematem. Np. pajęcze sieci, zatrute jabłko, dinozaury…
• 17.30-18.00
3. Zajęcia plastyczne lub poezja negatywna (blackout poetry):
 Wyszukiwanie wybranego bohatera posiadającego MOC, wskazanie tytułu książki, przeczytany fragment książki – baśń, powieść fantasy, przygodowa (praca w grupach kilku osobowych),
 poezja negatywna (blackout poetry) = zaciemnienie, czyli poezja zaciemnienia, a krócej poezja negatywna. Analizując, chodzi o negatyw, czyli odwrotność pozytywu (klisza). Negatywnie się źle kojarzy, a to całkiem fajna zabawa. Tworzenie wierszy z prozy poprzez zamalowywanie wersów opowiadania i pozostawianie wyrazów wzbudzających w nas uczucia. Generalnie takie strony z wierszami wyglądają jak negatyw kliszy skojarzeń może być wiele.
• 18.00 - 19.30
4. Obejrzenie filmu pt. „MÓJ BRAT ŚCIGA DINOZAURY” ok. 1.5 h
• 19.30-20.00
5. Wrażenia filmowe (tajemnicza mapa, przygoda, zagadka, tajemniczość)
Pożegnanie

Typ biblioteki
Dane podstawowe
  • Miejscowość

    Marzęcice

  • Kod pocztowy

    13-306

  • Adres

    ul. Szkolna 21

  • Strona

    https://spmarzecice.edupage.org/

Relacja

NOC bibliotek 2024 za nami... W piątkowe popołudnie uczniowie z klas 4 i 8 spotkali się w bibliotece, aby kolejny raz, uczestniczyć w Nocy Bibliotek 2024. Jest to ogólnopolska akcja propagująca czytanie i książki. Tegoroczne hasło brzmiało "MOC BIBLIOTEK", a jej celem jest pomoc bibliotekom, które zostały zniszczone przez powódź. Przygotowane zabawy i konkurencje przyniosły wiele śmiechu i radości. Uczestnicy rozwiązywali zagadkę porwania i zniknięcia Paragona, bohatera powieści Adama Bahdaja "Wakacje z duchami". Tradycyjnie przygotowywali przepyszne, straszne kanapki. Efekty widoczne na zdjęciach. Na zakończenie obejrzeliśmy film pt. "Mój brat ściga dinozaury", poruszający temat niepelnosprawnego dziecka w rodzinie. Spotkanie przebiegało w radosnej atmosferze. Organizatorem akcji była Elżbieta Lewandowska, nauczyciel polonista i bibliotekarz, we współpracy z panią Ewą Zalewską. Dziękujemy wszystkim osobom, które wspomogły nasze spotkanie. Do zobaczenia za rok! Zobaczcie jak się bawiliśmy!