Godziny wydarzenia
14:30-20:30
Biblioteka szkolna, która stawia na rozwijanie pasji! Pasji do czytania, gier planszowych, tworzenia filmów oraz wielu, wielu innych.
Organizujemy wiele akcji, wydarzeń, konkursów i turniejów dla społeczności szkolnej oraz lokalnej.
Czytelniczki i czytelnicy chętnie korzystają z naszych wygodnych, pufkowych kącików, jak również z coraz ciekawszego księgozbioru - poza klastycznymi lekturami mamy wiele fantastyki, komiksów oraz popularnych serii - i dla młodszych, i dla starszych!
14:30-20:30
Z wielką przyjemnością zapraszamy na kolejną edycję Nocy Bibliotek! Już 11 października (piątek) od 14:30 do 20:30 czekać będzie moc atrakcji dla młodszych i dla starszych! Tym razem hasło przewodnie wydarzenia to SPOTKAJMY SIĘ W BIBLIOTECE!
Uwaga! W tym roku będą miały miejsce aż trzy spotkania autorskie z regionalnymi pisarkami i pisarzami! Na te spotkania zapraszamy nie tylko nasze uczennice i naszych uczniów, ale całe rodziny! Warto skorzystać z możliwości udziału w ciekawych, literackich spotkaniach z wyjątkowymi, regionalnymi pisarzami i pisarkami!
Warto również przygotować sobie fundusze na zakup książek z autografem!
• U Emilii Chabior będzie można zakupić następujące książki: „Historyjka Nowa o Niponkach z Niponkowa” (30 zł), „Lot Feniksa. Wiersze” (20 zł), „Cykl planetarny [Księżyc, Saturn]. Wiersze” (20 zł)
• U Kasi Brzozowskiej będzie można zakupić książkę „Stukoszelest” (34 zł)
• U Michała Dłużaka będzie można zakupić książkę „Kocie oko” (30 zł)
***
ATRAKCJE DLA WSZYSTKICH (kl. 1-3, kl. 4-8 oraz rodziny)
14:30-15:30, sala multimedialna - spotkanie autorskie z Emilią Chabior (kl. 1-8)
17:00-17:45 (kl. 1-3) i 17:45-18:30 (kl. 4-8), sala multimedialna - Spotkanie autorskie z pisarzem Michałem Dłużakiem
18:30-18:45, sala multimedialna, Loteria biblioteczna (kl. 1-8)
18:45-20:30, sala multimedialna, Seans filmu „Mój brat ściga dinozaury” (kl. 1-8)
***
ATRAKCJE DLA KLAS 1-3
15:30-16:30, sala 43, Jak brzmi „Stukoszelest”? - warsztaty literackie dla dzieci z pisarką Kasią Brzozowską (kl. 1-3)
16:30-17:00, sala multimedialna, Jak zostać Małym Bohaterem – zasady pierwszej pomocy (kl. 1-3)
17:45-18:30, czytelnia, Zakładki Pełne Fantazji – kreatywna zabawa plastyczna (kl. 1-3)
***
ATRAKCJE DLA KLAS 4-8
15:30-16:30, sala 62, Kolorowy świat spokoju (godzina z mindfulness) – kl. 4-8
16:30-17:45, sala 47, Szafa Bohaterów - projektowanie i szycie stroju postaci z książki – kl. 4-8
Chętnie przyjmiemy wszelkie popularne książki - literaturę YA, komiksy czy książki o zwierzętach, jak również literaturę "z dreszczykiem" dla dzieci i młodzieży.
Gryfino
74-100
ul. Łużycka 22
https://bibliotekasp1gryfino.blogspot.com/
Tegoroczna Noc Bibliotek była prawdziwie wyjątkowa! Po raz 9. zorganizowaliśmy to niesamowite wydarzenie, którego pomysłodawcą jest Centrum Edukacji Obywatelskiej. Dopisała i frekwencja (zapisało się ponad 40 osób!), i różnorodność zajęć, i fantastyczne osoby, które przyjęły nasze zaproszenie, by uświetnić to wydarzenie! Gościliśmy aż troje regionalnych, wyjątkowych autorek i autorów! Dzięki hasłu „Moc Bibliotek” każdy znalazł coś dla siebie, a bogaty program spotkań i warsztatów porwał zarówno dzieci, jak i młodzież. Po raz pierwszy w wydarzeniu uczestniczyli również rodzice!
W ramach wstępu do tegorocznej Nocy Bibliotek 11.10. w naszej szkole odbył się turniej gry „Karak Goblin” dzięki współpracy z Wydawnictwem Albi. Tegoroczne hasło Nocy to „Moc Bibliotek”, a pasja do gier „bez prądu” jest w naszej bibliotece niezwykle silna, więc nie mogliśmy odpuścić turnieju gier! 15 osób zmierzyło się ze sobą w walce z potworami zamieszkującymi przepastne lochy. Gra „Karak Goblin” to dynamiczna i ciekawa gra karciana, która polega na budowaniu jak najsilniejszej talii oraz wykorzystywaniu połączeń pomiędzy kartami, by tworzyć jak najsilniejsze "combosy”. Rozgrywka dostarczyła wiele emocji, a po zaciętej rywalizacji udało się wytypować finałową 5. W rundzie finałowej, podczas której nasze bohaterki i nasi bohaterowie dzielnie walczyli z potworami udało się wytypować najlepszych.
Po uroczystym przywitaniu przez panią dyrektor Marzenę Jabłońską, przyszedł czas na oficjalne rozpoczęcie Nocy Bibliotek w naszej szkole. Spotkanie z Emilią Chabior było prawdziwą literacką podróżą! Autorka, wraz z dziećmi z klas 1-8, przeniosła nas do świata Niponków z Niponkowa, czytając fragmenty tej uroczej, wierszowanej bajki. Prezentacja ilustracji ożywiła bohaterów książeczki, a rozmowa o różnych technikach wydawniczych pokazała, jak czas może wpłynąć na wygląd książki. Nie zabrakło też poezji – pani Emilia podzieliła się swoimi tomikami „Lot Feniksa” i „Cykl Planetarny”, opowiadając o tym, czym jest dla niej poezja i jak ją tworzy. Konkurs plastyczny „Twój własny wróbelek” wzbudził emocje plastyczne, a nagrody w postaci książek trafiły do rąk młodych artystów i artystek! Dodatkowo nasza biblioteka otrzymała wszystkie wspaniałe książki wydane przez Wydawnictwo Feniksem, za które bardzo dziękujemy!
Po spotkaniu rozpoczynającym podzieliliśmy się na dwie grupy. Młodsze dzieci przeniosły się w teatralno-literacki świat z Kasią Brzozowską i jej magiczną książką „Stukoszelest”. Wprowadziło ono nasze uczennice, naszych uczniów i ich rodziców w niezwykły świat literatury oraz tajemniczy świat dźwięków ukrytych w ciemnościach. Wspólne tworzenie odgłosów i historia Jaśminki na długo pozostaną w pamięci najmłodszych. Z kolei na scenie działa się prawdziwa magia – pani Kasia czarowała swoim głosem, dźwiękami, niesamowitymi rekwizytami i fantastycznymi mocami zaklętymi w brokacie, bańkach mydlanych czy pianie. Z pewnością to spotkanie, a właściwie literackie show możemy zaliczyć do niezapomnianych! Dodatkowo otrzymaliśmy do naszej biblioteki wyjątkowy egzemplarz „Stukoszelestu” z autografami wszystkich tych, którzy byli na spotkaniu!
W tym czasie starsza grupa wzięła udział mała okazję odprężyć się podczas godzinnej sesji mindfulness w ramach warsztatów „Kolorowy świat spokoju”. Pani Olimpia Karyczak-Sharp oraz pani Oksana Radomska-Paździor przygotowały kącik pełen wygodnych pufek, wypełniły go twórczymi kolorowankami, do których dołączone były specjalnie dopasowane utwory muzyczne. Dzięki temu nasza młodzież mogła odpocząć i twórczo się wyciszyć po męczącym dniu.
Gdy młodsze uczestniczki i młodsi uczestnicy ochłonęli po niesamowitym literackim show wzięli udział w warsztatach pierwszej pomocy „Jak zostać Małym Bohaterem”, które uczyły najmłodszych, jak reagować w trudnych sytuacjach – to była lekcja, która mogła uratować życie! Pani Małgorzata Dąbrowska przygotowała ciekawe karty pracy oraz fantomy (od niemowlaka do osoby dorosłej), na których można było poćwiczyć. Zaangażowanie uczestniczek i uczestników potwierdza, że zajęcia były ciekawe i potrzebne.
W tym czasie uczennice i uczniowie klas 4-8 przenieśli się pod skrzydła pani Anny Butryn, by wziąć udział w niezwykle kreatywnych warsztatach „Szafa Bohaterów”, które przeniosły młodzież do świata ulubionych książkowych postaci, gdzie każdy mógł zaprojektować i uszyć strój dla swojego bohatera. Pani Ania wspierała wszystkich swoim doświadczeniem i umiejętnościami czarowania na maszynie do szycia, a pomysłowość, zaangażowanie oraz współpraca uczestniczek i uczestników zachwyciły wszystkich obecnych! Powstały niesamowite kreacje, wzbogacone rekwizytami i makijażem.
W tym momencie przyszedł czas na kolejne spotkanie z pisarzem. Najpierw młodsza, a potem starsza grupa wzięła udział w autorskiej rozmowie z Michałem Dłużakiem, autorem powieści „Kocie oko”. Pisarz zabrał młodzież na fascynującą rozmowę o czasie i historii. Pan Michał zachęcił młodych do własnych prób literackich i pokazał, jak prosty rysunek kota może stać się początkiem niezwykłej opowieści rysunkowej. Książka „Kocie oko” sprzedała się błyskawicznie, a niesamowite, kocie autografy autora cieszyły się ogromnym zainteresowaniem! Książka z wyjątkową dedykacją trafiła również do naszej biblioteki!
Na młodszych czekały jeszcze warsztaty „Zakładki Pełne Fantazji”, przygotowane przez panią Nicole Kłopotowską i panią Krystynę Twardy, które przyniosły moc kolorowych zakładek do książek. Można było wycinać, naklejać, malować i w różny inny sposób tworzyć wyjątkową, zakładkową pamiątkę. Pani Nicol i pani Krysia przygotowały fantastyczne materiały i pokazały, jak można stworzyć z papieru coś prawdziwie magicznego.
Loteria biblioteczna połączyła wreszcie i starsze, i młodsze osoby. Była niejako wisienką na torcie naszego wydarzenia. Wszyscy obecni mieli szansę na wyjątkowy upominek – od zakładek po książki czy gry karciane. Nikt nie odszedł z pustymi rękami!
Wieczór zwieńczył poruszający seans filmu „Mój brat ściga dinozaury”. Historia Gio i Jacka poruszyła serca młodych widzów i była okazją do refleksji na temat różnic między ludźmi. Nie zabrakło też popcornu i napojów – tak jak na prawdziwym kinowym seansie!
Serdecznie dziękujemy fantastycznym, regionalnym pisarzom i pisarkom, które wzięły udział w naszym wydarzeniu i uświetniły naszą Noc Bibliotek – pani Emilii Chabior z córką, pani Kasi Brzozowskiej z asystentem oraz panu Michałowi Dłużakowi. Państwa zaangażowanie oraz pasja były prawdziwą supermocą tegorocznego wydarzenia! Ogromnie dziękujemy również paniom: Annie Butryn, Małgorzacie Dąbrowskiej, Olimpii Karyczak-Sharp, Nicole Kłopotowskiej, Oksanie Radomskiej-Paździor i Krystynie Twardy za przygotowanie wyjątkowych, różnorodnych i niebanalnych zajęć, które pokazały ogromną moc kreatywności naszych pań nauczycielek!
Dziękujemy również ogólnopolskim organizatorom – Centrum Edukacji Obywatelskiej – za możliwość ponownego wzięcia udziału w tak wyjątkowej i wspaniałej akcji!
Na końcu dziękujemy również wszystkim uczestniczkom, uczestnikom i ich opiekunom za zaangażowanie podczas zajęć. Cieszymy się bardzo, że spędziliście z nami tych kilka godzin!
Tegoroczna Noc Bibliotek to była prawdziwa Moc Bibliotek – pełna inspiracji, kreatywności i radości z obcowania z książkami i sztuką. Nie możemy się doczekać kolejnej edycji!